OK Älme Vetlanda Team Sportia Cup 11 Maj 2008sö 2008-05-11 14:47
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (8)       2850 m                      

    1          Stig-Allan Jönsson        28     7 Halmstad Garnisons IF        33:15 S        
    2          Rune Isaksson             25    13 Helsingborgs SOK             35:51 S        
    3          Harry Ahlqvist            24    14 Växjö OK                     39:28 S        
    4          Gunnar Carlsson           24    13 OK Gynge                     52:00          
    5          Sten Holmryd              28    14 Växjö OK                     55:48          
    6          Georg Magnusson           23    14 Värend GN OL               1:00:18          
    7          Hugo Ahldén               19     7 FK Friskus Varberg         1:27:36          
    8          Uno Åshage                23     7 Halmstad OK                1:33:52          



H75  (14)      3330 m                      

    1          Lars-Erik Malmqvist       32    14 Växjö OK                     35:12 S        
    2          Sven Svensson             31     1 FK Vittus                    45:55 S        
    3          Lars Magnusson            32    13 Hässleholms OK               49:36 S        
    4          Bengt Edvardsson          32    13 OK Torfinn                   50:02 S        
    5          Åke Strand                33    13 Örkelljunga FK               50:20 S        
    6          Ingvar Pettersson         32    13 Hässleholms OK               50:30 S        
    7          Ingvar Lennerstedt        33    13 Lunds OK                     53:12 B        
    8          Arne Andersson            31    13 Eslövs FK                    58:02          
    9          Ove Nordahl               29    13 Simrishamns OK               58:40          
   10          Inge Åkesson              33     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:00:53          

               Curt Hjalmarsson          31    13 Hässleholms OK            Ej godk.          
               Hans Holmqvist            32    13 Örkelljunga FK            Ej godk.          
               Nils Rågstedt             30    13 IS Kullen                 ej start          
               Leif Claesson             33    13 Tormestorps IF            ej start          



H70  (19)      4040 m                      

    1          Bo Bengtsson              35    13 Hässleholms OK               40:31 S        
    2          Werner Törnblom           35    14 Växjö OK                     42:13 S        
    3          Owe Svensson              38     1 OK Orion                     42:48 S        
    4          Peo Bengtsson             33    13 OK Pan-Kristianstad          42:55 S        
    5          Ernie Broström            38     7 Halmstad OK                  44:08 S        
    6          Bo Wadensjö               38    14 FK Finn                      45:39 S        
    7          Stig Fransson             35    14 OK Stigen                    46:21 S        
    8          Olle Nilsson              34     1 Stigmännen Karlshamns OK     48:30 S        
    9          Johan Jansson             34    14 Växjö OK                     49:44 S        
   10          Lennart Eriksson          37    14 OK Stigen                    50:47 S        
   11          Rune Bengtsson            38     1 Ronneby OK                   51:35 S        
   12          Jan-Eric Nelking          35    13 FK Åsen                      52:15 S        
   13          Gunnar Friberg            38    13 OK Kompassen               1:00:54 B        
   14          Burne Nilsson             37    13 OK Torfinn                 1:00:58 B        
   15          Evald Johansson           34    14 Lessebo OK                 1:04:49          

               Kjell Olofsson            38    13 Eslövs FK                 Ej godk.          
               Lennart Johansson         37    13 Hässleholms OK            Ej godk.          
               Lennart Östergren         37    14 Växjö OK                  Ej godk.          
               Ivar Nilsson              37    13 Hässleholms OK            ej start          



H65  (30)      4110 m                      

    1          Björn Linnersjö           42     1 Ronneby OK                   33:14 S        
    2          Inge Persson              43    13 FK Boken                     35:33 S        
    3          Göran Andersson           42     1 Stigmännen Karlshamns OK     38:00 S        
    4          Waste Byström             43    14 OK Virdarna                  38:46 S        
    5          Bertil Eriksson           40     1 Stigmännen Karlshamns OK     39:37 S        
    6          Kjell Månsson             42     1 Ronneby OK                   40:09 S        
    7          Erling Larsson            42    13 Hässleholms OK               41:21 S        
    7          Sven-Åke Granquist        42    13 Hästveda OK                  41:21 S        
    9          Lars Lindén               42    13 OK Gynge                     42:25 S        
   10          Erling Ekelöf             42    14 Värend GN OL                 43:00 S        
   11          Ole Svendsen                       OK Roskilde                  43:20 S        
   12          Sven-Olof Fransson        39    14 OK Stigen                    43:55 S        
   13          Stig Karlsson             40    14 Torsås OK                    43:57 S        
   14          Bo Svensson               40    13 Tockarps IK                  45:03 S        
   15          Nils Mårtensson           41    13 Andrarums IF                 46:00 S        
   16          Hubert Hugosson           40    13 OK Gynge                     46:27 S        
   17          Roland Edvinsson          40    13 FK Göingarna                 46:41 S        
   18          Gunnar Sandström          40    13 OK Pan-Kristianstad          47:43 S        
   19          Gerth Sällström           43    14 Lessebo OK                   49:02 B        
   20          Göran Thour               40    14 Värend GN OL                 50:21 B        
   21          Kenneth Arvidsson         43    14 Alvesta SOK                  50:50 B        
   22          Bertil Ottosson           42    13 FK Göingarna                 51:22          
   23          John-Erik Bergstrand      42    14 Värend GN OL                 54:48          
   24          Nils Johannesson          43    13 Helsingborgs SOK             55:45          
   25          Ragnar Olsson             39     1 Ronneby OK                   55:58          
   26          Sven-Åke Andertoft        39    14 Markaryds FK                 58:16          
   27          Bengt Andersson           42     1 OK Skogsfalken             1:01:37          
   28          Allan Hammar              40    13 OK Kompassen               1:13:08          

