OK Älme VTS Cupmå 2006-05-01 16:30
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (6)       2270 m                      

    1          Arne Nordahl              26    13 Örkelljunga FK               30:32 S        
    2          Rune Isaksson             25    13 Helsingborgs SOK             32:41 S        
    3          Ingvar Wilander           26    14 Anderstorps OK               36:11 S        
    4          Harry Ahlqvist            24    14 Växjö OK                     39:05 S        
    5          Yngve Olsson              25    14 SK Graal                     39:45 S        
    6          Sven Granstedt            26    13 OK Pan-Kristianstad          64:32          



H75  (13)      2270 m                      

    1          Stig-Allan Jönsson        28     7 Halmstad Garnisons IF        28:25 S        
    2          Sven Andersson            30    14 OK Stigen                    30:17 S        
    3          Lennart Nilsson           30    13 OK Kompassen                 31:27 S        
    4          Yngve Jönsson             27    13 OK Silva                     34:18 S        
    5          Carl-Åke Hansson          29     7 Laholms IF OK                34:24 S        
    6          Nils Rågstedt             30    13 IS Kullen                    37:14 S        
    7          Ove Nordahl               29    13 Simrishamns OK               38:09 S        
    8          Nils Andersson            28    13 OK Kompassen                 40:06 S        
    9          Egon Persson              30    13 OK Kompassen                 40:37 S        
   10          Nisse Bohman              27    13 OK Kompassen                 42:56 B        
   11          Sven Snogerup             29    13 Lunds OK                     43:36 B        
   12          Assar Thorstensson        28    14 OK Stigen                    47:58          
   13          Jan Jönsson               31     7 Falkenbergs OK               50:25          



H70  (18)      2610 m                      

    1          Werner Törnblom           35    14 Växjö OK                     30:01 S        
    2          Bo Bengtsson              35    13 Hässleholms OK               30:02 S        
    3          Peo Bengtsson             33    13 OK Pan-Kristianstad          30:53 S        
    4          Ragnar Collryd            35    14 Bredaryds SOK                31:18 S        
    5          Gillis Alm                34    14 Växjö OK                     35:00 S        
    6          Bengt Olofsson            36    13 Hjärnarps GH OL              40:34 S        
    7          Jan-Eric Nelking          35    13 FK Åsen                      40:43 S        
    8          Klas Tykesson             34    13 Rävetofta OK                 42:10 S        
    9          Hans Holmqvist            32    13 Örkelljunga FK               43:10 S        
   10          Evald Johansson           34    14 Lessebo OK                   44:25 B        
   11          Inge Åkesson              33     1 Stigmännen Karlshamns OK     48:55          
   12          Göte Nilsson              36     1 Ronneby OK                   48:58          
   13          Stig Seger                33    13 Hjärnarps GH OL              51:10          
   14          Sedney Hugosson           36    13 Lunds OK                     51:29          
   15          Helmer Nilsson            36     1 OK Dacke                     51:49          
   16          Gunnar Gustafsson         36    14 Markaryds FK                 60:00          

               Lars-Erik Malmqvist       32    14 Växjö OK                  Ej godk.          
               Åke Strand                33    13 Örkelljunga FK            Ej godk.          



H65  (27)      2740 m                      

    1          Bo Svensson               40    13 Tockarps IK                  29:23 S        
    2          Bo Carlström              41    14 Jönköpings OK                29:47 S        
    3          Bo Wadensjö               38    14 FK Finn                      31:09 S        
    4          Lennart Eriksson          37    14 OK Stigen                    31:37 S        
    5          Hagbert Persson           41    14 Växjö OK                     32:06 S        
    6          Bertil Lööf               38    13 OK Pan-Kristianstad          32:19 S        
    7          Göran Persson             41    14 FK Finn                      32:28 S        
    8          Sven-Olof Fransson        39    14 OK Stigen                    32:48 S        
    9          Ernie Broström            38     7 Halmstads OK                 32:50 S        
   10          Weine Carlsson            38    14 IK Hakarpspojkarna           32:57 S        
   11          Stig Karlsson             40    14 Torsås OK                    33:03 S        
   12          Rune Bengtsson            38     1 Ronneby OK                   33:28 S        
   13          Hubert Hugosson           40    13 OK Gynge                     36:12 S        
   14          Raimo Salminen            41    14 Växjö OK                     38:52 S        
   15          Sven-Åke Andertoft        39    14 Markaryds FK                 40:27 S        
   16          Ivar Nilsson              37    13 Hässleholms OK               41:29 S        
   17          Göran Bengtsson           39    14 FK Finn                      41:45 S        
   18          Lennart Östergren         37    14 Växjö OK                     41:55 S        
   19          Kurt Bergstrand           39    14 Lessebo OK                   45:06          
   20          Mats Rosén                41    13 Hästveda OK                  45:27          
   21          Bertil Ahlberg            41    13 OK Gynge                     50:08          
   22          Stig Fransson             35    14 OK Stigen                    63:10          

               Bengt Åberg               38    13 Frosta OK                 Ej godk.          
               Allan Hammar              40    13 OK Kompassen              Ej godk.          
               Allan Sunnergren          40    13 Hjärnarps GH OL           ej start          
               Owe Svensson              38     1 OK Orion                  ej start          
               Anders Carlsson           39    13 Ringsjö OK                ej start          



H60  (22)      3130 m                      

    1          Lars Olsson               46    13 FK Boken                     30:30 S        
    2          Inge Persson              43    13 FK Boken                     30:45 S        
    3          Göran Bengtsson           44     7 IK Trenne Ullared            32:11 S        
    4          Per-Olof Fernberg         45    13 IS Skanne                    33:17 S        
    5          Benkt Anderson            44    13 Lunds OK                     34:03 S        
    6          Ulf Jönsson               45     7 Laholms IF OK                35:24 S        
    7          Arne Karlsson             44    14 Värend GN OL                 36:41 S        
    8          Jan Bojling               45    15 Solna OK                     37:09 S        
    9          Tommy Persson             45    14 Växjö OK                     38:23 S        
   10          Waste Byström             43    14 OK Virdarna                  38:54 S        
   11          Kjell Månsson             42     1 Ronneby OK                   40:27 S        
   12          Bertil Ottosson           42    13 FK Göingarna                 42:11 S        
   13          Kenneth Arvidsson         43    14 Alvesta SOK                  43:47 S        
   14          Thomas Thörnqvist         46    14 Växjö OK                     44:15 B        
   15          Nils Johannesson          43    13 Helsingborgs SOK             45:06 B        
   16          Jan Påhlstorp             46    14 Emmaboda Verda OK            47:06          
   17          John-Erik Bergstrand      42    14 Värend GN OL                 48:11          
   18          Bengt-Åke Nilsson         44    13 OK Torfinn                   48:15          
   19          Göran Svensson            45    14 FK Finn                      48:57          
   20          Sven-Erik Forsell         43    13 Lunds OK                     53:00          
   21          Lars-Olof Karlsson        44    14 Växjö OK                     57:49          

               John Ohlandersson         44    13 Örkelljunga FK            Ej godk.          



H55  (30)      3090 m                      

    1          Leif Sandgren             47    13 Frosta OK                    25:33 S        
    2          Lars Lindborg             50    13 Tormestorps IF               26:22 S        
    3          Krister Nilsson           49    14 Växjö OK                     26:46 S        
    4          Agne Bengtsson            48    13 OK Kompassen                 28:00 S        
    5          Stig Johansson            48    14 Bredaryds SOK                28:02 S        
    6          Owe Nilsson               49     1 Stigmännen Karlshamns OK     29:09 S        
    7          Sven-Olof Larsson         49    14 Växjö Allmänna IS            29:56 S        
    8          Eric Tenland              47    13 Andrarums IF                 30:13 S        
    9          Lars-Åke Åberg            47    14 Kalmar OK                    30:21 S        
   10          Hans Larsson              51    13 Hässleholms OK               30:47 S        
   11          Lars Gunnar Bengtsson     48     1 Stigmännen Karlshamns OK     30:59 S        
   12          Åke Karlsson              51    14 Alvesta SOK                  32:54 S        
   13          Gert Olsson               48    13 OK Silva                     33:03 S        
   14          Jan Olofsson              51     1 Ronneby OK                   33:33 S        
   15          Bo Johansson              50     1 OK Vilse 87                  33:59 S        
   16          Ingvar Johnsson           48    14 Värend GN OL                 35:02 S        
   17          Sölve Andersson           48    14 FK Finn                      35:53 S        
   18          Åke Persson               48    13 Hjärnarps GH OL              39:33          
   19          Johannes Lindgren         48    14 Värend GN OL                 39:37          
   20          Sven Erik Frick           49    13 FK Göingarna                 42:50          
   21          Jan Persson               47    13 Ystads OK                    43:37          
   22          Lars-Åke Sjökvist         47    14 Värend GN OL                 44:23          
   23          Sven-Olle Söderberg       50     1 OK Skogsfalken               44:33          
   24          Anders Andreasson         47    14 Emmaboda Verda OK            46:35          
   25          Göran Larsson I           48    13 OK Kompassen                 48:07          
   26          Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                    53:42          
   27          Roland Gustavsson         49    14 Alvesta SOK                  53:46          
   28          Bengt-Olof Karlsson       50    14 OK Virdarna                  67:33          

               Christer Ljungdahl        51    13 Hjärnarps GH OL           ej start          
               Per Andreasson            50    14 Värend GN OL              ej start          



