OK Älme Nat Medel/Långti 2007-05-01 20:01
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2007

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (5)       3280 m                      

    1          Rune Isaksson             25    13 Helsingborgs SOK             44:15 S        
    2          Curth Svensson            27    13 Ringsjö OK                   45:13 S        
    3          Nisse Bohman              27    13 OK Kompassen                 51:21 S        
    4          Gunnar Carlsson           24    13 OK Gynge                   1:13:02          

               Hugo Ahldén               19     7 FK Friskus Varberg        Ej godk.          



H75  (15)      3280 m                      

    1          Owe Åkesson               32    13 Härlövs IF                   39:02 S        
    2          Kjell-Arne Pettersson     30    13 Härlövs IF                   39:09 S        
    3          Sven Svensson             31     1 FK Vittus                    39:16 S        
    4          Hans Holmqvist            32    13 Örkelljunga FK               41:12 S        
    5          Stig-Allan Jönsson        28     7 Halmstad Garnisons IF        42:20 S        
    6          Ingvar Pettersson         32    13 Hässleholms OK               46:29 S        
    7          Bengt Edvardsson          32    13 OK Torfinn                   46:53 S        
    8          Stig Sjöholm              29    13 Ringsjö OK                   47:40 S        
    9          Curt Hjalmarsson          31    13 Hässleholms OK               47:44 S        
   10          Nils Andersson            28    13 OK Kompassen                 50:09 S        
   11          Leo Åkesson               31    13 Härlövs IF                   52:40 S        
   12          Lars Magnusson            32    13 Hässleholms OK               54:44 S        
   13          Ove Nordahl               29    13 Simrishamns OK             1:14:07          

               Ragnar Bengtsson          28    13 FK Snapphanarna           Ej godk.          
               Jan Jönsson               31     7 Falkenbergs OK            ej start          



H70  (9)       4060 m                      

    1          Lennart Johansson         37    13 Hässleholms OK               42:17 S        
    2          Börje Nilsson             36    13 Hässleholms OK               53:34 S        
    3          Jan-Eric Nelking          35    13 FK Åsen                      55:13 S        
    4          Burne Nilsson             37    13 OK Torfinn                   55:32 S        
    5          Bengt Olofsson            36    13 Hjärnarps GH OL              56:56 S        
    6          Åke Strand                33    13 Örkelljunga FK               58:49 S        
    7          Klas Tykesson             34    13 Rävetofta OK               1:04:54 B        

               Börje Johansson           37    14 FK Finn                   Ej godk.          
               Leif Claesson             33    13 Tormestorps IF            Ej godk.          



H65  (26)      4370 m                      

    1          Lars Finbom               42     6 OK Landehof                  42:01 S        
    2          Kjell Månsson             42     1 Ronneby OK                   43:35 S        
    3          Kurt Bergstrand           39    14 Lessebo OK                   44:13 S        
    4          Bertil Lööf               38    13 OK Pan-Kristianstad          45:40 S        
    5          Bo Svensson               40    13 Tockarps IK                  47:18 S        
    6          Sven-Åke Granquist        42    13 Hästveda OK                  47:27 S        
    6          Hagbert Persson           41    14 Växjö OK                     47:27 S        
    8          Ernie Broström            38     7 Halmstads OK                 48:06 S        
    9          Göran Bengtsson           39    14 FK Finn                      48:45 S        
   10          Inge Nilsson              39    13 Tockarps IK                  49:00 S        
   11          Henrik Bergman            42    14 FK Finn                      49:47 S        
   12          Lars Lindén               42    13 OK Gynge                     49:52 S        
   13          Bo Wadensjö               38    14 FK Finn                      50:11 S        
   14          Hubert Hugosson           40    13 OK Gynge                     51:08 S        
   15          Roland Edvinsson          40    13 FK Göingarna                 51:42 S        
   16          Allan Sunnergren          40    13 Hjärnarps GH OL              52:37 S        
   17          Öyvind Jensen             42    13 Andrarums IF                 52:47 S        
   18          Sven Levin                39    13 Andrarums IF                 53:57 S        
   19          Rune Bengtsson            38     1 Ronneby OK                   55:04 S        
   20          Krister Sandblad          42    14 Växjö OK                     55:37 S        
   21          Kennerth Gustafsson       40    14 OK Virdarna                  56:33 S        
   22          Sven-Åke Andertoft        39    14 Markaryds FK                 56:36 S        
   23          Bertil Ottosson           42    13 FK Göingarna                 56:55 S        
   24          Nils Mårtensson           41    13 Andrarums IF               1:02:19 B        
   25          Nils-Åke Nilsson          40    13 FK Göingarna               1:10:52          

               Owe Svensson              38     1 OK Orion                  ej start          



H60  (27)      4650 m                      

    1          Per-Olof Fernberg         45    13 IS Skanne                    40:39 S        
    2          Bo Olofsson               44    13 Hästveda OK                  42:40 S        
    3          Tadeusz Rutkowski                  Polish Mil Team              43:24 S        
    4          Kent Ekdahl               45    14 Emmaboda Verda OK            43:37 S        
    5          Göran Rundgren            45    14 Lessebo OK                   44:09 S        
    6          Håkan Nilsson             47    13 Malmö OK                     44:15 S        
    7          Benkt Anderson            44    13 Lunds OK                     45:41 S        
    8          Göran Bengtsson           44    13 Tockarps IK                  46:35 S        
    9          Eric Tenland              47     1 Stigmännen Karlshamns OK     46:41 S        
   10          Ulf Jönsson               45     7 Laholms IF OK                48:14 S        
   11          Waste Byström             43    14 OK Virdarna                  48:38 S        
   12          Göran Svensson            45    14 FK Finn                      48:45 S        
   13          Ingemar Andersson         44     1 OK Orion                     49:00 S        
   14          Kim Pettersson            47    13 Hästveda OK                  49:27 S        
   15          Anders Andreasson         47    14 Emmaboda Verda OK            50:45 S        
   16          Roy Owesson               46    13 Helsingborgs SOK             50:54 S        
   17          Jan Flansbjer             45    13 Ringsjö OK                   52:10 S        
   18          Anders Wetterling         47     1 Stigmännen Karlshamns OK     52:26 S        
   19          Jan Persson               47    13 Ystads OK                  1:00:43 B        
   20          Bengt-Åke Nilsson         44    13 OK Torfinn                 1:01:45 B        
   21          Thorwald Fransson         46    14 OK Virdarna                1:03:44          
   22          Ebbe Malm                 46    14 Markaryds FK               1:03:49          
   23          Leif Karlsson             46    13 Frosta OK                  1:05:00          
   24          Börje Andersson           44    13 OK Torfinn                 1:06:35          