               Öyvind Jensen             42    13 Andrarums IF              Ej godk.          
               Hagbert Persson           41    14 Växjö OK                  ej start          



H60  (37)      4750 m                      

    1          Leif Sandgren             47    13 Frosta OK                    35:32 S        
    2          Ingemar Johansson         46    14 Växjö OK                     37:18 S        
    3          Agne Bengtsson            48    13 OK Kompassen                 38:44 S        
    4          Per-Olof Fernberg         45    13 IS Skanne                    39:35 S        
    5          Bill Schölin              48    13 Tockarps IK                  41:37 S        
    6          Göran Karlsson            46    14 SOK Aneby                    42:04 S        
    7          Lars-Åke Sjökvist         47    14 Värend GN OL                 42:50 S        
    8          Hans Sjögren              46    14 Alvesta SOK                  44:28 S        
    9          Kent Johansson            44    13 Örkelljunga FK               44:39 S        
   10          Åke Persson               48    13 Hjärnarps GH OL              44:44 S        
   11          Bo Olofsson               44    13 Hästveda OK                  45:17 S        
   12          Nils Karlsson             45    14 Växjö AIS                    46:08 S        
   13          Eric Tenland              47     1 Stigmännen Karlshamns OK     46:27 S        
   14          Göran Rundgren            45    14 Lessebo OK                   46:41 S        
   14          Benkt Anderson            44    13 Lunds OK                     46:41 S        
   16          Ulf Jönsson               45     7 Laholms IF OK                47:24 S        
   17          Göran Bengtsson           44    13 Tockarps IK                  47:28 S        
   18          Lars Olsson               46    13 FK Boken                     47:43 S        
   19          Göte Gustafsson           44    14 Emmaboda Verda OK            48:46 S        
   20          Ingemar Andersson         44     1 OK Orion                     49:01 S        
   21          Anders Andreasson         47    14 Emmaboda Verda OK            50:47 S        
   22          Bengt Ståhl               47    13 Hjärnarps GH OL              52:04 B        
   23          Anders Wetterling         47     1 Stigmännen Karlshamns OK     54:00 B        
   24          Kent Ekdahl               45    14 Emmaboda Verda OK            55:34          
   25          Ebbe Malm                 46    14 Markaryds FK                 55:45          
   26          Gert Olsson               48    13 Skåneslättens OL             56:18          
   27          Leif Alfredsson           47    14 Växjö AIS                    56:41          
   28          Lars Persson              48    13 OK Kompassen               1:01:15          
   29          Leif Malm                 48    14 Markaryds FK               1:01:27          
   30          Karl-Johan Knutsson       45    14 Nybro OK                   1:02:37          
   31          Johannes Lindgren         48    14 Värend GN OL               1:05:00          
   32          Bengt-Åke Nilsson         44    13 OK Torfinn                 1:06:10          
   33          Roland Nilsson            48    13 OK Kompassen               1:07:49          
   34          Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                  1:12:12          
   35          Bo-Göran Persson          44    13 OK Torfinn                 1:20:20          

               Tommy Olsson              46     1 OK Dacke                  Ej godk.          
               Leif Magnusson            47    13 OK Torfinn                Ej godk.          



H55  (25)      5200 m                      

    1          Per-Arne Evaldsson        53    13 OK Gynge                     42:05 S        
    2          Bernt-Ove Karlsson        50    14 FK Finn                      42:31 S        
    3          Krister Nilsson           49    14 Växjö OK                     42:39 S        
    4          Bengt Palm                52     1 OK Vilse 87                  42:57 S        
    5          Håkan Winnberg            49     7 IK Trenne Ullared            43:04 S        
    6          Leif Johansson            53    14 Kexholms SK                  44:40 S        
    7          Lars Lindborg             50    13 Tormestorps IF               44:57 S        
    8          Jan Karlsson              52    14 OK Virdarna                  47:01 S        
    8          Jan Olofsson              51     1 Ronneby OK                   47:01 S        
   10          Jörgen Nilsson            50     1 Ronneby OK                   48:16 S        
   11          Jonny Svensson            53     1 OK Vilse 87                  48:22 S        
   12          Owe Nilsson               49     1 Stigmännen Karlshamns OK     49:07 S        
   13          Hans Svenson              49    14 SOK Viljan                   50:31 S        
   14          Arne Andersson            53    14 Bredaryds SOK                51:57 S        
   15          Lennart Smedenmark        52     1 Ronneby OK                   52:46 S        
   16          Bengt Elmersson           50    14 Värend GN OL                 52:58 S        
   17          Sven-Olof Larsson         49    14 Växjö AIS                    54:13 S        
   18          Agne Karlsson             53     7 Simlångsdalens IF            54:18 S        
   19          Olle Enfors               53    13 Tockarps IK                  58:39 S        
   20          Mats Ingvarsson           53     1 OK Vilse 87                  59:56 S        
   21          Anders Settergren         52     7 Oskarströms OK             1:00:01 S        
   22          Roland Gustavsson         49    14 Alvesta SOK                1:01:00 S        
   23          Jan-Willy Evaldsson       52    14 SK Graal                   1:01:37 B        
   24          Sven Erik Frick           49    13 FK Göingarna               1:04:39 B        
   25          Ulf Kristensson           49     7 Halmstad OK                1:06:49          