H50  (23)      3360 m                      

    1          Bengt Palm                52     1 OK Vilse 87                  29:20 S        
    2          Göran Svenson             52    14 SOK Viljan                   29:53 S        
    3          Thomas Albinsson          52    14 Bredaryds SOK                30:14 S        
    4          Christer Kaisajuntti      54     1 OK Skogsfalken               30:37 S        
    5          Anders Wilander           54    14 Anderstorps OK               31:26 S        
    6          Stellan Martinsson        55    13 OK Tyringe                   31:27 S        
    7          Roger Thörn               55     1 OK Vilse 87                  31:45 S        
    8          Anders Freij              55    13 Lunds OK                     33:49 S        
    9          Thomas Nilsson            55    13 FK Göingarna                 34:27 S        
   10          Ingemar Persson           53    14 Gamleby OK                   34:34 S        
   11          Thomas Almqvist           54     1 FK Vittus                    34:50 S        
   12          Peter Lincoln             55    13 FK Snapphanarna              35:03 S        
   13          Jan Karlsson              52    14 OK Virdarna                  36:28 S        
   14          Ken Ragnarsson            53    13 OK Kompassen                 37:26 S        
   15          Kalle Lindqvist           52    14 Växjö OK                     38:03 S        
   16          Rolf Ohrlander            54    13 OK Pan-Kristianstad          38:23 S        
   17          Arne Andersson            53    14 Bredaryds SOK                41:20 S        
   18          Leif Åke Andersson        54    13 FK Boken                     45:42          
   19          Thomas Bohman             56    14 Nybro OK                     46:26          
   20          Mats Ingvarsson           53     1 OK Vilse 87                  53:58          
   21          Marcus Bengtsson          56    13 OK Tyringe                   80:32          

               Holger Sigbo              55    13 OK Kompassen              ej start          
               Per Svensson              54     1 Ronneby OK                ej start          



H45  (27)      3620 m                      

    1          Mats Brorsson             59    13 Tockarps IK                  28:07 S        
    2          Arto Blomdahl             60    14 IK Hakarpspojkarna           29:24 S        
    3          Tore Tjernlund            58     1 OK Vilse 87                  31:15 S        
    4          Egon Gustavsson           61    14 OK Bävern                    31:53 S        
    5          Anders Bengtsson          57    13 OK Pan-Kristianstad          32:23 S        
    6          Mats Lagerblad            60    14 Växjö OK                     32:41 S        
    7          Lars Runesson             58    14 OK Vivill                    33:03 S        
    8          Gunnar A Johansson        59    14 Tenhults SOK                 33:44 S        
    9          Anders Rådberg            61    14 FK Finn                      34:17 S        
   10          Ulf Carlsson              58    14 OK Stigen                    34:45 S        
   11          Hans-Åke Lundqvist        60    13 OK Gynge                     34:46 S        
   12          Sten Segerslätt           57    13 Rävetofta OK                 36:48 S        
   13          Arne Klintberg            58    14 Eksjö SOK                    37:10 S        
   14          Håkan Sellgren            52    14 OK Stigen                    40:20 S        
   15          Mats Arnesson             58    14 Alvesta SOK                  40:45 S        
   16          Mikael Svensson           57    13 OK Pan-Kristianstad          41:08 B        
   17          Håkan Håkansson           59    14 OK Gränsen                   42:39 B        
   18          Göran Siebers             58    14 IK Hakarpspojkarna           43:17 B        
   19          Hans-Erik Karlsson        59    13 OK Torfinn                   44:42          
   20          Anders Thorstensson       59    14 IK Hakarpspojkarna           52:52          
   21          Anders Persson            61    13 Tockarps IK                  57:15          
   22          Lars-Göran Frisell        59    13 Helsingborgs SOK             59:08          
   23          Per-Olaf Keitsch          58    14 IK Hakarpspojkarna           66:17          
   24          Mats Nyberg               58    13 Ystads OK                    75:04          

               Håkan Karlsson            61    13 OK Gynge                  ej start          
               Kennet Sandström          54    14 OK Stigen                 ej start          
               Thomas Henmyr             60     1 OK Vilse 87               ej start          



H40  (39)      4830 m                      

    1          Mikael Hansson            62    14 Bredaryds SOK                33:56 S        
    2          Magnus Svensson           66    14 Nässjö OK                    35:03 S        
    3          Per Fransson              66    14 OK Njudung                   35:50 S        
    4          Göran Randau              65    14 IK Hakarpspojkarna           36:57 S        
    5          Sven Johansson            65     1 OK Orion                     37:21 S        
    6          Peter Ekdahl              65    14 Emmaboda Verda OK            37:28 S        
    7          Stefan Svensson           63    14 Bredaryds SOK                38:16 S        
    8          Martin Johansson          64     1 OK Orion                     38:28 S        
    9          Sven Giselsson            62     1 Ronneby OK                   39:00 S        
   10          Henrik Larsson            64    13 FK Göingarna                 39:32 S        
   11          Mats Ljungqvist           65    14 Kexholms SK                  39:44 S        
   12          Anders Blomqvist          66     1 OK Skogsfalken               39:45 S        
   13          Stefan Johansson          64    14 Bredaryds SOK                40:00 S        
   14          John E Eriksson           62    14 Växjö OK                     40:35 S        
   15          Johan Hansson             66    14 Nässjö OK                    41:55 S        
   16          Joel Rydström             65    14 FK Finn                      42:02 S        
   17          Piotr Depta               65    14 Nybro OK                     43:52 S        
   18          Per-Olof Andersson        65    13 OK Tyringe                   44:30 S        
   19          Lars-Olof Lundquist       63    14 Nybro OK                     45:40 S        
   20          Per Berglin               65    14 Lessebo OK                   46:03 S        
   21          Håkan Östergren           62    14 Växjö OK                     48:13 B        
   22          Hans Hedin                63    13 Hjärnarps GH OL              49:27 B        
   23          Anders Svalbring          64    14 Målilla OK                   50:02 B        
   24          Ulf Nilsson               62     1 OK Skogsfalken               50:08 B        
   25          Michael Christoferson     63    13 Tormestorps IF               50:10 B        
   26          Patrick Bengtsson         65    13 OK Gynge                     50:15 B        
   27          Anders Claesson           64    14 Burseryds IF                 51:46          
   28          Anders Granqvist          62    14 Värend GN OL                 52:45          
   29          Bo Wetterström            66    13 Tormestorps IF               54:47          
   30          Per Andersson             65    13 OK Gynge                     56:04          
   31          Tomas Nilsson             64    13 Hässleholms OK               57:18          
   32          Bengt-Åke Jonasson        62    14 FK Finn                      62:08          
   33          Stefan Reiver             66    14 Bodafors OK                  63:02          
   34          Helge Pettersson          62    14 Burseryds IF                 67:09          
   35          Filip Borgemo             63    14 Gamleby OK                   97:08          

               Peo Riis                  63    14 Gamleby OK                ej start          
               Per-Åke Nilsson           65    13 Härlövs IF                ej start          
               Kent Larsson              64    14 Nässjö OK                 ej start          
               Magnus Porle              64    14 Växjö OK                  ej start          



H35  (18)      4830 m                      

    1          Mats Granstedt            67    14 IK Hakarpspojkarna           34:07 S        
    2          Fabian Ljungqvist         70    13 FK Boken                     38:49 S        
    3          Peter Aronsson            68    14 Bredaryds SOK                39:14 S        
    4          Magnus Larsen             68    13 FK Boken                     39:23 S        
    5          Jonas Persson             67    14 Torsås OK                    40:11 S        
    6          Niklas Nilsson            67    13 Härlövs IF                   40:30 S        
    7          Tomas Karlsson            67    14 Kexholms SK                  41:18 S        
    8          Håkan Eriksson            67    13 Hästveda OK                  44:46 S        
    9          Mikael Gustafsson         68    13 OK Gynge                     46:27 S        
   10          Christer Lilja            67    14 OK Stigen                    47:29 S        
   11          Björn Karlsson            69    14 Kexholms SK                  48:13 S        
   12          Jonas Johansson           69     1 OK Skogsfalken               48:40 S        
   13          Björn Nilsson             69    13 Härlövs IF                   49:28 B        
   14          Johan Billing             68    14 Målilla OK                   49:44 B        
   15          Niclas Lindqvist          67    14 OK Njudung                   51:35 B        
   16          Ronny Fredriksson         70     1 OK Dacke                     53:17          
   17          Patrik Persson            68    14 Nässjö OK                    56:33          

               Torbjörn Johansson        68    14 Bredaryds SOK             ej start          



H21  (33)      5430 m                      

    1          Per Lenander              77    14 Växjö OK                     34:29 S        
    2          Håkan Svensson            63    14 Bredaryds SOK                34:39 S        
    3          Jakob Lööf                85    13 OK Pan-Kristianstad          35:14 S        
    4          Håkan Gunnarsson          76     1 OK Orion                     36:33 S        
    5          Andreas Ferm              78     1 OK Skogsfalken               36:51 S        
    6          Elis Bengtsson            62     3 Malungs OK Skogsmårdarna     37:16 S        
    7          Magnus Larsson            67    13 FK Göingarna                 37:48 S        
    8          Olof Nilsson              78     1 OK Skogsfalken               38:44 S        
    9          Anders Ahl                71    14 Värend GN OL                 38:47 S        
   10          Jakob Bengtsson                  1 Stigmännen Karlshamns OK     39:31 S        
   11          Patrik Rosén              67    13 Hästveda OK                  39:58 S        
   12          Dariusz Sokalski          84    13 Härlövs IF                   40:16 S        
   13          Michael Adamsson          70    14 Nybro OK                     40:35 S        
   14          Linus Larsson             85    13 FK Göingarna                 40:43 S        
   15          Markus Svensson           86    13 OK Pan-Kristianstad          40:50 S        
   16          Albin Andersson           79     7 Falkenbergs OK               42:32 S        
   17          Erik Lundh                85    13 OK Pan-Kristianstad          43:13 S        
   18          Per-Arne Evaldsson        53    13 OK Gynge                     45:40 S        
   19          Magnus Härwell            78    13 Eslövs FK                    46:51 S        
   20          Mikael Persson            78    13 Härlövs IF                   47:24 S        
   21          Mats Windstedt            61    16 Södertälje-Nykvar            48:57 S        
   22          Arne Andersson            54    13 OK Torfinn                   57:37          
   23          Eric Olsson               88    13 Tockarps IK                  58:04          
   24          Andreas Larsson           78    14 Växjö Allmänna IS            63:45          
   25          Jon Olsson                88    13 Tockarps IK                  73:04          
   26          Gert Olsson               51    13 Tockarps IK                  77:02          
   27          John Davidsson            82    13 OK Tuvan                     90:30          