               John Ohlandersson         44    13 Örkelljunga FK            Ej godk.          
               Kjell-Erik Ståhl          46    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          
               Thomas Thörnqvist         46    14 Växjö OK                  ej start          



H55  (24)      5510 m                      

    1          Bengt Palm                52     1 OK Vilse 87                  45:44 S        
    1          Lars Lindborg             50    13 Tormestorps IF               45:44 S        
    3          Krister Nilsson           49    14 Växjö OK                     46:07 S        
    4          Jan Olofsson              51     1 Ronneby OK                   48:30 S        
    5          Göran Johnsson            50    13 Ringsjö OK                   49:00 S        
    6          Sven-Eric Ericson         50    13 Helsingborgs SOK             49:44 S        
    7          Kenneth Fager             52     1 OK Dacke                     50:54 S        
    8          Åke Ohlson                52     1 OK Skogsfalken               52:22 S        
    9          Owe Nilsson               49     1 Stigmännen Karlshamns OK     53:16 S        
   10          Sven-Olof Larsson         49    14 Växjö Allmänna IS            54:05 S        
   11          Anders Settergren         52     7 Oskarströms OK               54:39 S        
   12          Anders Persson            51     1 OK Vilse 87                  56:58 S        
   13          Bo Johansson              50     1 OK Vilse 87                  57:40 S        
   14          Christer Ljungdahl        51    13 Hjärnarps GH OL              57:48 S        
   15          Åke Persson               48    13 Hjärnarps GH OL              58:20 S        
   16          Rolf Gustafsson           49    13 Helsingborgs SOK           1:02:05 S        
   17          Gert Olsson               48    13 OK Silva                   1:03:15 S        
   18          Sven-Olle Söderberg       50     1 OK Skogsfalken             1:03:52 S        
   19          Sven Erik Frick           49    13 FK Göingarna               1:05:24 B        
   20          Jan Bengtsson             51     7 FK Friskus Varberg         1:07:31 B        
   21          Kenneth Lindblom          48    14 Växjö OK                   1:08:08 B        
   22          Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                  1:21:11          

               Lars Gunnar Bengtsson     48     1 Stigmännen Karlshamns OK  ej start          
               Claes-Göran Johansson     50    14 Växjö OK                  ej start          



H50  (20)      5640 m                      

    1          Bengt Larsson             56    13 FK Göingarna                 42:10 S        
    2          Roger Thörn               55     1 OK Vilse 87                  43:09 S        
    3          Lennart Erfors            53    13 OK Torfinn                   45:55 S        
    4          Per-Arne Evaldsson        53    13 OK Gynge                     45:56 S        
    5          Ingemar Petersson         57    13 OK Torfinn                   46:19 S        
    6          Arne Andersson            54    13 OK Torfinn                   49:57 S        
    6          Ingmar Ekelöv             56    13 Ringsjö OK                   49:57 S        
    8          Lars-Göran Nyberg         56    13 FK Åsen                      51:11 S        
    9          Carl-Johan Roubert        54    14 FK Finn                      53:03 S        
   10          Sten Segerslätt           57    13 Rävetofta OK                 54:19 S        
   11          Göran Persson             55    13 FK Göingarna                 56:08 S        
   12          Holger Sigbo              55    13 OK Kompassen                 58:37 S        
   13          Lars Martinsson           53     1 Ronneby OK                 1:00:44 S        
   14          Ingmar Ohlsson            54     1 FK Vittus                  1:01:38 B        
   15          Torbjörn Olsson           53     6 Göteborg-Majorna OK        1:03:09 B        
   16          Thomas Nilsson            55    13 FK Göingarna               1:03:58 B        
   17          Jan Ottmer                57    13 Tormestorps IF             1:09:15          
   18          Rolf Nilsson              55    13 Frosta OK                  1:12:33          
   19          Bo Månsson                53     7 OK Löftan                  1:15:02          

               Mats Ingvarsson           53     1 OK Vilse 87               ej start          



H45  (25)      5960 m                      

    1          Mats Windstedt            61    16 Södertälje-Nykvarn OF        42:42 S        
    2          Mats Brorsson             59    13 Tockarps IK                  43:57 S        
    3          Thomas Henmyr             60     1 OK Vilse 87                  45:02 S        
    4          Mats Lagerblad            60    14 Växjö OK                     46:52 S        
    5          Pontus Larsson            62     1 OK Skogsfalken               46:57 S        
    6          Sven Giselsson            62     1 Ronneby OK                   47:02 S        
    7          Tore Tjernlund            58     1 OK Vilse 87                  48:23 S        
    8          Arne Sääf                 60    20 Gudhems IF                   49:35 S        
    9          Andreas Oxenstierna       60    13 Ringsjö OK                   50:09 S        
   10          Stefan Johansson          62    13 FK Åsen                      50:44 S        
   11          Anders Rådberg            59    14 FK Finn                      53:25 S        
   12          Per Linse                 55    13 Lunds OK                     53:34 S        
   13          Ulf Nilsson               62     1 OK Skogsfalken               55:25 S        
   14          Ingemar Månsson           59     1 Ronneby OK                   55:28 S        
   15          Bengt-Åke Jonasson        62    14 FK Finn                      55:42 S        
   16          Anders Granqvist          62    14 Värend GN OL                 55:50 S        
   17          Alf Westesson             57    13 OK Kontinent                 56:00 S        
   18          Anders Berg               62    13 IS Kullen                  1:00:18 S        
   19          Örjan Christensson        59     1 OK Skogsfalken             1:00:50 S        
   20          Håkan Nyberg              59    13 OK Kontinent               1:03:21 B        
   21          Reino Örn                 60    14 Markaryds FK               1:06:15          

               Anders Irbäck             60    13 Lunds OK                  ej start          
               Ulf Jungstrand            60     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Thomas Johansson          61    13 Örkelljunga FK            ej start          
               Göran Persson             62    14 Värend GN OL              ej start          