H50  (25)      5630 m                      

    1          Ingemar Skaar             58    14 Jönköpings OK                42:50 S        
    2          Fredrik Hjort             56    13 Helsingborgs SOK             44:26 S        
    3          Torgny Ottosson                 13 OK Torfinn                   46:19 S        
    4          Roger Thörn               55     1 OK Vilse 87                  46:36 S        
    5          Arne Klintberg            58    14 Eksjö SOK                    46:56 S        
    6          Ingmar Ekelöv             56    13 Skåneslättens OL             47:45 S        
    7          Lars Lindgren             58    14 FK Finn                      51:02 S        
    8          Per Nilsson               55     1 Stigmännen Karlshamns OK     52:53 S        
    9          Jan Karlsson              56    13 Hässleholms OK               53:04 S        
   10          Anders Wiberg             54     1 OK Skogsfalken               54:37 S        
   11          Yngve Ernstsson           54    13 FK Göingarna                 55:42 S        
   12          Håkan Henmyr              58     1 OK Vilse 87                  56:43 S        
   13          Sten Segerslätt           57    13 Skåneslättens OL             57:10 S        
   14          Lars Eklund               56    14 Växjö OK                   1:02:02 B        
   15          Göran Siebers             58    14 IK Hakarpspojkarna         1:03:13 B        
   16          Holger Sigbo              55    13 OK Kompassen               1:03:51 B        
   17          Rolf Nilsson              55    13 Frosta OK                  1:07:15          
   18          Rolf Ohrlander            54    13 OK Pan-Kristianstad        1:08:10          
   19          Bo Fält                   54    13 OK Kompassen               1:13:07          

               Bengt Larsson             56    13 FK Göingarna              Ej godk.          
               Tore Tjernlund            58     1 OK Vilse 87               Ej godk.          
               Per Svensson              54     1 Ronneby OK                Ej godk.          
               Björn Axemo               56    14 Hultsfreds OK             ej start          
               Ola Svensson              57     1 OK Orion                  ej start          
               Kennet Sandström          54    14 OK Stigen                 ej start          



H45  (38)      6740 m                      

    1          Ulf Jungstrand            60     1 OK Skogsfalken               48:42 S        
    2          Mats Brorsson             59    13 Tockarps IK                  49:26 S        
    3          Mats Windstedt            61    16 Södertälje-Nykvarn OF        49:40 S        
    4          Glen Håkansson            63    14 Växjö OK                     50:31 S        
    5          Gunnar Karlsson           60    14 Målilla OK                   57:26 S        
    6          Sven Giselsson            62     1 Ronneby OK                   57:30 S        
    7          Mats Lagerblad            60    14 Växjö OK                     57:56 S        
    8          Stefan Svensson           63    14 Bredaryds SOK                58:26 S        
    9          Ingemar Månsson           59     1 Ronneby OK                   58:52 S        
   10          Andreas Oxenstierna       60    13 Skåneslättens OL             59:24 S        
   11          Jan Karlsson              59    14 Växjö OK                   1:00:00 S        
   12          Lars-Olof Lundquist       63    14 Nybro OK                   1:00:59 S        
   13          Helge Pettersson          62    14 Burseryds IF               1:02:27 S        
   14          Erik Kindlund             62    14 FK Finn                    1:02:30 S        
   15          Göran Persson             62    14 Värend GN OL               1:03:21 S        
   16          Anders Rådberg            59    14 FK Finn                    1:03:55 S        
   17          Lars Petrisson            60    13 Hjärnarps GH OL            1:05:33 S        
   18          Bengt-Åke Jonasson        62    14 FK Finn                    1:06:30 S        
   19          Mats Carlsson             61     1 OK Vilse 87                1:06:33 S        
   20          Thommy Bergman            60     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:07:05 S        
   21          Lars Hallabro             63    13 Hässleholms OK             1:08:30 S        
   22          Bo Petersson              59    14 Lessebo OK                 1:12:04 B        
   23          Peter Larsson             62    13 FK Boken                   1:12:29 B        
   24          Håkan Östergren           62    14 Växjö OK                   1:14:20          
   25          Sverker Eriksson          60    13 OK Gynge                   1:14:56          
   26          Klaus Kristensen          63    14 Markaryds FK               1:15:24          
   27          Anders Persson            61    13 Tockarps IK                1:15:26          
   28          Leif Anderjon             59    14 Alvesta SOK                1:17:10          
   29          Lars Ohlsson              63    13 FK Göingarna               1:17:24          
   30          Jan-I Nygren              62    13 FK Boken                   1:19:00          
   31          Sören Andersson           59    13 FK Boken                   1:19:11          
   32          Kennie Bjerstedt          60     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:22:46          
   33          Leif Åke Andersson        54    13 FK Boken                   1:24:03          
   34          Reino Örn                 60    14 Markaryds FK               1:25:44          
   35          Håkan Karlsson            61    13 OK Gynge                   1:36:27          

               Håkan Håkansson           59    14 OK Gränsen                Ej godk.          
               Göran Svensson            61     7 Falkenbergs OK            Ej godk.          
               Egon Gustavsson           61    14 OK Bävern                 ej start          