               David Olofsson            78     7 Halmstads OK              Ej godk.          
               Rasmus Grönlund           78    13 Lunds OK                  Ej godk.          
               Henrik Bengtsson          78     7 Falkenbergs OK            ej start          
               Martin Ottosson           74     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Erik Blomdahl             84    14 IK Hakarpspojkarna        ej start          
               Lars Söderlund            60    13 Tormestorps IF            ej start          



H20  (10)      3910 m                      

    1          Daniel Erlandsson         87     1 OK Vilse 87                  30:41 S        
    2          Niclas Tjernlund          87     1 OK Vilse 87                  32:48 S        
    3          Lukas Gustavsson          87    14 Alvesta SOK                  35:37 S        
    4          Tobias Keitsch            89    14 IK Hakarpspojkarna           36:00 S        
    5          Tim Björkman              87     1 OK Vilse 87                  37:04 S        
    6          Carl-Johan Larsson        87    14 OK Stigen                    41:25 S        
    7          Magnus Johnsson           87    13 FK Göingarna                 44:15 B        
    8          Eric Sandström            86    14 OK Stigen                    49:48          

               Erik Stillemark           87    14 IF Hallby                 ej start          
               Patrik Karlsson           87    14 Växjö OK                  ej start          



H18  (20)      3620 m                      

    1          Rasmus Leo                88    14 OK Stigen                    23:45 S        
    2          Fredrik Johansson         88    14 Bredaryds SOK                26:04 S        
    3          Viktor Hermansson         89    14 OK Stigen                    26:18 S        
    4          Jonathan Svensson         88    14 Växjö OK                     26:54 S        
    5          Fredric Gustafsson        89    14 Jönköpings OK                27:48 S        
    6          Robin Johansson           88     1 OK Skogsfalken               28:03 S        
    7          Johannes Nyberg           89    13 OK Pan-Kristianstad          29:06 S        
    8          Richard Sjöholm           90    13 OK Pan-Kristianstad          29:25 S        
    9          Tommy Svensson            89    14 Växjö OK                     29:28 S        
   10          Mattias Knutsson          88    14 Lessebo OK                   30:24 S        
   11          Oskar Pettersson          89    14 Jönköpings OK                30:30 S        
   12          Johan Lundqvist           89    13 OK Gynge                     32:27 S        
   13          Björn Öhrstrand           89    13 Ystads OK                    33:16 S        
   14          Lars Lundström            88    14 IF Hallby                    34:09 B        
   15          Harald Freij              88    13 Lunds OK                     34:35 B        
   16          Kristoffer Jonasson       89    14 FK Finn                      37:01          
   17          Oskar Nilsson             88    14 OK Stigen                    51:57          
   18          Linus Arvidsson           89    13 Ringsjö OK                   67:08          

               Sebastian Sanell          88    14 Burseryds IF              Ej godk.          
               Anders Andersson          89    13 FK Boken                  ej start          



H16  (51)      3470 m                      

    1          Johan Runesson            90    14 OK Vivill                    23:23          
    2          Simon Christoferson       90    13 Tormestorps IF               24:38          
    3          Oscar Carlsson            91    14 OK Stigen                    26:12          
    4          Oskar Ljungqvist          90    14 Kexholms SK                  27:18          
    5          John Sjösäter             90    14 SOK Viljan                   27:51          
    6          Pontus Lindqvist          91    14 OK Njudung                   29:14          
    7          Johan Larsson             90    13 Hässleholms OK               29:31          
    8          Gustaf Arnesson           91    14 Alvesta SOK                  29:40          
    9          Niklas Olsson             91    13 Rävetofta OK                 29:41          
   10          Emil Gunnarsson           90    14 Eksjö SOK                    30:19          
   11          Petrus Elgsten                  14 Eksjö SOK                    30:47          
   12          Pontus Johansson          90    14 Kexholms SK                  30:57          
   13          Rasmus Elmelid            90    13 Ringsjö OK                   31:09          
   14          Viktor Antonsson          91    14 Vimmerby OK                  31:15          
   15          Tobias Pettersson         90    14 Västerviks OK                31:37          
   16          Oscar Riis                91    14 Gamleby OK                   31:57          
   16          Johan Blomdahl            90    14 IK Hakarpspojkarna           31:57          
   18          Johan Norberg             91    14 Gamleby OK                   32:36          
   19          Isak Borgemo              91    14 Gamleby OK                   32:58          
   20          Johan Kristensson         91    13 OK Torfinn                   33:30          
   21          Jon Henriksson            90     1 OK Skogsfalken               33:44          
   22          Anton Österblad           91    13 FK Boken                     34:10          
   23          Johan Badh                90    14 OK Vivill                    34:21          
   24          Tobias Johansson          90     7 Laholms IF OK                34:46          
   25          Robin Jansson             90    14 IK Hakarpspojkarna           35:15          
   26          Eric Randau               91    14 IK Hakarpspojkarna           35:49          
   27          Jakob Andersson           91    14 Bredaryds SOK                36:01          
   28          Jakob Segerslätt          91    13 Rävetofta OK                 36:05          
   29          Daniel Svensson           91    14 Burseryds IF                 36:09          
   30          Carl-Anton Ingmarsson     90     1 OK Vilse 87                  36:17          
   31          Rasmus Pettersson         91    14 Burseryds IF                 37:02          
   32          Magnus Lundahl            91    14 Alvesta SOK                  38:09          
   33          Tom Johansson             91    14 OK Bävern                    38:16          
   34          Samuel Örn                91    14 Markaryds FK                 38:21          
   35          Anton Thorstensson        91    14 IK Hakarpspojkarna           39:15          
   36          Alexander Fogel           90    14 Målilla OK                   41:19          
   37          Emil Henmyr               91     1 OK Vilse 87                  42:05          
   38          Johan Philipsson          90    14 Markaryds FK                 42:42          
   39          Emil Nylander             91    14 Växjö OK                     43:36          
   40          Jesper Ståhl              91    13 IS Kullen                    43:41          
   41          David Djupsjö             91     7 Oskarströms OK               45:55          
   42          Joel Olsson               90    14 OK Gisle                     47:52          
   43          Rickard Josefsson         91    14 OK Bävern                    52:10          
   44          Carl Ohrlander            90    13 OK Pan-Kristianstad          56:09          
   45          Emil Nilsson              91    14 Torsås OK                    57:33          
   46          Alexander Bengtsson       91    14 Bredaryds SOK                58:00          
   47          André Palm                91    13 OK Gynge                     66:49          
   48          Leo Karlsson Forsberg     90     1 OK Vilse 87                 115:37          

               David Siebers             90    14 IK Hakarpspojkarna        Ej godk.          
               Emil Nilsson              91    14 Markaryds FK              ej start          
               Johan Wihlborg            91     1 OK Vilse 87               ej start          



H14  (42)      2980 m                      

    1          Pontus Petersson          92    14 Lessebo OK                   23:32          
    2          Erik Siebers              92    14 IK Hakarpspojkarna           23:44          
    3          Andreas Bergander         92    14 Eksjö SOK                    28:37          
    4          Eric Hansson              93    14 Nässjö OK                    31:29          
    5          Erik Golsäter             92    14 Eksjö SOK                    33:19          
    6          Alfred Carlsson           92    14 OK Stigen                    35:20          
    7          Felix Palmgren            92    14 Bodafors OK                  37:17          
    8          Ludvig Berglin            93    14 Lessebo OK                   39:14          
    9          Jonathan Möller           92    13 IS Kullen                    39:33          
   10          Daniel Pettersson         92    14 Västerviks OK                40:00          
   11          Linus Lager               93    14 Nässjö OK                    40:03          
   12          Jakob Bergsten            92    14 SOK Viljan                   40:56          
   13          Jonathan Andersson        92    14 Kexholms SK                  41:06          
   14          Linus Wahl                93    14 IK Vista                     41:44          
   15          Oskar Andersson           93    13 OK Gynge                     42:55          
   16          Hampus Billing            93    14 Målilla OK                   43:59          
   17          Hampus Andersson          93    13 OK Tyringe                   44:46          
   18          Robert Larsson            92    14 Gamleby OK                   46:16          
   19          Andreas Nilsson           92    14 Markaryds FK                 47:26          
   20          Erik Larsson              93    14 IK Hakarpspojkarna           47:30          
   21          Anton Philipsson          93    14 Markaryds FK                 49:00          
   22          Ola Brönnheden            93    14 Vimmerby OK                  49:43          
   23          John Rådberg              91    14 FK Finn                      51:11          
   24          Mikael Fransson           92    14 Nässjö OK                    55:31          
   25          Karl Holmquist            92    14 IF Hallby                    56:33          
   26          Johnny Andersson          93    14 Målilla OK                   61:26          
   27          Daniel Karlsson           92    13 OK Gynge                     61:30          
   28          Kristoffer Djupsjö        93     7 Oskarströms OK               61:59          
   29          Andreas Haraldsson        92    13 OK Kompassen                 64:43          
   30          Tobias Wigertsson         92    14 Torsås OK                    65:31          
   31          Fredrik A Eriksson        93    14 Bredaryds SOK                72:26          
   32          Nils Palm                 92    13 OK Gynge                     82:36          
   33          Petter Persson            93    13 FK Göingarna                173:51          