H40  (27)      4210 m                      

    1          Henrik Larsson            64    13 FK Göingarna                 28:01 S        
    2          Patrik Rosén              67    13 Hästveda OK                  28:27 S        
    3          Jens Nilsson              65     1 OK Skogsfalken               29:11 S        
    4          Zoltan Fazakas            63    13 OK Pan-Kristianstad          29:23 S        
    5          Magnus Månsson            67    14 Växjö OK                     29:47 S        
    6          Joel Rydström             65    14 FK Finn                      30:21 S        
    7          Håkan Axelsson            67    13 FK Göingarna                 32:25 S        
    8          Niklas Edvardsson         67    13 Hästveda OK                  33:05 S        
    9          Håkan Eriksson            67    13 Hästveda OK                  33:07 S        
   10          Jörgen Hallén             63    20 Trollhättans SOK             35:08 S        
   11          Thomas Beckerin           63    14 Växjö OK                     36:07 S        
   12          Håkan Karlsson            67    14 FK Finn                      38:16 S        
   13          Torgny Ottosson           54    13 OK Torfinn                   38:40 S        
   14          Hans Kööhler              63    20 Trollhättans SOK             38:53 S        
   15          Peter Larsson             62    13 FK Boken                     38:58 S        
   16          Håkan Fransson            67     1 Ronneby OK                   40:23 S        
   17          Per Andersson             65    13 OK Gynge                     41:18 B        
   18          Hans Hedin                63    13 Hjärnarps GH OL              41:22 B        
   19          Stefan Edvardsson         64    13 OK Torfinn                   46:30          
   20          Håkan Karlsson            61    13 OK Gynge                     48:14          
   21          Tomas Nilsson             64    13 Hässleholms OK               48:23          
   22          Stefan Dahl               63    13 IS Kullen                    56:07          
   23          Lennart Stensson          60    13 IS Kullen                  1:04:31          

               Peter Ekdahl              65    14 Emmaboda Verda OK         ej start          
               Lars Ohlsson              63    13 FK Göingarna              ej start          
               Anders Svensson           64     7 Laholms IF OK             ej start          
               Per Svensson              54     1 Ronneby OK                ej start          



H35  (10)      4710 m                      

    1          Björn Nilsson             69    13 Härlövs IF                   33:25 S        
    2          Magnus Larsen             68    13 FK Boken                     35:17 S        
    3          Thomas Najvik             68    13 OK Pan-Kristianstad          36:29 S        
    4          Fabian Ljungqvist         70    13 FK Boken                     36:45 S        
    5          Magnus Ericsson           70    14 Växjö OK                     38:41 S        
    6          Patrik Wåhlin             68     1 OK Skogsfalken               41:28 S        
    7          Mikael Gustafsson         68    13 OK Gynge                     42:43 S        
    8          Jonas Johansson           69     1 OK Skogsfalken               42:55 S        
    9          Håkan Persson             69     7 Laholms IF OK                47:06 S        
   10          Joakim Ekdahl             70    14 Emmaboda Verda OK            55:50          



H21  (40)      5490 m                      

    1          Robert Banach                      Polish Mil Team              34:18 S        
    2          Anders Kleist             80    23 OK Denseln                   34:48 S        
    3          Slawomir Wozniak                   Polish Mil Team              35:15 S        
    4          Håkan Gunnarsson          76     1 OK Orion                     35:29 S        
    5          Andreas Ferm              78     1 OK Skogsfalken               35:50 S        
    6          Jakob Bengtsson           78     1 Stigmännen Karlshamns OK     36:46 S        
    7          Magnus Granqvist          72    13 FK Göingarna                 36:47 S        
    8          Rafal Krafczyk                     Polish Mil Team              36:55 S        
    9          Linus Larsson             85    13 FK Göingarna                 37:03 S        
   10          Pawel Tarasiuk                     Polish Mil Team              37:16 S        
   11          Elis Bengtsson            62     3 Malungs OK Skogsmårdarna     37:18 S        
   12          Magnus Larsson            67    13 FK Göingarna                 37:19 S        
   13          Olof Nilsson              78     1 OK Skogsfalken               37:57 S        
   14          Ingemar Ericsson          74     1 Ronneby OK                   37:58 S        
   15          Per Lenander              77    14 Växjö OK                     37:59 S        
   16          Dariusz Konarczak                  Polish Mil Team              38:07 S        
   17          Robin Johansson           88     1 OK Skogsfalken               39:00 S        
   18          Emil Fager                86     1 OK Dacke                     39:15 S        
   19          Rasmus Grönlund           78    13 Lunds OK                     39:42 S        
   20          Lucian Semeniuc           81    14 FK Finn                      39:57 S        
   21          Jan-Olof Svensson         61     7 Halmstads OK                 40:07 S        
   22          Niklas Olofsson           90    13 Helsingborgs SOK             40:26 S        
   23          Mattias Lundin            71     7 Halmstads OK                 42:03 S        
   24          Lukasz Nowacki                     Polish Mil Team              42:34 S        
   25          Martin Andersson          81    14 FK Finn                      43:25 S        
   26          Rasmus Elmelid            90    13 Ringsjö OK                   43:27 S        
   27          Daniel Evaldsson          76    14 SK Graal                     43:35 S        
   28          Niclas Tjernlund          87     1 OK Vilse 87                  46:28 S        
   29          Mikael Persson            78    13 Härlövs IF                   47:33 S        
   30          Carl-Anton Ingmarsson     90     1 OK Vilse 87                  47:37 S        
   31          Per-Åke Nilsson           65    13 Härlövs IF                   51:11 B        
   32          Viktor Stensson           90    13 Helsingborgs SOK             52:45 B        
   33          Tobias Bonnevier          76    14 FK Finn                      54:48          
   34          Kristoffer Jonasson       89    14 FK Finn                      55:30          
   35          Tommy Svensson            89    13 OK Gynge                     56:52          
   36          Jon Olsson                88    13 Tockarps IK                  58:27          
   37          Eric Olsson               88    13 Tockarps IK                1:00:18          
   38          Gert Olsson               51    13 Tockarps IK                1:11:47          

               Johan Lundqvist           89    13 OK Gynge                  Ej godk.          
               David Johansson           82     7 Falkenbergs OK            ej start          