H40  (35)      4360 m                      

    1          Thomas Johannesson        67     1 Ronneby OK                   28:03 S        
    2          Patrik Rosén              67    13 Hästveda OK                  29:13 S        
    3          Sven Lundgren             65    14 Värend GN OL                 29:55 S        
    4          Magnus Månsson            67    14 Växjö OK                     30:42 S        
    5          Jonas Persson             67    14 Torsås OK                    31:33 S        
    6          Magnus Svensson           66    14 Nässjö OK                    32:40 S        
    7          Niklas Edvardsson         67    13 Hästveda OK                  32:52 S        
    8          Peter Aronsson            68    14 Bredaryds SOK                32:58 S        
    9          Lars Nordgren             67    14 Eksjö SOK                    32:59 S        
   10          Per-Olof Andersson        65    13 OK Tyringe                   33:59 S        
   11          Per Björnlinger           66    14 IK Vista                     34:28 S        
   12          Henrik Larsson            64    13 FK Göingarna                 34:59 S        
   13          Magnus Porle              64    14 Växjö OK                     35:20 S        
   14          Håkan Karlsson            67    14 FK Finn                      35:22 S        
   15          Anders Claesson           64    14 Burseryds IF                 36:13 S        
   16          Thomas Najvik             68    13 OK Pan-Kristianstad          36:38 S        
   17          Jonas Andersson           65    14 Värend GN OL                 36:54 S        
   18          Per Berglin               65    14 Lessebo OK                   36:59 S        
   19          Mårten Wikström           66     7 Halmstad OK                  37:25 S        
   20          Ola Jönsson               67     1 OK Vilse 87                  39:11 S        
   21          Anders Svalbring          64    14 Målilla OK                   39:50 S        
   22          Per Johansson             66    14 OK Reftele                   40:34 S        
   23          Håkan Fransson            67     1 Ronneby OK                   40:53 S        
   24          Urban Anderson            65    14 Kexholms SK                  40:59 S        
   25          Mikael Wahlbom            66     1 OK Orion                     42:00 B        
   26          Gunnar Sjökvist           65    14 Värend GN OL                 42:10 B        
   27          Kent Larsson              64    14 Nässjö OK                    43:34 B        
   28          Anders Sjöberg            65    14 OK Reftele                   43:49 B        
   29          Tomas Nilsson             64    13 Hässleholms OK               45:04          
   30          Stefan Reiver             66    14 Bodafors OK                  57:47          

               Mats Ljungqvist           65    14 Kexholms SK               Ej godk.          
               Christer Lilja            67    14 OK Stigen                 Ej godk.          
               Tomas Karlsson            67    14 Kexholms SK               ej start          
               Lars Persson              64     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Per Fransson              66    14 OK Njudung                ej start          



H35  (13)      4820 m                      

    1          Tony Larsson              71     1 OK Skogsfalken               34:38 S        
    2          Peter Ekdahl              65    14 Emmaboda Verda OK            36:19 S        
    3          Thomas Nilsson            71    13 Eslövs FK                    36:31 S        
    4          Fredrik Kivivuori         72    13 Hästveda OK                  37:22 S        
    5          Björn Nilsson             69    13 Härlövs IF                   39:25 S        
    6          Björn Karlsson            69    14 Kexholms SK                  41:41 S        
    7          Anders Edvardsson         71    14 Eksjö SOK                    43:20 S        
    8          Anders Svensson           64     7 Laholms IF OK                43:22 S        
    9          Patrik Lundqvist          71    14 Nybro OK                     45:28 S        
   10          Fabian Ljungqvist         70    13 Lunds OK                     45:51 S        
   11          Håkan Persson             69     7 Laholms IF OK                46:38 S        
   12          Henrik Karlsson           72    14 FK Finn                      54:21          

               Jerry Nilsson             66     7 Laholms IF OK             Ej godk.          



H21  (47)      5370 m                      

    1          Anders Kleist             80    23 OK Denseln                   32:09 S        
    2          Aleksander Bernaciak      83    14 Nybro OK                     33:04 S        
    3          Håkan Svensson            63    14 Bredaryds SOK                33:35 S        
    4          Håkan Gunnarsson          76     1 OK Orion                     35:04 S        
    5          Jesper Håkansson          76    13 FK Göingarna                 35:17 S        
    6          Ingemar Ericsson          74     1 Ronneby OK                   35:26 S        
    7          Fredrik Johansson         88    14 Bredaryds SOK                35:29 S        
    8          Magnus Larsson            67    13 FK Göingarna                 35:54 S        
    9          Andreas Ferm              78    13 FK Göingarna                 35:57 S        
   10          Lukas Gustavsson          87    23 Linköpings OK                36:05 S        
   11          Elis Bengtsson            62     3 Malungs OK Skogsmårdarna     36:14 S        
   12          Thomas Westlund           66    13 OK Pan-Kristianstad          36:51 S        
   13          Jakob Bengtsson           78     1 Stigmännen Karlshamns OK     36:54 S        
   14          Jan-Olof Svensson         61     7 Halmstad OK                  37:07 S        
   15          Lucian Semeniuc           81    14 FK Finn                      37:39 S        
   16          Jakob Gustavsson          84    23 Linköpings OK                37:46 S        
   17          Mikael Lundqvist          73     7 Falkenbergs OK               38:01 S        
   18          Niklas Nilsson            67    13 Härlövs IF                   38:09 S        
   19          Andreas Eriksson          79    13 Lunds OK                     38:52 S        
   20          Emil Andreasson           78    14 Emmaboda Verda OK            38:53 S        
   21          Linus Larsson             85    13 FK Göingarna                 39:11 S        
   22          David Pettersson          82    15 Snättringe SK                39:20 S        
   23          Harri Karlsson            80    23 OK Denseln                   40:10 S        
   24          Gabriel Bengtsson         81     1 Stigmännen Karlshamns OK     40:28 S        
   25          Dennis Persson            69    14 Växjö OK                     40:31 S        
   26          Robert Andreasson         81    14 Emmaboda Verda OK            40:52 S        
   27          Per Svantesson            81    14 Bredaryds SOK                41:06 S        
   28          Johan Wihlborg            91     1 OK Vilse 87                  41:10 S        
   29          Jakob Andersson           91    14 Bredaryds SOK                41:33 S        
   30          Mikael Pihl               73    13 Lunds OK                     41:50 S        
   31          Kalle Ingvarsson          82     1 OK Vilse 87                  42:36 S        
   32          Robin Johansson           88     1 OK Skogsfalken               42:45 S        
   33          Per-Åke Nilsson           65    13 FK Göingarna                 42:56 S        
   34          Anders Jönsson            76    13 OK Torfinn                   44:23 S        
   35          Oskar Pettersson          89    14 Jönköpings OK                45:08 S        
   36          Per Holmberg              83     1 Ronneby OK                   48:16 B        
   37          Niclas Lindblom           87     1 Stigmännen Karlshamns OK     50:02          
   38          Ingemar Petersson         57    13 OK Torfinn                   51:33          
   39          Lennart Erfors            53    13 OK Torfinn                   52:18          
   40          Arne Andersson            54    13 OK Torfinn                   53:09          
   41          Eric Sandström            86    14 OK Stigen                    53:15          
   42          Daniel Halvardsson        84    14 Växjö OK                     56:24          
   43          Mikael Nilsson            70    13 OK Torfinn                   57:35          
   44          Alexander Lindblom        85     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:01:56          
   45          Stefan Edvardsson         64    13 OK Torfinn                 1:03:50          
   46          Hans-Erik Karlsson        59    13 OK Torfinn                 1:10:43          
   47          Christian Lindblom        81     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:11:09          