               Linus Sandberg            92    14 Bredaryds SOK             Ej godk.          
               Anton Riis                93    14 Gamleby OK                Ej godk.          
               Tobias Nilsson            92     1 OK Skogsfalken            Ej godk.          
               Sebastian Wetterström     92    13 Tormestorps IF            Ej godk.          
               Oskar Svahn               92    14 Bodafors OK               ej start          
               Simon Vestlund            93    14 Bredaryds SOK             ej start          
               Edvin Johansson           93    14 IK Hakarpspojkarna        ej start          
               John Eriksson             92    14 Växjö OK                  ej start          
               David Porle               93    14 Växjö OK                  ej start          



H12  (43)      2570 m                      

    1          Erik Karlsson             94    14 Målilla OK                   23:33          
    2          Ludwig Ljungqvist         94    14 Kexholms SK                  23:58          
    3          Simon Lundqvist           94    13 OK Gynge                     24:12          
    4          Robin Jacobsson           94    14 Gamleby OK                   24:34          
    5          Anton Johansson           94     1 OK Orion                     25:50          
    6          Calle Josefsson           94    14 Jönköpings OK                25:54          
    7          Henrik Andersson          94    14 Bredaryds SOK                25:58          
    8          Johan Sandlund            94    14 OK Njudung                   27:14          
    9          Rasmus Johansson          94    14 Jönköpings OK                28:00          
   10          Adam Granstedt            94    14 IK Hakarpspojkarna           29:54          
   11          Josef Svalbring           94    14 Målilla OK                   30:32          
   12          Robin Larsson             95    13 FK Göingarna                 31:46          
   13          Erik Persson              95    14 Nässjö OK                    31:53          
   14          Anton Persson             94    14 Markaryds FK                 31:57          
   15          Jakob Bengtsson           94    13 OK Pan-Kristianstad          32:33          
   16          Jakob Wahl                95    14 IK Vista                     33:11          
   17          Patrik Brorsson           94    13 Tockarps IK                  34:01          
   18          Oscar Gustavsson          94    14 OK Bävern                    34:06          
   19          Daniel Håkansson          95    14 Växjö OK                     34:44          
   20          Hjalmar Freij             95    13 Lunds OK                     36:41          
   21          Karl Reiver               94    14 Bodafors OK                  36:42          
   22          Joel Kristiansson         94    14 Markaryds FK                 37:03          
   23          Henning Ottmer            95    13 Tormestorps IF               38:50          
   24          Axel Lundquist            94    14 Nybro OK                     39:09          
   25          Oskar Andersson           95    14 Kexholms SK                  39:20          
   26          Johan Rasmussen           94    14 Bredaryds SOK                40:28          
   27          Marcus Nilsson Kempff     94    13 Hässleholms OK               40:58          
   28          Mattis Ernstsson          95    13 FK Göingarna                 42:35          
   29          Gabriel Lindersson        95    14 Gamleby OK                   43:49          
   30          Harald Ottmer             95    13 Tormestorps IF               44:13          
   31          Simon Engel               94    13 Hässleholms OK               44:21          
   32          Mikael Olsson             94    13 FK Göingarna                 44:37          
   33          Henrik Pettersson         94    14 Västerviks OK                45:47          
   34          Karl-Johan Persson        95    13 Tormestorps IF               47:11          
   35          David Frisell             94    13 Helsingborgs SOK             49:50          
   36          Axel Matsson              95    13 Hjärnarps GH OL              52:29          
   37          David Granqvist           94    14 Värend GN OL                 55:52          
   38          Johan Löf                 95    14 IK Hakarpspojkarna           57:24          
   39          Andreas Henrysson         95     1 OK Dacke                     68:48          
   40          Johan Brink               95    14 Markaryds FK                 76:21          

               David Rådberg             95    14 FK Finn                   Ej godk.          
               Gustav Svahn              95    14 Bodafors OK               ej start          
               Jakob Riis                95    14 Gamleby OK                ej start          



H10  (18)      1960 m                      

    1          Anton Larsson             96    13 FK Göingarna                 14:49          
    2          Jonatan Höst              96    13 Hjärnarps GH OL              17:41          
    3          Hampus Larsson            97    13 FK Göingarna                 18:36          
    4          Anton Erickson            96    14 Bodafors OK                  18:48          
    5          Oskar Jonasson            94    14 FK Finn                      19:08          
    6          Adam Erickson             96    14 Bodafors OK                  19:56          
    7          Filip Almgren             96    14 OK Stigen                    21:26          
    8          Joel Einarsson            96    13 OK Torfinn                   22:03          
    9          Erik Kristiansson         96    14 Markaryds FK                 23:14          
   10          Nils-Joel Persson         97    13 Tormestorps IF               25:31          
   11          Joel Ermestål             96     1 Ronneby OK                   25:41          
   12          Anton Hansson             96    14 Nässjö OK                    26:22          
   13          Herman Billing            96    14 Målilla OK                   31:53          
   14          Filip Stendahl            96    14 Vimmerby OK                  35:57          
   15          Daniel Nilsson Kempff     96    13 Hässleholms OK               39:26          
   16          Filip Nyberg              96    13 Ystads OK                    42:53          

               Oscar Philipsson          97    14 Markaryds FK              Ej godk.          
               Jens Josefsson            97    14 Jönköpings OK             ej start          



D75  (5)       2270 m                      

    1          Marianne Ericsson         30    13 Tockarps IK                  37:56 S        
    2          Ulla Strand               31    13 Örkelljunga FK               77:42          
    3          Aster Olsson              28    14 SK Graal                     80:23          

               Solvey Bergdahl           30    13 Helsingborgs SOK          ej start          
               Edith Borg                29    13 Helsingborgs SOK          ej start          



D70  (5)       2270 m                      

    1          Gun Hansson               35    13 Andrarums IF                 32:50 S        
    2          Elvy Holmqvist            35    13 Örkelljunga FK               38:46 S        
    3          Laila Malmqvist           35    14 Växjö OK                     51:22          
    4          Karin Jönsson             32     7 Falkenbergs OK               60:37          

               Inga-Lisa Hedström        30    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          



D65  (6)       2610 m                      

    1          Elsa Svensson             40     1 OK Vilse 87                  35:24 S        
    2          Inga-Britt Bengtsson      39    13 OK Pan-Kristianstad          44:25 S        
    3          Barbro Hugosson           37    13 Lunds OK                     45:49 S        
    4          Gudrun Olofsson           40    13 Hjärnarps GH OL              54:49          
    5          Ingrid Hansson            38     7 Laholms IF OK                59:56          

               Britt-Marie Johansson     41    14 Markaryds FK              ej start          



D60  (19)      2610 m                      

    1          Helen Andertoft           42    14 Markaryds FK                 35:25 S        
    2          Gull Svensson             44    13 Tockarps IK                  35:58 S        
    3          Torill Svendsen           44    13 Lunds OK                     36:21 S        
    4          Britt Forsell Pirozzi     45    13 Lunds OK                     38:25 S        
    5          Astrid Johannesson        45    13 Helsingborgs SOK             42:07 S        
    6          Berit Byström             43    14 OK Virdarna                  43:55 S        
    6          Ann-Mari Persson          46    14 Växjö OK                     43:55 S        
    8          Harriet Karlsson          44    14 Torsås OK                    46:42 S        
    9          Kerstin Nilsson           44    13 Tormestorps IF               48:16 S        
   10          Karin Bengtsson           46    13 OK Kompassen                 50:36 S        
   11          Solbritt Gustafsson       45    14 OK Virdarna                  51:42 B        
   12          Berit Nilsson             43    14 Markaryds FK                 53:05 B        
   13          Brita Dahlberg            43    13 Hässleholms OK               56:25          
   14          Barbro Cassing            45     1 Ronneby OK                   58:21          
   15          Siw Ekelöf                43    14 Värend GN OL                 58:38          
   16          Mona Gustafsson           42    14 Markaryds FK                 64:41          
   17          Eva Bergstrand            43    14 Värend GN OL                 64:49          

               Eva Åberg                 43    13 Frosta OK                 Ej godk.          
               Kerstin Granstedt         35    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          