H18  (3)       3760 m                      

    1          Dawid Stefanski                    Polish Mil Team              28:16 S        
    2          Tomasz Wlazik                      Polish Mil Team              35:19 S        
    3          Krzysztof Wlazik                   Polish Mil Team              36:54 S        



H16  (18)      5100 m                      

    1          Tobias Nilsson            92     1 OK Skogsfalken               46:32          
    2          Fredrik Nilsson           92    13 Örkelljunga FK               47:51          
    3          Robert Wetterlöf          91    13 OK Tyringe                   49:43          
    4          Johan Wihlborg            91     1 OK Vilse 87                  52:40          
    5          Anton Kööhler             91    20 Trollhättans SOK             53:19          
    6          Andreas Nilsson           92    14 Markaryds FK                 54:45          
    7          Gustaf Oxenstierna        92    13 Ringsjö OK                   55:21          
    8          John Rådberg              92    14 FK Finn                      56:07          
    9          Jakob Segerslätt          91    13 Rävetofta OK                 58:53          
   10          Olof Christensson         92     1 OK Skogsfalken             1:00:10          
   11          Simon Bengtsson           92     7 FK Friskus Varberg         1:00:27          
   12          André Palm                91    13 OK Gynge                   1:06:58          
   13          Daniel Karlsson           92    13 OK Gynge                   1:13:46          
   14          Björn Linse               91    13 Lunds OK                   1:22:23          

               Johan Kristensson         91    13 OK Torfinn                Ej godk.          
               Daniel Johansson          91    13 FK Åsen                   ej start          
               Felix Larsson             91     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Johan Ekelöv              92    13 Ringsjö OK                ej start          



H14  (12)      4030 m                      

    1          Hampus Andersson          93    13 OK Tyringe                   38:40          
    2          Oskar Andersson           93    13 OK Gynge                     39:16          
    3          Patrik Brorsson           94    13 Tockarps IK                  45:22          
    4          Rasmus Karlsson           93    13 Härlövs IF                   45:59          
    5          Fredrik Wennermark        94     1 OK Skogsfalken               48:07          
    6          Povel Larsson             94     1 OK Skogsfalken               50:52          
    7          Fredrik Berndtsson        93    13 Ringsjö OK                   52:30          
    8          Marcus Nilsson Kempff     94    13 Hässleholms OK               52:45          
    9          Kristian Oxenstierna      93    13 Ringsjö OK                   53:58          
   10          Simon Engel               94    13 Hässleholms OK               56:48          
   11          David Rådberg             94    14 FK Finn                    1:02:40          
   12          Petter Persson            93    13 FK Göingarna               1:03:54          



H12  (15)      3200 m                      

    1          Anton Larsson             96    13 FK Göingarna                 30:12          
    2          Henning Ottmer            95    13 Tormestorps IF               32:40          
    3          Robin Larsson             95    13 FK Göingarna                 34:40          
    4          Karl-Johan Persson        95    13 Tormestorps IF               34:48          
    5          Joel Einarsson            96    13 OK Torfinn                   35:48          
    6          Daniel Nilsson Kempff     96    13 Hässleholms OK               42:02          
    7          Oskar Jonasson            96    14 FK Finn                      43:01          
    8          Johan Brink               95    14 Markaryds FK                 44:21          
    9          Jonatan Höst              96    13 Hjärnarps GH OL              47:33          
   10          Albin Karlsson            95     1 OK Vilse 87                  50:24          
   11          Harald Ottmer             95    13 Tormestorps IF               53:21          
   12          Erik Kristiansson         96    14 Markaryds FK                 54:04          
   13          Simon Sigvant             96     1 OK Skogsfalken             1:02:53          

               Mattis Ernstsson          95    13 FK Göingarna              ej start          
               Robin Karlsson            96    13 Härlövs IF                ej start          



H10  (9)       2850 m                      

    1          Johan Wennermark          97     1 OK Skogsfalken               19:52          
    2          Melker Larsson            99    13 FK Göingarna                 23:19          
    3          Hampus Larsson            97    13 FK Göingarna                 25:36          
    4          Jakob Höst                98    13 Hjärnarps GH OL              27:17          
    5          Adam Segerslätt           98    13 Rävetofta OK                 28:32          
    6          Fritjof Axelsson          98    13 FK Göingarna                 32:09          
    7          Nils-Joel Persson         97    13 Tormestorps IF               33:36          
    8          Gustav Centerwall         97    14 FK Finn                      34:15          
    9          Elias Bengtsson           97    13 IS Kullen                    38:43          



D75  (4)       2900 m                      

    1          Marianne Ericsson         30    13 Tockarps IK                  48:23 S        
    2          Inga-Lisa Hedström        30    13 OK Pan-Kristianstad          59:18 S        

               Ulla Strand               31    13 Örkelljunga FK            Ej godk.          
               Karin Jönsson             32     7 Falkenbergs OK            ej start          



D70  (3)       2950 m                      

    1          Kerstin Granstedt         35    13 OK Pan-Kristianstad          37:54 S        
    2          Kerstin Henmyr            36     1 OK Vilse 87                  41:50 S        
    3          Gunvor Göransson          33     7 Laholms IF OK                49:34 S        



D65  (9)       3220 m                      

    1          Birgitta Olsson           41     1 Ronneby OK                   36:06 S        
    2          Helen Andertoft           42    14 Markaryds FK                 43:07 S        
    3          Inga-Britt Bengtsson      39    13 OK Pan-Kristianstad          47:23 S        
    4          Ann-Charlotte Jensen      42    13 Andrarums IF                 54:45 B        
    5          Elsa Svensson             40     1 OK Vilse 87                1:02:10          
    6          Gudrun Olofsson           40    13 Hjärnarps GH OL            1:06:28          
    7          Mona Gustafsson           42    14 Markaryds FK               1:39:39          

               Britt-Marie Johansson     41    14 Markaryds FK              Ej godk.          
               Anita Nilsson             39    13 OK Torfinn                ej start          