H20  (1)       4820 m                      

    1          Oskar Nilsson             88    14 OK Stigen                    53:34 S        



H18  (9)       4360 m                      

    1          Emil Nilsson              91    14 Torsås OK                    29:47 S        
    2          Anton Wiberg              91     1 OK Skogsfalken               35:42 S        
    3          Rasmus Pettersson         91    14 Burseryds IF                 35:45 S        
    4          Joakim Magnusson          90    14 OK Reftele                   37:00 S        
    5          Johan Philipsson          90    14 Markaryds FK                 40:23 S        
    5          David Svenson             91    14 SOK Viljan                   40:23 S        
    7          Martin Dehlin             91    13 Härlövs IF                   42:20 B        
    8          Jon Nilsson               90     1 Ronneby OK                   46:23          

               Emil Svalbring            90    14 Målilla OK                ej start          



H16  (33)      3540 m                      

    1          Pontus Petersson          92    14 Nybro OK                     23:16          
    2          Erik Siebers              92    14 IK Hakarpspojkarna           25:23          
    3          Tommy Pap                 92    14 Sol Tranås                   25:37          
    4          Eric Hansson              93    14 Nässjö OK                    25:48          
    5          Fredrik Henriksson        92     1 Ronneby OK                   26:35          
    6          Jakob Holgersson          93    14 SOK Aneby                    28:15          
    7          Fredrik Nilsson           92    13 Örkelljunga FK               28:22          
    8          Jonathan Anderson         92    14 Kexholms SK                  28:40          
    9          Andreas Nilsson           92    14 Markaryds FK                 29:01          
   10          Linus Lager               93    14 Nässjö OK                    29:13          
   11          Björn Ikonen              92     1 OK Vilse 87                  31:51          
   12          Linus Wahl                93    14 IK Vista                     32:21          
   13          Viktor Westin             92    14 Bredaryds SOK                33:44          
   14          Anton Philipsson          93    14 Markaryds FK                 34:33          
   15          Ludvig Berglin            93    14 Lessebo OK                   35:08          
   16          Axel Karlsson             92     7 Simlångsdalens IF            35:40          
   16          Jakob Bergsten            92    14 SOK Viljan                   35:40          
   18          Hampus Andersson          93    13 OK Tyringe                   36:09          
   19          Daniel Karlsson           92    13 OK Gynge                     36:46          
   20          Ola Brönnheden            93    14 Vimmerby OK                  37:07          
   21          John Rådberg              92    14 FK Finn                      38:31          
   22          Jörgen Magnusson          92    14 OK Reftele                   38:39          
   23          Felix Palmgren            92    14 Bodafors OK                  41:58          
   24          Simon Anderjon            92    14 Alvesta SOK                  42:18          
   25          Fredrik A Eriksson        93    14 Bredaryds SOK                43:06          
   26          Karl Holmquist            92    14 IF Hallby                    48:57          
   27          André Andersson           93     1 Ronneby OK                   50:47          
   28          Jonatan Fridolfsson       92    14 OK Gränsen                   54:13          
   29          Kristian Oxenstierna      93    13 Skåneslättens OL           1:20:38          

               Andreas Bergander         92    14 Eksjö SOK                 Ej godk.          
               Sebastian Wetterström     92    13 Tormestorps IF            Ej godk.          
               Oskar Andersson           93    13 OK Gynge                  ej start          
               Viktor Johansson          92    13 Simrishamns OK            ej start          