D55  (25)      2660 m                      

    1          Britt-Mari Karlsson       48    14 Växjö OK                     33:31 S        
    2          Inger Glans               49    13 OK Torfinn                   33:42 S        
    3          Gun-Britt Fransson        48    14 Emmaboda Verda OK            35:46 S        
    4          Monica Påhlstorp          47    14 Emmaboda Verda OK            37:11 S        
    5          Lisbeth Carlsson          47    14 Vaggeryds SOK                40:20 S        
    6          Bigge Bengtsson           49     1 Stigmännen Karlshamns OK     40:21 S        
    7          Karin Modig               48    13 Frosta OK                    40:42 S        
    8          Ros-Mari Karlsson         46    14 Nybro OK                     42:31 S        
    9          Margret Carlsson          47     1 OK Skogsfalken               43:39 S        
   10          Gunbritt Thorén           50    14 IF Hallby                    44:11 S        
   11          Maj-Britt Byström         48    13 Rävetofta OK                 44:15 S        
   12          Sonja Hammar              49    13 OK Kompassen                 45:05 S        
   13          Eva Arvidsson             49    14 Alvesta SOK                  46:59 S        
   14          Lisa Kumlin               49    14 Växjö OK                     47:04 S        
   15          Ulla-Britt Karlsson       47    14 Växjö OK                     48:02 B        
   16          Margareta Lindgren        49    14 Värend GN OL                 50:46 B        
   17          Karin Larsson             50    13 OK Kompassen                 51:22          
   18          Lena Jönsson              48     7 Laholms IF OK                53:02          
   19          Ingalill Nilsson          50     1 Stigmännen Karlshamns OK     54:37          
   20          Britt-Marie Persson       47    14 FK Finn                      68:18          
   21          Siw Blomkvist             48     1 OK Vilse 87                  69:18          
   22          Ulla Olsson               50    13 FK Boken                     73:49          

               Ell-Britt Svensson        47    14 FK Finn                   Ej godk.          
               Gunnel Månsson            51     1 OK Vilse 87               Ej godk.          
               Anna-Lisa Hansson         47    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          



D50  (12)      2660 m                      

    1          Bente Käll                56    14 Växjö OK                     32:51 S        
    2          Ann Wilander              56    14 Anderstorps OK               33:53 S        
    3          Åsa Svensson              55    13 OK Pan-Kristianstad          36:29 S        
    4          Lena Persson              54    14 Gamleby OK                   39:02 S        
    5          Arja Ingvarsson           56     1 OK Vilse 87                  40:50 S        
    6          Ingrid Nyberg             56    13 FK Åsen                      48:28 B        
    7          Stina Gunnarsson          54    13 Härlövs IF                   49:20 B        
    8          Erén Lång- Albinsson      53    14 Bredaryds SOK                50:31          
    9          Siv Larsson               54    14 Växjö Allmänna IS            50:35          
   10          Eva Norberg               53    14 Gamleby OK                   54:41          
   11          Lena Svensson             52     7 IK Trenne Ullared            60:51          
   12          Karin Brundell-Freij      55    13 Lunds OK                     74:31          



D45  (29)      2740 m                      

    1          Eva Folkesson Lööf        58    13 OK Pan-Kristianstad          25:03 S        
    2          Monica Kollberg           61    14 Eksjö SOK                    26:12 S        
    3          Lisel Arvidsson           61    14 Växjö OK                     27:02 S        
    4          Ann Nilsson               60    14 Markaryds FK                 28:53 S        
    5          Christina Segerslätt      59    13 Rävetofta OK                 29:12 S        
    6          Kristina Runemalm         60    14 Nybro OK                     29:35 S        
    7          Mariann Johansson         61    14 Kexholms SK                  32:40 S        
    8          Carin Gustafsson          59    14 Jönköpings OK                33:26 S        
    9          Charlotte Lundquist       61    14 Nybro OK                     33:45 S        
   10          Monica Johansson          60    13 Hjärnarps GH OL              35:16 S        
   11          Maria Hermansson-Ström    60    14 OK Stigen                    36:09 S        
   11          Anna Larsson              57    13 Örkelljunga FK               36:09 S        
   13          Britt Thörn               58     1 OK Vilse 87                  36:22 S        
   14          Wiveka Ernstsson          61    13 FK Göingarna                 36:57 S        
   15          Maria Andersson           58    14 Bredaryds SOK                38:47 B        
   16          Carin Erlandsson          60     1 OK Skogsfalken               39:38          
   17          Marie Gröhn               59    14 Jönköpings OK                41:16          
   18          Lena Runesson             59    14 OK Vivill                    41:56          
   19          Karina Svensson           61    14 Vimmerby OK                  42:13          
   20          Eva Gustavsson            59    14 Alvesta SOK                  43:19          
   21          Inger Frick-Norling       57    13 FK Göingarna                 43:57          
   22          Gunilla Sandström         58    14 OK Stigen                    44:49          
   23          Tina Hagård               60    13 Rävetofta OK                 47:25          
   24          Eva Lundahl               59    14 Alvesta SOK                  48:06          
   25          Eva Tollstern             61    14 Växjö Allmänna IS            51:49          
   26          Susanne Hagelin/Bengtss   60    13 OK Tyringe                   57:34          
   27          Eva-Lena Falk             58    14 Värend GN OL                 60:28          
   28          Kerstin Andersson         58    13 FK Boken                     63:29          
   29          Anne-Marie Frisell        59    13 Helsingborgs SOK             73:09          



D40  (17)      3360 m                      

    1          Anna Simes                66    23 Ski-o Tour Klubb             32:51 S        
    2          Sari Håkansson            64    14 OK Gränsen                   34:05 S        
    3          Anneli Carlsson           66    14 FK Finn                      35:24 S        
    4          Annika Engel              66    13 Hässleholms OK               35:37 S        
    5          Kati Németh               61    13 Andrarums IF                 35:45 S        
    6          Ingrid Johansson          64     7 Laholms IF OK                37:32 S        
    7          Britt-Marie Bengtsson     62    13 FK Åsen                      37:33 S        
    8          Eva Pettersson            66     1 OK Dacke                     38:33 S        
    9          Agneta Hallberg-Hansson   66    14 Nässjö OK                    39:18 S        
   10          Annika Riis               63    14 Gamleby OK                   40:56 S        
   11          Katarina Henmyr           65     1 OK Vilse 87                  47:08 B        
   12          Marie Svalbring           66    14 Målilla OK                   50:53          
   13          Marita Philipsson         63    14 Markaryds FK                 53:00          
   14          Britt-Marie Magnusson     49     7 Laholms IF OK                53:51          
   15          Anna-Karin Olandersson    62    13 OK Tyringe                   54:39          
   16          Eva Karlsson              63    13 OK Gynge                     61:14          

               Kristina Johansson        64    14 Bredaryds SOK             Ej godk.          



D35  (13)      3130 m                      

    1          Sara Giselsson            70     1 Ronneby OK                   32:40 S        
    2          Jenny Berglin             69    14 Lessebo OK                   35:29 S        
    3          Anna Ekbring              67    14 Kexholms SK                  35:48 S        
    4          Helena Karlsson           67    14 Nybro OK                     36:14 S        
    5          Helena Sandberg           69    14 IK Hakarpspojkarna           37:48 S        
    6          Susanne Lundgren          69    14 Värend GN OL                 39:15 S        
    7          Mia Andersson             70    13 OK Gynge                     40:30 S        
    8          Ann-Sofie Brink           68    14 Markaryds FK                 42:35 S        
    9          Helena Kristiansson       68    14 Markaryds FK                 43:08 S        
   10          Kerstin Karlsson          68    14 Målilla OK                   43:58 S        
   11          Annika Möller             68    13 IS Kullen                    44:30 S        
   12          Helena Åhlin              67    13 Helsingborgs SOK             47:12 B        
   13          Christin Olsson           68    13 OK Gynge                     47:33 B        



D21  (19)      3910 m                      

    1          Monika Depta              70    14 Nybro OK                     33:59 S        
    2          Jessica Ekberg            76    14 IK Hakarpspojkarna           38:33 S        
    3          Carina Gustafsson         68    13 OK Gynge                     38:41 S        
    4          Katarina Lindén           79    13 OK Gynge                     39:21 S        
    5          Camilla Brorsson          72    13 Tockarps IK                  40:11 S        
    6          Marie Fransson            77    13 Lunds OK                     42:26 S        
    7          Eva Tykesson              53    13 Rävetofta OK                 44:31 S        
    8          Eva Gustavsson            79     7 Falkenbergs OK               45:57 S        
    9          Diana Persson             85    13 Härlövs IF                   47:25 S        
   10          Cecilia Olsson                  13 Rävetofta OK                 49:10 B        
   11          Emelie Bengtsson          87    13 Tormestorps IF               50:27 B        
   12          Linda Skog                80    13 Hjärnarps GH OL              50:31 B        
   13          Lena Söderberg            51     1 OK Skogsfalken               52:24          
   14          Christina Olsson          58    13 OK Silva                     53:05          
   15          Stina Wilander            85    14 Anderstorps OK               55:45          
   16          Annika Frantz             55     1 Stigmännen Karlshamns OK     58:31          
   17          Ingrid Söderberg          82     1 OK Skogsfalken               60:47          
   18          Annika Bengtsson          79    13 Rävetofta OK                 70:10          

               Maureen Olsson            73     1 OK Vilse 87               ej start          



D20  (2)       3220 m                      

    1          Agnieszka Grzelak         86    13 Härlövs IF                   41:19 S        
    2          Ellen Knutsson            87    14 Nybro OK                     46:32 S        



D18  (15)      3220 m                      

    1          Agnes Söderlund           88    13 Tormestorps IF               28:34 S        
    2          Mathilda Carlsson         89    14 OK Stigen                    31:10 S        
    3          Rebecka Siebers           88    14 IK Hakarpspojkarna           31:26 S        
    4          Emmie Christoferson       88    13 Tormestorps IF               31:53 S        
    5          Martina Petersson         88    14 Burseryds IF                 32:50 S        
    6          Julia Thorén              88    14 Eksjö SOK                    33:17 S        
    7          Lina Sandström            89    14 OK Stigen                    34:36 S        
    8          Angelika Larsson          89    13 Örkelljunga FK               36:09 S        
    9          Lisa Wilander             89    14 Anderstorps OK               36:29 S        
   10          Anna Olsson               89    13 OK Tyringe                   37:45 S        
   11          Matilda Thorén            89    14 IF Hallby                    48:20          
   12          Amanda Nyberg             89    13 Ystads OK                    63:03          