D60  (13)      3520 m                      

    1          Torill Svendsen           44    13 Lunds OK                     43:19 S        
    2          Gull Svensson             44    13 Tockarps IK                  47:00 S        
    3          Ulla-Britt Flansbjer      46    13 Ringsjö OK                   47:49 S        
    4          Gullevi Svensson          45    22 Skogslöparna                 48:43 S        
    5          Solbritt Gustafsson       45    14 OK Virdarna                  49:42 S        
    6          Britt Rangert             43    14 Växjö Allmänna IS            50:35 S        
    7          Berit Byström             43    14 OK Virdarna                  54:08 S        
    8          Ann-Mari Persson          46    14 Växjö OK                     54:32 S        
    9          Kerstin Nilsson           44    13 OK Gynge                     56:01 S        
   10          Barbro Cassing            45     1 Ronneby OK                 1:00:49 S        
   11          Kerstin Nilsson           44    13 Tormestorps IF             1:01:45 S        
   12          Ell-Britt Svensson        47    14 FK Finn                    1:02:38 B        
   13          Birgitta Parkner          43     6 OK Landehof                1:04:29 B        



D55  (11)      3920 m                      

    1          Gunnel Månsson            51     1 OK Vilse 87                  40:01 S        
    2          Maj-Britt Byström         48    13 Rävetofta OK                 42:01 S        
    3          Britt-Marie Magnusson     49     7 Laholms IF OK                43:42 S        
    4          Bigge Bengtsson           49     1 Stigmännen Karlshamns OK     44:17 S        
    5          Lena Söderberg            51     1 OK Skogsfalken               47:37 S        
    6          Barbro Martinsson         49    13 OK Tyringe                   53:22 S        
    7          Lisa Kumlin               49    14 Växjö OK                     54:06 S        
    8          Ingalill Nilsson          50     1 Stigmännen Karlshamns OK     54:28 S        
    9          Lena Jönsson              48     7 Laholms IF OK                58:07 B        
   10          Kristina Fransson         48    14 OK Virdarna                1:12:37          
   11          Lena Svensson             52    13 Tockarps IK                1:27:40          



D50  (11)      4080 m                      

    1          Eva Tykesson              53    13 Rävetofta OK                 44:02 S        
    2          Bente Käll                56    14 Växjö OK                     44:18 S        
    3          Lisbeth Dahl              56    13 Helsingborgs SOK             46:04 S        
    4          Ingrid Svantesdotter-La   56    13 FK Göingarna                 46:27 S        
    5          Åsa Svensson              55    13 OK Pan-Kristianstad          55:17 S        
    6          Arja Ingvarsson           56     1 OK Vilse 87                1:01:01 S        
    7          Inger Frick-Norling       57    13 FK Göingarna               1:01:12 S        
    8          Elsie Bengtsson           55    13 Rävetofta OK               1:04:17 B        
    9          Stina Gunnarsson          54    13 Härlövs IF                 1:06:10 B        
   10          Siv Larsson               54    14 Växjö Allmänna IS          1:10:32          
   11          Ingrid Nyberg             56    13 FK Åsen                    1:12:51          



D45  (18)      4270 m                      

    1          Ingela Ekelöv             58    13 Ringsjö OK                   36:29 S        
    2          Ann Nilsson               60    14 Markaryds FK                 36:42 S        
    3          Eva Folkesson Lööf        58    13 OK Pan-Kristianstad          40:20 S        
    3          Lisel Arvidsson           61    14 Växjö OK                     40:20 S        
    5          Agneta Erfors             59    13 OK Torfinn                   41:12 S        
    6          Britt-Marie Bengtsson     62    13 FK Åsen                      43:56 S        
    7          Kerstin Tjernlund         60     1 OK Vilse 87                  44:25 S        
    8          Lena Karlsson             58     7 Halmstads OK                 45:27 S        
    9          Christina Segerslätt      59    13 Rävetofta OK                 46:31 S        
   10          Lena Olsson               60    13 Rävetofta OK                 46:39 S        
   11          Christina Olsson          58    13 OK Silva                     46:43 S        
   12          Pernilla Larsson          62     1 OK Skogsfalken               49:34 S        
   13          Kati Németh               61     1 Stigmännen Karlshamns OK     51:39 S        
   14          Wiveka Ernstsson          61    13 FK Göingarna                 55:45 B        
   15          Elisabet Månsson          58     7 OK Löftan                    56:53          
   16          Agneta Petersson          61     1 Ronneby OK                   59:42          
   17          Tina Hagård               60    13 Rävetofta OK               1:01:49          
   18          Eva Tollstern             61    14 Växjö Allmänna IS          1:26:58          



D40  (12)      4380 m                      

    1          Marie Adolfsson           67    13 Örkelljunga FK               39:32 S        
    2          Ingrid Johansson          64     7 Laholms IF OK                45:05 S        
    3          Annika Engel              66    13 Hässleholms OK               46:18 S        
    4          Susanne W Karlsson        67    13 Härlövs IF                   48:01 S        
    5          Britt-Marie Stensson      63    13 IS Kullen                    48:25 S        
    6          Åsa Hedin                 67    13 Hjärnarps GH OL              49:39 S        
    7          Lotta Gyllensten          63    13 Rävetofta OK                 52:49 S        
    8          Anneli Carlsson           66    14 FK Finn                      54:21 S        
    9          Katarina Henmyr           65     1 OK Vilse 87                  59:23 B        
   10          Eva Karlsson              63    13 OK Gynge                   1:06:42          
   11          Annika Hallén             65    20 Trollhättans SOK           1:51:14          

               Helena Åhlin              67    13 Helsingborgs SOK          Ej godk.          