H14  (42)      3080 m                      

    1          Ludwig Ljungqvist         94    14 Kexholms SK                  22:30          
    2          Erik Karlsson             94    14 Målilla OK                   22:52          
    3          Adam Granstedt            94    14 IK Hakarpspojkarna           23:37          
    4          Henrik Andersson          94    14 Bredaryds SOK                23:48          
    5          Erik Andersson            95     1 OK Orion                     24:28          
    6          Oskar Lundqvist           95    14 Nybro OK                     25:12          
    7          Jakob Wahl                95    14 IK Vista                     25:52          
    8          Anton Persson             94    14 Markaryds FK                 26:02          
    9          Martin Skaar              95    14 Jönköpings OK                27:15          
   10          Oscar Anderson            95    14 Kexholms SK                  27:16          
   11          Karl Reiver               94    14 Bodafors OK                  27:44          
   12          Oscar Gustavsson          94    14 OK Bävern                    28:30          
   13          Johannes Eklöf            95    14 IF Hallby                    30:00          
   14          Johan Sandlund            94    14 OK Njudung                   30:26          
   15          Josef Svalbring           94    14 Målilla OK                   30:41          
   16          Henning Ottmer            95    13 Tormestorps IF               32:07          
   16          Harald Ottmer             95    13 Tormestorps IF               32:07          
   18          Ricky Segerlund           95    14 SOK Viljan                   32:11          
   19          Hampus Bergander          95    14 Eksjö SOK                    32:14          
   19          Robin Larsson             95    13 FK Göingarna                 32:14          
   21          Gustav Sandstedt          94    14 Eksjö SOK                    32:34          
   22          Otto Djerf                95    14 SOK Aneby                    34:00          
   23          Erik Persson              95    14 Nässjö OK                    34:18          
   24          Axel Schulz               95    13 Helsingborgs SOK             34:40          
   25          Daniel Håkansson          95    14 Växjö OK                     35:20          
   26          Viktor Karlsson           95    13 FK Göingarna                 36:02          
   27          Robin Patriksson          94    14 Bodafors OK                  37:59          
   28          Albin Karlsson            95     1 OK Vilse 87                  39:27          
   29          Patrik Brorsson           94    13 Tockarps IK                  39:31          
   30          Jacob Nilsson             94     1 Ronneby OK                   40:36          
   31          Mattis Ernstsson          95    13 FK Göingarna                 41:24          
   32          Anton Berglin             95    14 Lessebo OK                   42:02          
   33          Simon Marntell            95    14 Markaryds FK                 44:10          
   34          Niclas Dehlin             94    13 Härlövs IF                   44:32          
   35          David Rådberg             94    14 FK Finn                      45:05          
   36          Johan Löf                 95    14 IK Hakarpspojkarna           46:46          
   37          Gustav Svahn              95    14 Bodafors OK                  51:37          
   38          Tobias Johansson          95    14 OK Gisle                     57:20          

               Simon Engel               94    13 Hässleholms OK            ej start          
               Oscar Elmeke              95    14 IF Hallby                 ej start          
               Rasmus Johansson          94    14 Jönköpings OK             ej start          
               Felix Persson             95     1 OK Skogsfalken            ej start          



H12  (27)      2660 m                      

    1          Theodor Wahlbom           96     1 OK Orion                     25:31          
    2          Lukas Bökman              96     1 Ronneby OK                   26:08          
    3          Andreas Petersson         96    14 Burseryds IF                 26:10          
    4          Anton Hansson             96    14 Nässjö OK                    27:56          
    5          Filip Ossiansson          96    14 IK Hakarpspojkarna           28:17          
    6          Anton Larsson             96    13 FK Göingarna                 28:32          
    7          Henrik Eklund             96    14 Växjö OK                     28:46          
    8          Marcus Nilsson            96     7 Laholms IF OK                30:37          
    9          Hampus Larsson            97    13 FK Göingarna                 31:08          
   10          Lucas J-Sundblad          97    14 Eksjö SOK                    32:53          
   11          Edvin Andersson           97    14 Värend GN OL                 34:25          
   12          Anton Erickson            96    14 Bodafors OK                  36:57          
   13          Philip Edvardsson         97    14 Eksjö SOK                    37:02          
   14          Johan Eklund              96    14 Växjö OK                     38:41          
   15          Albin Evertsson           96    14 Lessebo OK                   38:44          
   16          Simon Runefors            97    14 Växjö OK                     39:58          
   17          Oscar Philipsson          97    14 Markaryds FK                 40:59          
   18          Gustav Centerwall         97    14 FK Finn                      41:37          
   19          Adam Erickson             96    14 Bodafors OK                  48:17          
   20          Filip Almgren             96    14 OK Stigen                    52:30          
   21          Casper Andersson          97     1 Ronneby OK                   57:01          
   22          Daniel Johansson          96    14 Bredaryds SOK              1:05:44          
   23          Alfred Najvik             96    13 OK Pan-Kristianstad        1:06:30          
   24          Fredrik Johansson         97    14 OK Älme                    1:15:40          
   25          Tobias Gustavsson         96    14 OK Reftele                 1:33:57          

               Jonatan Porle             97    14 Växjö OK                  Ej godk.          
               Filip Lindström           96    14 Bredaryds SOK             ej start          



H10  (20)      2260 m                      

    1          Henrik Johannesson        98     1 Ronneby OK                   14:51          
    2          Rasmus Lundberg           98    14 OK Bävern                    15:01          
    3          Oliwer Lundberg           98    14 OK Bävern                    16:43          
    4          Adam Persson              98    14 Nässjö OK                    16:59          
    5          Albin Lager               98    14 Nässjö OK                    17:44          
    6          Albin Månsson             99    14 Växjö OK                     18:09          
    7          Simen Fyhr                99    14 Eksjö SOK                    18:15          
    8          Andreas Gustafsson        99    14 IK Hakarpspojkarna           18:42          
    8          Melker Larsson            98    13 FK Göingarna                 18:42          
   10          Julius Kindlundh          98    14 FK Finn                      19:02          
   11          Erik Berglin              98    14 Lessebo OK                   19:59          
   12          Lukas Granstedt           00    14 IK Hakarpspojkarna           20:44          
   13          Jakob Håkansson           98    14 Växjö OK                     21:29          
   14          Adam Lindgren             98    14 Nässjö OK                    22:12          
   15          Isac Ericsson             00    14 Växjö OK                     22:17          
   16          Rasmus Möller Jess                 OK Roskilde                  23:15          
   17          Johan Gustavsson          99    14 OK Reftele                   23:53          
   18          Adam Segerslätt           98    13 Skåneslättens OL             27:28          
   19          Samuel Giselsson          98     1 Ronneby OK                 1:20:09          

               Lukas Lundgren            98    14 Värend GN OL              Ej godk.          