               Klara Wingstedt           89    14 Bodafors OK               ej start          
               Johanna Svensson          88    14 Bredaryds SOK             ej start          
               Alma Buer                 88    14 IF Hallby                 ej start          



D16  (41)      3340 m                      

    1          Mia Kaisajuntti           90     1 OK Skogsfalken               30:33          
    2          Sophie Tritschler         90    14 Eksjö SOK                    32:36          
    3          Anna Gustafsson           91    14 Jönköpings OK                34:50          
    4          Viktoria Ernstsson        91    13 FK Göingarna                 35:19          
    5          Therese Klintberg         90    14 Eksjö SOK                    36:53          
    6          Carolina Karlsson         90    14 OK Njudung                   37:15          
    7          Frida Gustafsson          91    14 Jönköpings OK                37:48          
    8          Malin Andersson           91    22 OK Nolaskogsarna             37:53          
    9          Therese Carlsson          91    14 Jönköpings OK                38:31          
   10          Lisa Lindström            90    14 Bredaryds SOK                38:45          
   11          Erika Johansson           91     1 OK Skogsfalken               39:18          
   12          Kristin Löf               91    14 IK Hakarpspojkarna           39:57          
   13          Lisa Pettersson           90     1 OK Dacke                     40:10          
   14          Amanda Stensson-Bohman    91    14 Nybro OK                     40:58          
   15          Åsa Lindström             90    14 Bredaryds SOK                41:08          
   16          Karin Håkansson           91    14 OK Gränsen                   42:04          
   17          Pernilla Petersson        91    14 Burseryds IF                 42:27          
   18          Frida Nilsson             91    13 FK Åsen                      42:32          
   19          Sara Johansson            91    14 Bredaryds SOK                42:40          
   20          Jannie Hagård             90    13 Rävetofta OK                 44:05          
   21          Frida Andersson           90     1 OK Dacke                     44:58          
   22          Stina Persson             90    14 Gamleby OK                   46:07          
   23          Louise Jonsson            90    14 Eksjö SOK                    46:27          
   24          Johanna Falk              90    14 Värend GN OL                 46:52          
   25          Elina Reiver              91    14 Bodafors OK                  47:55          
   26          Matilda Jonsson           90    14 FK Finn                      50:21          
   27          Elin Pettersson           91    14 Vimmerby OK                  52:19          
   28          Sofia Gustavsson          91    14 Alvesta SOK                  53:01          
   29          Lisa Sandström            91    14 OK Stigen                    56:32          
   30          Beatrice Gustavsson       91    14 OK Bävern                    58:36          
   31          Anna Lööf                 91    13 OK Pan-Kristianstad          59:42          
   32          Evelina Bengtsson         91    13 OK Tyringe                   60:49          
   33          Marie Rasmussen           91    14 Bredaryds SOK                62:25          
   34          Hanna Karlsson            90    14 Kalmar OK                    66:28          
   35          Emelie Danielsson         90    14 Vimmerby OK                  72:19          
   36          Karin Emanuelsson         91    14 Bredaryds SOK                90:37          

               Ronja Arvidsson           91    13 Ringsjö OK                Ej godk.          
               Amanda Svensson           91    14 Bredaryds SOK             ej start          
               Sara Bergander            90    14 Eksjö SOK                 ej start          
               Ellinor Karlsson          91    14 OK Njudung                ej start          
               Emma Bergman              91     1 Stigmännen Karlshamns OK  ej start          



D14  (41)      2530 m                      

    1          Ellinor Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                  24:12          
    2          Ylva Gunnarsdotter        92    14 Tenhults SOK                 26:07          
    3          Erika Hugoson             92    14 Nässjö OK                    28:50          
    4          Elin Svensson             93    14 Nässjö OK                    29:16          
    5          Josefin Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                  29:43          
    6          Emma Rosén                92    14 OK Njudung                   30:25          
    7          Lisa Gröhn                93    14 Jönköpings OK                30:42          
    8          Sofie Svensson            93    14 Vimmerby OK                  30:56          
    9          Jenny Olsson              93    13 FK Göingarna                 31:33          
   10          Amanda Leo                92    14 OK Stigen                    32:07          
   11          Hanna Håkansson           92    14 OK Gränsen                   32:27          
   12          Anna Arvidsson            92    14 Kalmar OK                    33:35          
   13          Eva Adolfsson             93    14 Vimmerby OK                  34:35          
   14          Stefanie Andersson        92    14 Vimmerby OK                  34:44          
   15          Erica Knutsson            92    14 Nybro OK                     35:21          
   16          Agnes Adolfsson           93    14 Vimmerby OK                  35:37          
   17          Linnea Östergren          93    14 Växjö OK                     36:41          
   18          Anna Åhlin                93    13 Helsingborgs SOK             36:52          
   19          Julia Lundquist           92    14 Nybro OK                     37:33          
   20          Camilla Nilsson           92    13 OK Torfinn                   38:21          
   21          Frida Persson             93    14 Nässjö OK                    38:41          
   22          Marielle Andersson        93     1 OK Vilse 87                  39:01          
   23          Ellen Swalander           93    14 IF Hallby                    39:42          
   24          Johanna Erlandsson        93     1 OK Skogsfalken               41:17          
   25          Anna Almgren              92    14 OK Stigen                    41:19          
   26          Frida Danielsson          93    14 Vimmerby OK                  41:39          
   27          Jennie Johansson          93    14 Bredaryds SOK                41:54          
   28          Lotta Lindersson          92    14 Gamleby OK                   43:05          
   29          Elida Ottmer              93    13 Tormestorps IF               45:44          
   30          Maja Andersson            93     1 OK Dacke                     46:40          
   31          Emma Pettersson           92    14 Vimmerby OK                  51:22          
   32          Martina Fredriksson       92     1 OK Dacke                     51:36          
   33          Emma Olsson               92    14 Torsås OK                    51:56          
   34          Maja Pettersson           92     1 OK Dacke                     54:03          
   35          Ida Arvidsson             93    13 Ringsjö OK                   54:04          
   36          Stina Anderjon            93    14 Alvesta SOK                  66:39          
   37          Amanda Persson            93    13 Tockarps IK                 102:53          

               Felicia Nilsson           93     1 OK Skogsfalken            Ej godk.          
               Hanna Kram                93    14 Bodafors OK               ej start          
               My Larsson                93    14 Nässjö OK                 ej start          
               Jenny Falk                93    14 Värend GN OL              ej start          



D12  (26)      2410 m                      

    1          Josefine Klintberg        94    14 Eksjö SOK                    24:36          
    2          Lisa Nyberg               94    13 FK Åsen                      25:58          
    3          Frida Hedin               94    13 Hjärnarps GH OL              28:24          
    4          Irma Håkansson            94    14 OK Gränsen                   28:37          
    5          Jessica Nilsson           95    13 OK Torfinn                   30:37          
    6          Agnes Leo                 94    14 OK Stigen                    31:11          
    7          Amanda Hansson            94    14 Bredaryds SOK                32:14          
    8          Sara Rosén                94    14 OK Njudung                   32:33          
    9          Olivia Kollberg           94    14 Eksjö SOK                    32:45          
   10          Ida Johansson             94    14 Bredaryds SOK                34:30          
   11          Adina Johansson           93    14 IK Hakarpspojkarna           34:32          
   12          Josefin Aronsson          94    14 Bredaryds SOK                34:55          
   13          Emilia Andersson          94    14 Vimmerby OK                  36:01          
   14          Moa Svensson              95    14 Nässjö OK                    39:09          
   15          Karin Lindersson          94    14 Gamleby OK                   40:25          
   16          Hilma Carlsson            94    14 OK Stigen                    41:01          
   17          Filippa Bengtsson         94    13 OK Tyringe                   45:28          
   18          Matilda Pettersson        95    14 Vimmerby OK                  49:08          
   19          Julia Österblad           95    13 FK Boken                     52:57          
   20          Emilia Karlsson           94    13 OK Gynge                     53:37          
   21          Malin Lilja               95    14 OK Stigen                    55:15          
   22          Anna Larsson              95    14 IK Hakarpspojkarna           89:29          

               Emma Kram                 95    14 Bodafors OK               ej start          
               Nicole Ljungdahl          94    13 Hjärnarps GH OL           ej start          
               Moa Larsson               95    14 Nässjö OK                 ej start          
               Kajsa Wetterström         95    13 Tormestorps IF            ej start          



D10  (17)      1930 m                      

    1          Kajsa Hedin               96    13 Hjärnarps GH OL              21:40          
    2          Amanda Nilsson            96    13 Frosta OK                    23:11          
    3          Emma Andersson            96    13 OK Gynge                     23:15          
    4          Petra Gunnarsdotter       96    14 Tenhults SOK                 23:33          
    5          Louise Lundgren           96    14 Värend GN OL                 25:10          
    6          Tilda Johansson           96     1 OK Orion                     25:35          
    7          Moa Pettersson            96     1 OK Dacke                     26:12          
    8          Caroline Fredriksson      96     1 OK Dacke                     26:48          
    9          Elin Brink                97    14 Markaryds FK                 29:25          
   10          Linnéa Golsäter           97    14 Eksjö SOK                    29:40          
   11          Hanna Jacobsson           97    14 Gamleby OK                   31:26          
   12          Lovisa Arvidsson          96    13 Ringsjö OK                   33:59          
   13          Julia Svensson            96    14 Bredaryds SOK                38:25          
   14          Linnéa Andersson          96    14 Bredaryds SOK                56:29          

               Ellinor Olsson            96    13 OK Gynge                  Ej godk.          
               Elisabeth Aronsson        97    14 Bredaryds SOK             ej start          
               Linnea Gustafsson         97    13 OK Gynge                  ej start          



U4  (6)        2530 m                      

    1          Amanda Bengtsson          91     1 OK Vilse 87                  49:32          
    2          Karin Åhlin               92    13 Helsingborgs SOK             49:53          
    3          Ida Frisell               91    13 Helsingborgs SOK             57:08          
    4          Emma Pettersson           90    14 Burseryds IF                 71:15          

               Stina Olandersson         93    13 OK Tyringe                Ej godk.          
               Rebecca Staffas                 14 Växjö OK                  Ej godk.          