D35  (7)       4650 m                      

    1          Sara Giselsson            70     1 Ronneby OK                   43:46 S        
    2          Camilla Brorsson          72    13 Tockarps IK                  45:46 S        
    3          Helena Kristiansson       68    14 Markaryds FK                 58:08 S        
    4          Kristina Nilsson          67    19 Umeå OK                      58:12 S        

               Ann-Sofie Brink           68    14 Markaryds FK              Ej godk.          
               Oriana Pfister            71    13 OK Pan-Kristianstad       Ej godk.          
               Carina Gustafsson         68    13 OK Gynge                  ej start          



D21  (16)      4330 m                      

    1          Mia Kaisajuntti           90     1 OK Skogsfalken               39:53 S        
    2          Camilla Sigbo             86    13 FK Boken                     44:31 S        
    3          Lovisa Berg               87    12 OK Milan                     44:47 S        
    4          Katarina Lindén           79    14 Växjö OK                     44:48 S        
    5          Linda Skog                80    13 Hjärnarps GH OL              46:04 S        
    6          Desirée Segerslätt        87    13 Rävetofta OK                 46:19 S        
    7          Anna Månsson              88     7 OK Löftan                    47:15 S        
    8          Marie Fransson            77    13 Lunds OK                     47:55 S        
    9          Maria Ohlsson             90     1 OK Dacke                     49:33 S        
   10          Therese Nyström           83    23 OK Denseln                   51:07 S        
   11          Pernilla Olsson           88    13 Rävetofta OK                 56:04 B        
   12          Sabina Olsson             85    13 FK Boken                   1:00:24          
   13          Pia-Maria Bondesson       85    13 Frosta OK                  1:09:27          
   14          Annika Bengtsson          79    13 Rävetofta OK               1:14:32          

               Lisa Pettersson           90     1 OK Dacke                  ej start          
               Malin Haller              76     1 OK Dacke                  ej start          



D18  (6)       4330 m                      

    1          Jannie Hagård             90    13 Rävetofta OK                 48:43 S        
    2          Malin Settergren          90     7 Oskarströms OK               49:56 S        
    3          Anna (Ekeröd) Persson     90    13 FK Göingarna                 54:30 S        
    4          Matilda Jonsson           90    14 FK Finn                    1:00:51 S        

               Anna-Maria Roubert        89    14 FK Finn                   ej start          
               Angelika Larsson          89    13 Örkelljunga FK            ej start          



D16  (11)      4370 m                      

    1          Elin Månsson              92     7 OK Löftan                    37:52          
    2          Ellinor Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                  37:59          
    3          Josefin Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                  38:53          
    4          Ann-Sofie Larsson         91    13 Örkelljunga FK               43:28          
    5          Frida Nilsson             91    13 FK Åsen                      44:48          
    6          Erika Johansson           91     1 OK Skogsfalken               44:56          
    7          Hanna Wåhlin              92     1 OK Skogsfalken               52:38          
    8          Camilla Nilsson           92    13 OK Torfinn                   56:22          
    9          Amanda Hallén             91    20 Trollhättans SOK             59:49          

               Viktoria Ernstsson        91    13 FK Göingarna              ej start          
               Ida Nilsson               91    13 OK Kompassen              ej start          



D14  (17)      3530 m                      

    1          Anna Åhlin                93    13 Helsingborgs SOK             31:50          
    2          Stina Berg                93    13 IS Kullen                    32:20          
    3          Jenny Olsson              93    13 Örkelljunga FK               33:30          
    4          Julia Dahl                94    13 IS Kullen                    36:02          
    5          Nicole Ljungdahl          94    13 Hjärnarps GH OL              36:29          
    6          Frida Hedin               94    13 Hjärnarps GH OL              37:32          
    7          Elida Ottmer              93    13 Tormestorps IF               37:50          
    8          Lisa Nyberg               94    13 FK Åsen                      39:19          
    9          Josefin Carlsson          94    13 OK Tyringe                   44:51          
   10          Elin Olsson               93    13 FK Göingarna                 46:07          
   11          Nilla Hallabro            93    13 Hässleholms OK               48:27          
   12          Matilda Arnesson          93     1 OK Skogsfalken               52:16          
   13          Emilia Karlsson           94    13 OK Gynge                     56:22          
   14          Erika Bengtsdotter        94    13 IS Kullen                  1:09:05          
   15          Stina Anderjon            93    14 Alvesta SOK                1:11:21          

               Matilda Stensson          93    13 IS Kullen                 ej start          
               Marielle Andersson        93     1 OK Vilse 87               ej start          



D12  (7)       3020 m                      

    1          Kajsa Hedin               96    13 Hjärnarps GH OL              28:37          
    2          Jessica Nilsson           95    13 OK Torfinn                   28:51          
    3          Emma Andersson            96    13 OK Gynge                     32:09          
    4          Klara Arnesson            96     1 OK Skogsfalken               35:55          
    5          Amanda Nilsson            96    13 Frosta OK                    48:06          
    6          Moa Wåhlin                96     1 OK Skogsfalken               50:03          
    7          Frida Jönsson             96    13 OK Kompassen               1:15:42          



D10  (3)       3010 m                      

    1          Elin Brink                97    14 Markaryds FK                 27:25          
    2          Ida Wihlborg              97    13 OK Gynge                     33:05          
    3          Linnea Gustafsson         97    13 OK Gynge                     46:09          



U4  (2)        3530 m                      

    1          Simon Anderjon                  14 Alvesta SOK                  50:31          
    2          Nils Palm                 92    13 OK Gynge                   1:15:16          



U3  (2)        3020 m                      

    1          David Granqvist           94    14 Värend GN OL                 50:57          
    2          Diana Arvidsson           99    14 Växjö OK                     51:02          



U2  (2)        3010 m                      

    1          Erik Granqvist            99    14 Värend GN OL                 50:27          
    2          Melinda Svensson                14 Växjö OK                     58:37          



U1  (3)        2170 m                      

    1          Hilda Axelsson            71    13 FK Göingarna                 31:23          
    2          Per-Anton Persson         01    13 Tormestorps IF               31:51          
    3          Andrea Karlsson                 14 Markaryds FK                 32:05          



INSKOLNING  (8 2170 m                      

               Erik Johansson            94     7 Laholms IF OK                Godk.          
               Elin Wihlborg                   13 OK Gynge                     Godk.          
               Jessica Arvidsson         93    14 Växjö OK                     Godk.          
               Ebba Zätterberg                  1 OK Vilse 87                  Godk.          
               Rebecka Brorsson          98    13 Tockarps IK                  Godk.          
               Betty Ottosson            00    13 OK Torfinn                   Godk.          
               Lisa Eliasson                   14 OK Älme                      Godk.          
               Erik Wihlborg-Palm        63     1 OK Vilse 87                  Godk.          