D75  (7)       2850 m                      

    1          Gunvor Göransson          33     7 Laholms IF OK                42:55 S        
    2          Marianne Ericsson         30    13 Tockarps IK                  43:13 S        
    3          Elsa Olausson             29    13 Simrishamns OK             1:08:02          
    4          Märtha Gustavsson         33    14 Markaryds FK               1:19:35          
    5          Ingrid Brorsson           29    13 Tockarps IK                1:45:23          

               Ulla Strand               31    13 Örkelljunga FK            Ej godk.          
               Clarie Ek                 32    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          



D70  (5)       2850 m                      

    1          Kerstin Henmyr            36     1 OK Vilse 87                  37:31 S        
    2          Kerstin Granstedt         35    13 OK Pan-Kristianstad          41:32 S        
    3          Gun Hansson               35    13 Andrarums IF                 47:37 S        
    4          Laila Malmqvist           35    14 Växjö OK                     53:39 S        
    5          Barbro Hugosson           37    13 Lunds OK                   1:11:53          



D65  (9)       3330 m                      

    1          Birgitta Olsson           41     1 Ronneby OK                   35:04 S        
    2          Helen Andertoft           42    14 Markaryds FK                 41:04 S        
    3          Ann-Charlotte Jensen      42    13 Andrarums IF                 41:27 S        
    4          Karin Jakobsson           43    13 Eslövs FK                    44:14 S        
    5          Elsa Svensson             40     1 OK Vilse 87                  52:32 B        
    6          Eva Bergstrand            43    14 Värend GN OL                 56:03          
    7          Gunnel Wester             43    13 Örkelljunga FK               58:25          
    8          Siw Ekelöf                43    14 Värend GN OL               1:00:05          
    9          Anita Nilsson             39    13 OK Torfinn                 1:01:09          



D60  (14)      3330 m                      

    1          Inge Jörgensen                     OK Roskilde                  36:15 S        
    2          Gull Svensson             44    13 Tockarps IK                  37:20 S        
    3          Maj-Britt Byström         48    13 Rävetofta OK                 39:11 S        
    4          Berit Byström             43    14 OK Virdarna                  42:42 S        
    5          Torill Svendsen           44    13 Lunds OK                     43:47 S        
    6          Ann-Mari Persson          46    14 Växjö OK                     44:50 S        
    7          Solbritt Gustafsson       45    14 OK Virdarna                  47:24 S        
    8          Siw Nilsson               45    13 OK Kompassen                 54:20 B        
    9          Kristina Fransson         48    14 OK Virdarna                  56:01          
   10          Lena Jönsson              48     7 Laholms IF OK                57:09          
   11          Harriet Karlsson          44    14 Torsås OK                    58:23          
   12          Karin Bengtsson           46    13 OK Kompassen                 58:51          
   13          Astrid Johannesson        45    13 Helsingborgs SOK           1:04:25          

               Barbro Cassing            45     1 Ronneby OK                Ej godk.          



D55  (19)      3800 m                      

    1          Eva Tykesson              53    13 Rävetofta OK                 38:24 S        
    2          Bigge Bengtsson           49     1 Stigmännen Karlshamns OK     42:51 S        
    3          Margaretha Svensson       50     1 OK Vilse 87                  43:08 S        
    4          Gudrun Nilsson            52    13 Lunds OK                     44:43 S        
    5          Britt-Marie Magnusson     49     7 Laholms IF OK                45:08 S        
    6          Inger Glans               49    13 OK Torfinn                   45:11 S        
    6          Lena Söderberg            51     1 OK Skogsfalken               45:11 S        
    8          Kristin Johansson         52     1 OK Dacke                     48:17 S        
    9          Åsa Ståhl                 50    13 Hjärnarps GH OL              53:40 S        
   10          Eva Arvidsson             49    14 Alvesta SOK                  54:43 S        
   11          Margareta Schölin         53    13 Tockarps IK                  57:44 B        
   12          Ann-Marie Persson         50    13 OK Torfinn                   58:08 B        
   13          Sonja Hammar              49    13 OK Kompassen               1:00:31          
   14          Inga-Lill Evaldsson       53    14 SK Graal                   1:00:39          
   15          Margareta Lindgren        49    14 Värend GN OL               1:02:13          
   16          Ingrid Nilsson            52    14 Växjö OK                   1:05:52          
   17          Lena Svensson             52    13 Tockarps IK                1:08:57          

               Ingalill Nilsson          50     1 Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk.          
               Lisa Kumlin               49    14 Växjö OK                  Ej godk.          



D50  (12)      3800 m                      

    1          Ingela Ekelöv             58    13 Skåneslättens OL             31:32 S        
    2          Bente Käll                56    14 Växjö OK                     35:39 S        
    3          Ingrid Svantesdotter-La   56    13 FK Göingarna                 44:18 S        
    4          Mona Palm                 57    14 Lessebo OK                   44:21 S        
    5          Maria Andersson           58    14 Bredaryds SOK                44:22 S        
    6          Arja Ingvarsson           56     1 OK Vilse 87                  45:17 B        
    7          Inger Frick-Norling       57    13 FK Göingarna                 46:52 B        
    8          Gunilla Sandström         58    14 OK Stigen                    49:01          
    9          Birgitta Nilsson          57     1 Stigmännen Karlshamns OK     50:41          
   10          Ann-Britt Winnberg        54     7 IK Trenne Ullared            52:13          
   11          Berit Runefors            58    14 Växjö OK                     57:38          
   12          Siv Larsson               54    14 Växjö AIS                  1:05:16          