U3  (11)       2410 m                      

    1          Sara Kvarnsund            93    14 Bredaryds SOK                41:25          
    2          Alexander Johansson       95     1 OK Orion                     41:37          
    3          Frida Domby               93    14 OK Stigen                    44:37          
    4          Paulina Härnlund          92    14 OK Gränsen                   44:53          
    5          Markus Karlsson                 14 Markaryds FK                 54:26          
    6          Frida Pettersson                14 OK Stigen                    55:50          
    7          Mirjam Lindqvist                14 OK Stigen                    55:51          

               Kristin Staffas                 14 Växjö OK                  Ej godk.          
               Frida Pettersson          90    14 OK Stigen                 ej start          
               Elisabeth Noren           92    14 OK Stigen                 ej start          
               Mirjam Lindqvist          92    14 OK Stigen                 ej start          



U2  (22)       1930 m                      

    1          Simon Kvarnsund           96    14 Bredaryds SOK                23:02          
    2          Anton Domby               96    14 OK Stigen                    25:18          
    3          Erik Berglin              98    14 Lessebo OK                   26:43          
    4          Filip Lindström           96    14 Bredaryds SOK                27:20          
    5          Melker Johansson          98     1 OK Orion                     29:08          
    6          Nathalie Ericksson              14 Bodafors OK                  29:44          
    7          Emelie Ericksson                14 Bodafors OK                  29:52          
    8          Lovisa Lindqvist          97    14 OK Njudung                   31:11          
    9          Robin Nilsson             92    13 Frosta OK                    32:25          
   10          Anna Johansson            92     7 Laholms IF OK                33:27          
   11          Ellinor Karlsson                14 Markaryds FK                 37:14          
   12          Hanna Bengtsson           55    13 OK Gynge                     43:34          
   13          Anna Lundqvist            97    13 OK Gynge                     44:11          
   14          Jeanette Johnsson         93    13 OK Gynge                     44:53          
   15          Johanna Palm              94    13 OK Gynge                     44:59          
   16          Elin Nilsson              96    14 OK Stigen                    46:29          
   17          Klara Nyberg              92    13 Ystads OK                    47:54          
   18          Melker Larsson            99    13 FK Göingarna                 48:08          
   19          Diana Arvidsson           93    14 Växjö OK                     51:58          
   20          Jessica Arvidsson               14 Växjö OK                     52:05          

               Erik Lilja                97    14 OK Stigen                 Ej godk.          
               Ellinor Falk              91    14 Värend GN OL              ej start          



U1  (14)       1900 m                      

    1          Gustav Centerwall         90    14 FK Finn                      14:53          
    2          Albin Lager               95    14 Nässjö OK                    15:48          
    3          Oliwer Nilsson                  14 Markaryds FK                 16:23          
    4          Moa Granstedt             97    14 IK Hakarpspojkarna           19:15          
    5          Andreas Wigertsson              14 Torsås OK                    21:04          
    6          Jakob Håkansson                 14 Växjö OK                     21:50          
    7          Ludvig Persson            97    14 Markaryds FK                 22:17          
    8          David Stensmar                  13 Hässleholms OK               22:24          
    9          Rebecka Brorsson          98    13 Tockarps IK                  23:31          
   10          Amelia Skalberg           98    14 Bredaryds SOK                23:49          
   11          Moa Hansson               98    14 Bredaryds SOK                27:28          
   12          Jonatan Österblad         99    13 FK Boken                     31:26          

               Lukas Granstedt           00    14 IK Hakarpspojkarna        ej start          
               Ebba Söderlund            98    13 Tormestorps IF            ej start          



INSKOLNING  (1 1900 m                      

               Albin Henrysson           98     1 OK Dacke                     Godk.          
               Hampus Nilsson                  14 OK Älme                      Godk.          
               Joakim Svensson                 14 OK Älme                      Godk.          
               Jakob Höst                98    13 Hjärnarps GH OL              Godk.          
               Elin Djupsjö              00     7 Oskarströms OK               Godk.          
               Sofia Ekbring             97    14 Kexholms SK                  Godk.          
               Albin Bengtsson           00     1 OK Vilse 87                  Godk.          
               Ebba Leickt               98    14 Kalmar OK                    Godk.          
               Adam Segerslätt           98    13 Rävetofta OK                 Godk.          
               Victor Hansson                  14 Nässjö OK                    Godk.          
               Jenny Jacobsson           99    14 Gamleby OK                   Godk.          
               Hugo Hermansson                 14 OK Stigen                    Godk.          

               Ebba Zätterberg           51    13 OK Pan-Kristianstad       Ej godk.          
               Carl Johansson            99    14 Bredaryds SOK             ej start          
               Per-Anton Persson         01    13 Tormestorps IF            ej start          



Öppen 1  (7)   1960 m                      

    1          Jeanette Häger            93    13 Andrarums IF                 22:44 B        
    2          Alexandra Botteri         75     7 Halmstad Garnisons IF        22:50 B        
    3          Lisbeth Eriksson          92    14 Bodafors OK                  22:52 B        
    4          Carl Berthag              20     7 Halmstad Garnisons IF        38:39          
    5          Elina Andersson           96    13 OK Tyringe                   41:30          
    6          Margareta Johansson              7 Laholms IF OK                42:26          
    7          Linus Nilsson                   14 Markaryds FK                 52:19          



Öppen 2  (22)  3060 m                      

    1          Siri Einarsson            96    13 OK Torfinn                   57:09 B        
    2          Christer Svensson         62     1 Ronneby OK                   59:04 B        
    3          Sara Johansson            90       klubblös                     72:45 B        
    4          Tommy Olsson              53    14 Torsås OK                    74:47 B        
    5          Josefin Carlsson                13 OK Tyringe                   92:51          
    6          Johanna Svensson                14 Växjö OK                     96:55          
    7          Märtha Gustafsson               14 Markaryds FK                 97:27          
    8          Anne Karlsson                   13 FK Göingarna                 99:50          
    9          Marie Pettersson          67    14 Västerviks OK                99:51          
   10          Per Olsson                      13 FK Göingarna                 99:54          
   11          Peter Svensson                   7 Laholms IF OK               112:50          
   12          Anita Banck                      7 Laholms IF OK               112:52          
   13          Camilla Carlsson                13 Härlövs IF                  121:02          

               Sune Olsson                     14 Lessebo OK                Ej godk.          
               Maj Jönsson               30    13 Helsingborgs SOK          Ej godk.          
               Eric Elgebrant            34    13 Hjärnarps GH OL           Ej godk.          
               Ingrid Elgebrant          36    13 Hjärnarps GH OL           Ej godk.          
               Ulla Olsson               55    14 Torsås OK                 Ej godk.          
               Britt Snogerup            34    13 Lunds OK                  Ej godk.          
               Jenny Gustafsson                13 Helsingborgs SOK          Ej godk.          
               Boel Ottner                     13 Tormestorps IF            Ej godk.          
               Anna Dahlberg             78    14 Växjö Allmänna IS         Ej godk.          



Öppen 4  (37)  3220 m                      

    1          Eva Almgren               64    14 OK Stigen                    41:22 B        
    2          Charlotte Lilja           66    14 OK Stigen                    43:11 B        
    3          Lena Josefsson            68    14 Jönköpings OK                45:14 B        
    4          Susanne Domby             65    14 OK Stigen                    48:25 B        
    5          Monika Fredriksson        72     1 OK Dacke                     53:23 B        
    6          Jeanette Wigertsson             14 Torsås OK                    53:31 B        
    7          Karin Johansson                  1 OK Orion                     54:26 B        
    8          Åsa Hedin                 67    13 Hjärnarps GH OL              55:32          
    9          Johanna Weidolf           78    13 Eslövs FK                    56:28          
   10          Jan Häger                 59    13 Andrarums IF                 60:40          
   11          Helena Wihlborg-Palm      63     1 OK Vilse 87                  61:43          
   12          Marita Johansson          52    14 OK Stigen                    64:26          
   13          Helen Nilsson             66    13 Härlövs IF                   67:16          
   14          Andrea Djupsjö            60     7 Oskarströms OK               67:21          
   14          Sofia Djupsjö                    7 Oskarströms OK               67:21          
   16          Ann-Marie Johansson       63    14 Bredaryds SOK                68:13          
   17          Jan Dahlberg              43    13 Hässleholms OK               75:51          
   18          Stig Svensson             37    14 OK Virdarna                  75:52          
   19          Kicki Järvholm            52     1 FK Vittus                    76:20          
   20          Gunnel Bengtsson          51    14 Alvesta SOK                  77:18          
   21          Andreas Johansson                7 Laholms IF OK                82:12          
   22          Marianne Arvidsson        53    14 Kalmar OK                    85:27          
   23          Agneta Nyberg             78    13 Ystads OK                    94:27          
   24          Sune Johansson                   7 Laholms IF OK               101:33          
   25          Catarina Malm             50    14 Markaryds FK                101:34          
   26          Saddia Larsson            60    14 IK Hakarpspojkarna          144:23          