Öppen 1  (21)  2850 m                      

    1          Martina Johansson               13 FK Åsen                      28:22 B        
    2          Joakim Svensson                 14 OK Älme                      30:36 B        
    3          Anna Johansson            92     7 Laholms IF OK                32:22 B        
    4          Robbie Lindborg                 13 Tormestorps IF               32:58 B        
    5          Sara Jönsson              97    13 Hässleholms OK               33:24 B        
    6          Ludvig Hallabro           63    13 Hässleholms OK               34:42 B        
    7          Sara Nord                 94     7 Oskarströms OK               35:14 B        
    8          Lena Eliasson                    7 Oskarströms OK               35:33 B        
    9          Astrid Einarsson                13 OK Torfinn                   35:58 B        
   10          MariAnne Månsson          45     1 Ronneby OK                   36:33 B        
   11          Samuel Giselsson                 1 Ronneby OK                   48:32          
   12          Tove Svensson             97     7 Falkenbergs OK               51:16          
   13          Göran Svensson            61     7 Falkenbergs OK               51:22          
   14          Märtha Gustafsson               14 Markaryds FK                 52:59          
   15          Viggo Kristiansson        94    13 Tockarps IK                  58:30          
   16          Sigrun Kristiansson             13 Tockarps IK                  59:38          
   17          Karin Settergren                 7 Oskarströms OK             1:14:14          
   18          Siv Lind                        13 OK Gynge                   1:32:23          

               Hjalmar Wihlborg          97    13 Malmö OK                  Ej godk.          
               Tea Eriksson                    13 OK Gynge                  Ej godk.          
               Tilde Bragele                   13 OK Gynge                  Ej godk.          



Öppen 2  (24)  3430 m                      

    1          Stefan Brink              56    14 Markaryds FK                 33:32 B        
    2          Nils Kristiansson         94    14 Markaryds FK                 48:54          
    3          Christer Svensson         62     1 Ronneby OK                   50:59          
    4          Lars Samuelsson                 19 SK Järven                    54:11          
    5          Anneli Wihlborg                 13 OK Gynge                     55:18          
    6          Tinh Sjökvist                   14 Värend GN OL                 55:47          
    7          Ingrid Nilsson            52    14 Växjö OK                     56:43          
    8          Helena Jönsson            68    13 OK Kompassen                 58:01          
    9          Nils-Ole Zib                    14 OK Älme                      58:35          
   10          Lovisa Wihlborg           93    13 Malmö OK                   1:02:01          
   11          Edvin Ingmarsson                 1 OK Vilse 87                1:02:10          
   12          Elis Lundqvist                  13 OK Gynge                   1:07:38          
   13          Helena Berg               64    13 IS Kullen                  1:07:48          
   14          Ester Johansson           69     1 OK Skogsfalken             1:08:08          
   15          Ulla Hjalmarsson          29    13 Hässleholms OK             1:11:33          
   16          Linn Eriksson                   13 OK Gynge                   1:11:48          
   17          Embla Bragée                    13 OK Gynge                   1:11:50          
   18          Karin Lindén                    13 OK Gynge                   1:16:35          
   19          Filip Nyberg              96    13 Ystads OK                  1:44:14          
   20          Kent Jönsson                    13 OK Kompassen               1:47:57          
   21          Erik Jönsson              99    13 OK Kompassen               1:48:01          
   22          André Palm                91    13 OK Gynge                   2:10:19          
   23          Maria Wandelin                  13 OK Gynge                   2:10:20          

               Peter Månsson             95     1 Ronneby OK                Ej godk.          



Öppen 4  (23)  3780 m                      

    1          Christina Sigvant                1 OK Skogsfalken               51:27 B        
    2          Niklas Brageé                   13 OK Gynge                     59:05 B        
    3          Bengt Halleröd                   1 OK Skogsfalken             1:02:02 B        
    4          Helen Nilsson             66    13 Härlövs IF                 1:03:53 B        
    5          Maja Arborelius           94    13 IS Kullen                  1:04:19 B        
    6          Åsa Kull Persson                13 Tormestorps IF             1:09:40          
    7          Kåre Boberg               52    14 Vaggeryds SOK              1:10:03          
    8          Lisa Nilsson              66    13 OK Torfinn                 1:13:22          
    9          Gunnar Gustafsson               14 Markaryds FK               1:14:01          
   10          Eva Rolander              57    13 OK Pan-Kristianstad        1:15:49          
   11          Julia Svensson            92    13 OK Torfinn                 1:15:59          
   12          Gunnel Svensson                 13 OK Torfinn                 1:16:10          
   13          Camilla Carlsson                13 Härlövs IF                 1:17:07          
   14          Eivor Nydahl              48     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:19:59          
   15          Annika Wåhlin                    1 OK Skogsfalken             1:20:27          
   16          Bengt Nygren                    13 Malmö OK                   1:22:57          
   17          Stig Svensson                   14 OK Virdarna                1:24:53          
   18          Börje Persson             28    13 OK Gynge                   1:28:05          
   19          Bodil Eriksson            79    13 IS Kullen                  1:30:52          
   20          Agneta Nyberg             78    13 Ystads OK                  1:43:16          
   21          Ingrid Werlin             49     7 Simlångsdalens IF          1:48:45          
   22          Gunilla Lagerlöf          43     1 Stigmännen Karlshamns OK   2:02:50          

               Marie Lund                      13 OK Gynge                  Ej godk.          



Öppen 5  (27)  4160 m                      

    1          Hans-Åke Lundqvist              13 OK Gynge                     41:10 B        
    2          Jonas Åhlin               63    13 Helsingborgs SOK             42:48 B        
    3          Jörgen Karlsson           64    13 Andrarums IF                 43:01 B        
    4          Kjell Svensson                  14 Växjö OK                     46:11 B        
    5          Mats Svensson             59    13 OK Torfinn                   46:37 B        
    6          Anders Persson            55    13 OK Pan-Kristianstad          46:59 B        
    7          Peder Nilsson             65    13 OK Torfinn                   48:26 B        
    8          Lotta Johansson           64    13 FK Åsen                      48:32 B        
    9          Lena Strand                     14 Markaryds FK                 48:34 B        
   10          Anders Nilsson            61    13 Hässleholms OK               49:08 B        
   11          Britt Thörn               58     1 OK Vilse 87                  49:26 B        
   12          Leif Anderjon             59    14 Alvesta SOK                  49:40 B        
   13          Leif Johannesson                14 Markaryds FK                 55:46          
   14          Sverker Eriksson                13 OK Gynge                     55:47          
   15          Linda Ljungdahl           54    13 Hjärnarps GH OL              55:52          
   16          Ulf Arvidsson                   14 Växjö OK                     55:54          
   17          Monika Kristensson        61    13 OK Torfinn                   57:35          
   18          Louise Rolander           87    13 OK Pan-Kristianstad          59:10          
   19          Göran Holmberg            37    14 Markaryds FK               1:00:01          
   20          Stefan Nilsson                  13 Rävetofta OK               1:00:43          
   21          Leif Magnusson                  13 OK Torfinn                 1:01:52          
   22          Gunnar Rolander           91    13 OK Pan-Kristianstad        1:02:19          
   23          Roger Bolin                     14 FK Finn                    1:07:38          
   24          Kenneth Werlin            46     7 Simlångsdalens IF          1:07:39          
   25          Tom Lindberg              43    13 Lunds OK                   1:12:46          
   26          Mats Nyberg               58    13 Ystads OK                  1:12:51          
   27          Bertil Ahlberg            41    13 OK Gynge                   1:17:21          