               Carina Sellgren           52    14 OK Stigen                 Ej godk.          
               Bertil Ström              33    14 OK Stigen                 Ej godk.          
               Per Bergman               32    13 IS Kullen                 Ej godk.          
               Knut Collryd              29    14 Bredaryds SOK             Ej godk.          
               Arne Ahnlund                    14 Växjö Allmänna IS         Ej godk.          
               Georg Magnusson           23    14 Värend GN OL              Ej godk.          
               Lars Johansson            55    14 IK Hakarpspojkarna        Ej godk.          
               Bo-Göran Johansson        65    14 Jönköpings OK             Ej godk.          
               Jesper Skoog                    13 OK Tyringe                Ej godk.          
               Robert Bertilsson               13 Helsingborgs SOK          Ej godk.          
               Marie Carlsson            64    14 OK Stigen                 ej start          



Öppen 5  (32)  3910 m                      

    1          Peter Domby               63    14 OK Stigen                    45:50 B        
    2          Kent Hansson              54     7 Halmstad Garnisons IF        47:27 B        
    3          Kjell Svensson            61    14 Växjö OK                     49:57 B        
    4          Conny Berggren            48    14 Växjö Allmänna IS            52:39 B        
    5          Håkan Fransson            67     1 Ronneby OK                   53:07 B        
    6          Lena Söderlund            63    13 Tormestorps IF               54:04 B        
    7          Lena Strand               59    14 Markaryds FK                 54:48 B        
    8          Jonas Höst                70    13 Hjärnarps GH OL              55:32 B        
    9          Magnus Järvholm                  1 FK Vittus                    56:01 B        
   10          Håkan Andersson           66     1 OK Dacke                     56:42 B        
   11          Göran Lundahl             50    14 Alvesta SOK                  56:59 B        
   12          Leif Anderjon             59    14 Alvesta SOK                  57:51 B        
   13          Bo Johansson              48    14 OK Stigen                    57:52 B        
   14          Leif Johannesson          43    14 Markaryds FK                 58:18 B        
   15          Bengt Johansson           55    14 Bredaryds SOK                58:39 B        
   16          Mariann Henriksen         59    14 SOK Viljan                   59:05 B        
   17          Ulf Arvidsson             60    14 Växjö OK                     59:29 B        
   18          Ebbe Malm                 46    14 Markaryds FK                 61:16          
   19          Mats Svensson             60    14 Bredaryds SOK                63:00          
   20          Anders Holmquist          62    14 IF Hallby                    64:05          
   21          Linda Ljungdahl           54    13 Hjärnarps GH OL              71:33          
   22          Nils-Åke Emanuelsson      58    14 Bredaryds SOK                78:51          
   23          Torsten Hannrup           33    13 OK Kompassen                 81:50          
   24          Ingrid Borgkvist          56    13 IS Kullen                    86:49          
   25          Lennart Borgkvist         54    13 IS Kullen                    86:55          
   26          Åsa Kull-Persson          99    13 Tormestorps IF              101:03          
   27          Mikael Rasmussen          00    14 Bredaryds SOK               108:22          

               Nils Mårtensson           41    13 Andrarums IF              Ej godk.          
               Per Anders Blom                 18 OK Djerf                  Ej godk.          
               Kjell Bengtsson           45    14 Alvesta SOK               Ej godk.          
               Monika Kristensson        61    13 OK Torfinn                Ej godk.          
               Hans Almgren              62    14 OK Stigen                 ej start          



Öppen 7  (35)  3090 m                      

    1          Patrik Leickt             68    14 Kalmar OK                    30:19 B        
    2          Stefan Lindström          64    14 Bredaryds SOK                33:00 B        
    3          Liselott Johansson        64    14 Tenhults SOK                 34:12 B        
    4          Maria Håkansson           66    14 Växjö OK                     36:17 B        
    5          Ann-Sofie Larsson         91    13 Örkelljunga FK               37:55 B        
    6          Leif Malm                 48    14 Markaryds FK                 39:20 B        
    7          Kennerth Gustafsson       40    14 OK Virdarna                  39:44 B        
    8          Lars-Göran Nyberg         56    13 FK Åsen                      40:19 B        
    9          Christina Aronsson              14 Bredaryds SOK                41:06          
   10          Pär Ericksson                   14 Bodafors OK                  41:31          
   11          Anders Pettersson         62    14 Västerviks OK                43:39          
   12          Roland Ekelöf             37     1 Stigmännen Karlshamns OK     44:53          
   13          Lisa Leickt               71    14 Kalmar OK                    46:16          
   14          Carina Lindqvist          69    14 OK Njudung                   48:08          
   15          Ronny Carlsson            43     1 OK Skogsfalken               48:23          
   16          Anne Turesson             63    14 Bredaryds SOK                49:31          
   17          Stefan Haraldsson         68    13 OK Kompassen                 49:40          
   18          Annika Petersson          62    14 Burseryds IF                 50:28          
   19          Jan Eliasson              35    13 OK Gynge                     51:25          
   20          Pia Larsson               70    13 FK Göingarna                 52:37          
   21          Barbro Fyrman             60    14 Växjö OK                     53:48          
   22          Roland Akselsson          55    13 Lunds OK                     53:54          
   23          Lennart Magnusson         86     7 Laholms IF OK                55:12          
   24          Hans-Inge Reimers         63    13 Hästveda OK                  56:58          
   25          Kristina Johansson              13 OK Tuvan                     57:54          
   26          Carin Andersson           68    14 Kexholms SK                  58:54          
   27          Karina Wahl               65    14 IK Vista                     59:47          
   28          Börje Persson             28    13 OK Gynge                     60:19          
   29          Karin Lindén                    13 OK Gynge                     66:39          
   30          Peter Holmgren                   1 Stigmännen Karlshamns OK     68:50          
   31          Gunilla Bergman           35    13 IS Kullen                    78:56          

               Nils-Åke Nilsson          29    13 Andrarums IF              Ej godk.          
               Sigrun Allheim                  13 Tockarps IK               Ej godk.          
               Viggo Kristiansson        94    13 Tockarps IK               Ej godk.          
               Hans Falk                 40    14 Värend GN OL              ej start          



Öppen 8  (35)  5630 m                      

    1          Urban Andersson           65    14 Kexholms SK                  55:22 B        
    2          Magnus Tenghagen          68    13 Härlövs IF                   55:54 B        
    3          Anton Marmelid            89    13 Helsingborgs SOK             56:36 B        
    4          Lars Ohlsson              63    13 FK Göingarna                 61:38 B        
    5          Håkan Persson             69     7 Laholms IF OK                63:19 B        
    6          Jan Karlsson              59    14 Växjö OK                     65:00 B        
    7          Bengt Bengtsson           47    13 Tormestorps IF               65:21 B        
    8          Dan Sjöholm               57    13 OK Pan-Kristianstad          66:06 B        
    9          Peder Nilsson             65    13 OK Torfinn                   66:34 B        
   10          Leif Johansson            53    14 Kexholms SK                  66:40 B        
   11          Jonas Åhlin               63    13 Helsingborgs SOK             66:43 B        
   12          Göran Persson             55    13 FK Göingarna                 66:51 B        
   13          Leif Karlsson             46    13 Frosta OK                    66:54 B        
   14          Mikael Staffas                  14 Växjö OK                     67:15 B        
   15          Linda Nilsson             89    13 Andrarums IF                 67:57 B        
   16          Claes-Göran Petersson     60    14 Burseryds IF                 70:36 B        
   17          Egon Neregaard                     Tisvilde ok                  70:40 B        
   18          Mats Olsson               50    13 Hässleholms OK               74:16          
   19          Mats-Ola Persson          99    13 Tormestorps IF               75:01          
   20          Magnus Lager              55    14 Torsås OK                    77:00          
   21          Jonas Fager               70    14 Växjö OK                     77:53          
   22          Bengt-Göran Frantz        47     1 Stigmännen Karlshamns OK     78:30          
   23          Eva Persson               76    14 Växjö OK                     80:02          
   24          Gunnar Sandström          40    13 OK Pan-Kristianstad          80:48          
   25          Hans-Bertil Persson       50    13 OK Kompassen                 81:51          
   26          Sven Törnqvist            39    13 Tormestorps IF               81:54          
   27          Niels Lyhne                        Herlufsholm OK               86:36          
   28          Jan Ottmer                57    13 Tormestorps IF               95:12          
   29          Rolf Nilsson              55    13 Frosta OK                    98:06          
   30          Aase Neregaard                     Tisvilde ok                 101:27          
   31          Roger Bergvik             51    14 Växjö OK                    102:15          
   32          Ole Vexö                           Tisvilde ok                 105:43          
   33          Lena Tebring              55    13 OK Kompassen                115:51          

               Mikael Nilsson            70    13 OK Torfinn                Ej godk.          
               Anna Persson                    14 Växjö OK                  Ej godk.          



D80  (3)       2270 m                      

    1          Lena Nordahl              26    13 Örkelljunga FK               51:12 S        
    2          Gunborg Carlsson          25    13 OK Gynge                     55:39 S        

               Anna Hermansson           24    13 Helsingborgs SOK          ej start