Öppen 7  (32)  3220 m                      

    1          Harry Andersson           45    14 Markaryds FK                 36:42 B        
    2          Agne Karlsson             53     7 Simlångsdalens IF            37:41 B        
    3          Eva-Lotta Bengtsson       77    13 Lunds OK                     38:43 B        
    4          Rune Centerwall                 14 FK Finn                      38:45 B        
    5          Mats-Ola Persson          99    13 Tormestorps IF               39:05 B        
    6          Mats Karlsson                    1 OK Vilse 87                  42:24 B        
    7          Caroline Lagesson               14 OK Gisle                     43:17 B        
    8          Martina Karlsson                 1 OK Vilse 87                  43:42 B        
    9          Roland Ekelöf             37     1 Stigmännen Karlshamns OK     44:15 B        
   10          Mia Andersson             70    13 OK Gynge                     44:36 B        
   11          Marcus Karlsson           89     7 Simlångsdalens IF            44:50 B        
   12          Ola Johansson             69    13 OK Gynge                     45:01 B        
   13          Amanda Nyberg             89    13 Ystads OK                    46:59 B        
   14          Ted Samuelsson                  13 Hässleholms OK               48:53 B        
   15          Rolf Andersson            40     7 Laholms IF OK                49:05          
   16          Sven-Erik Nilsson         49    13 OK Gynge                     49:52          
   17          Margareta Olsson          61    13 OK Tyringe                   50:23          
   18          Linda Granqvist           78    13 FK Göingarna                 50:27          
   19          Anna Wikström             78    13 Hästveda OK                  50:32          
   20          Mats Rosén                41    13 Hästveda OK                  51:49          
   21          Lars-åke Stridh           95    13 Hässleholms OK               51:51          
   22          Malin Åman                71     1 OK Vilse 87                  52:21          
   23          Börje Magnusson           42    13 Hästveda OK                  54:19          
   24          Conny Johansson           64     7 Laholms IF OK                55:02          
   25          Ruben Edvardsson          39    13 Hästveda OK                  56:23          
   26          Britt Åkesson             47    13 Hässleholms OK               59:56          
   27          Göte Samuelsson                 13 Hässleholms OK             1:01:28          
   28          Inge Åkesson              33     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:02:03          
   29          Johannes Nyberg           89    13 OK Pan-Kristianstad        1:02:55          
   30          Kristin Lindberg          48    13 Lunds OK                   1:36:26          
   31          Agneta Bengtsson                13 OK Silva                   1:38:00          

               Ivar Nilsson              37    13 Hässleholms OK            Ej godk.          



Öppen 8  (26)  5510 m                      

    1          Magnus Wihlborg                 13 OK Gynge                     47:02 B        
    2          Johan Stensmar                  13 Tormestorps IF               48:55 B        
    3          Stefan Månsson                   7 OK Löftan                    50:09 B        
    4          Nils-Erik Persson                7 Laholms IF OK                51:08 B        
    5          Jonas Höst                70    13 Hjärnarps GH OL              51:32 B        
    6          Anders Åberg              60    13 OK Torfinn                   51:56 B        
    7          Elna Martinsson           81    13 OK Tyringe                   52:42 B        
    8          Åke Olsson                44    13 Hässleholms OK               52:50 B        
    9          Christer Nord                    7 Oskarströms OK               52:55 B        
   10          Mikael Nilsson            70    13 OK Torfinn                   52:56 B        
   11          Niklas Welander           69    13 Örkelljunga FK               53:16 B        
   12          Ola Andertoft             65    14 Markaryds FK                 54:35 B        
   13          Yngve Ernstsson           54    13 FK Göingarna                 57:30 B        
   14          Roger Sigvant             67     1 OK Skogsfalken               59:40 B        
   15          Carl Ohrlander            90    13 OK Pan-Kristianstad        1:00:50 B        
   16          Annika Frantz             55     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:01:08 B        
   17          Bengt-Göran Frantz        47     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:01:13 B        
   18          Lars Johansson            51    13 Malmö OK                   1:01:19 B        
   19          Lennart Martinsson        48    13 OK Tyringe                 1:01:34 B        
   20          Ronny Carlsson            43     1 OK Skogsfalken             1:05:04          
   21          Rolf Ohrlander            54    13 OK Pan-Kristianstad        1:05:55          
   22          Olof Nord                 92     7 Oskarströms OK             1:06:41          
   23          Ulf Nilsson               61    13 Örkelljunga FK             1:07:26          
   24          Sven Törnqvist            39    13 Tormestorps IF             1:16:41          
   25          Johan Fredriksson         86     1 OK Vilse 87                1:18:36          
   26          Kristina Landgren         48    13 Malmö OK                   1:23:51          



Öppen 9  (5)   7050 m                      

    1          Magnus Tenghagen          68    13 Härlövs IF                 1:01:37 B        
    2          Bengt-Åke Berndtsson      62    13 Ringsjö OK                 1:02:15 B        
    3          Jacob Svensson            78     1 Ronneby OK                 1:05:49 B        
    4          Per Gerdle                63     7 Halmstad Garnisons IF      1:11:18 B        

               Martin Ottosson           74    13 FK Göingarna              Ej godk.          



D80  (1)       2900 m                      

    1          Gunborg Carlsson          25    13 OK Gynge                   1:11:38 S