D45  (22)      4040 m                      

    1          Monica Kollberg           61    14 Eksjö SOK                    33:51 S        
    2          Lena Henriksson           60     1 Ronneby OK                   34:02 S        
    3          Ann Nilsson               60    14 Markaryds FK                 35:33 S        
    4          Agneta Erfors             59    13 OK Torfinn                   37:41 S        
    5          Eva Eklund                61    14 Växjö OK                     39:28 S        
    6          Kerstin Tjernlund         60     1 OK Vilse 87                  39:52 S        
    7          Kati Németh               61     1 Stigmännen Karlshamns OK     41:19 S        
    8          Christina Olsson          58    13 Skåneslättens OL             41:25 S        
    9          Britt-Marie Bengtsson     62    13 FK Åsen                      41:42 S        
   10          Christina Segerslätt      59    13 Skåneslättens OL             43:34 S        
   11          Mariann Johansson         61    14 Kexholms SK                  43:51 S        
   12          Monica Johansson          60    13 Hjärnarps GH OL              44:02 S        
   13          Marita Philipsson         63    14 Markaryds FK                 49:31 B        
   14          Katarina Westin           63    14 Bredaryds SOK                50:54 B        
   15          Charlotte Lundquist       61    14 Nybro OK                     54:27          
   16          Kerstin Nilsson           60    14 Markaryds FK                 55:05          
   17          Tina Hagård               60    13 Rävetofta OK                 56:26          
   18          Eva Karlsson              63    13 OK Gynge                   1:01:09          
   19          Britt Svensson            59    13 Hjärnarps GH OL            1:02:19          
   20          Eva Tollstern             61    14 Växjö AIS                  1:02:24          

               Annika Elmeke             62    14 IF Hallby                 ej start          
               Maria Hermansson-Ström    60    14 OK Stigen                 ej start          



D40  (19)      4040 m                      

    1          Åsa Wadensjö-Leo          65    14 Bredaryds SOK                30:46 S        
    2          Sonja Haas                65    14 Nybro OK                     34:48 S        
    3          Gunilla Karlsson          68    14 Växjö OK                     35:28 S        
    4          Annika Engel              66    13 Hässleholms OK               39:21 S        
    5          Sari Håkansson            64    14 OK Gränsen                   41:12 S        
    6          Anneli Carlsson           66    14 FK Finn                      43:27 S        
    7          Kirsten Björnlinger       68    14 IK Vista                     44:36 B        
    8          Agneta Hallberg-Hansson   66    14 Nässjö OK                    45:40 B        
    9          Ulrika Gustafsson         68    14 IK Hakarpspojkarna           46:02 B        
   10          Åsa Hedin                 67    13 Hjärnarps GH OL              48:29          
   11          Anna Eklöf                65    14 IF Hallby                    48:30          
   12          Marie Svalbring           66    14 Målilla OK                   50:53          
   13          Susann Berntsson          64    14 OK Reftele                   51:59          
   14          Margareta Rylander        68    13 FK Göingarna                 52:25          

               Ina Skalberg              65    14 Bredaryds SOK             ej start          
               Carina Bergander          67    14 Eksjö SOK                 ej start          
               Ingrid Johansson          64     7 Laholms IF OK             ej start          
               Helena Karlsson           67    14 Nässjö OK                 ej start          
               Anna Rosén                66    14 OK Njudung                ej start          



D35  (7)       4750 m                      

    1          Camilla Brorsson          72    13 Tockarps IK                  40:28 S        
    2          Sara Giselsson            70     1 Ronneby OK                   41:47 S        
    3          Pernilla Bökman           69     1 Ronneby OK                   42:48 S        
    4          Annika Ericsson           69    14 Växjö OK                     43:52 S        
    5          Lotta J-Sundblad          69    14 Eksjö SOK                    46:15 S        
    6          Tina Kivivuori            71    13 Hästveda OK                  55:07 S        
    7          Christina Aronsson        69    14 Bredaryds SOK                58:24 B        



D21  (18)      3460 m                      

    1          Ingela Alvmyren           72     7 Halmstad OK                  27:52 S        
    2          Anna (Humlaröd) Persson   86    13 FK Göingarna                 28:13 S        
    3          Anna Olsson               82    13 Lunds OK                     30:15 S        
    4          Marie Svensson            78    13 OK Pan-Kristianstad          31:40 S        
    5          Lina Sandström            89    14 OK Stigen                    32:47 S        
    6          Jenny Bagge Johansson     84     7 Halmstad OK                  33:59 S        
    7          Camilla Sigbo             86    13 FK Boken                     34:20 S        
    8          Annie Larsson             84     6 Tolered-Utby Ol-klubb        36:01 S        
    9          Therese Nyström           83    23 OK Denseln                   36:34 S        
   10          Elin Wallquist            80    14 Växjö OK                     37:28 S        
   11          Maria Persson             82    13 OK Kompassen                 37:56 S        
   12          Katarina Lindén           79    14 Växjö OK                     38:20 S        
   13          Diana Persson             85    13 FK Göingarna                 39:29 S        
   14          Carolina Nilsson          80    13 OK Kompassen                 39:44 S        
   15          Lisa Jansson              82    20 Främmestads IK               41:36 B        
   16          Karolina Persson          79    13 OK Torfinn                   42:01          
   17          Lina Hult                 81    14 Bredaryds SOK                45:48          
   18          Elina Johnsson            82     1 OK Vilse 87                  51:26          



D18  (8)       3140 m                      

    1          Veronika Aspvall          91     1 Ronneby OK                   28:04 S        
    2          Pernilla Petersson        91    14 Burseryds IF                 31:16 S        
    3          Sara Bergander            90    14 Eksjö SOK                    33:04 S        
    4          Malin Settergren          90     7 Oskarströms OK               34:01 S        
    5          Emma Bergman              91     1 OK Skogsfalken               34:09 S        
    6          Karin Håkansson           91    14 OK Gränsen                   36:02 S        
    7          Lisa Sandström            91    14 OK Stigen                    41:10 B        
    8          Sofie Karlsson            90    17 Rånäs OK                     43:02 B        



D16  (32)      3170 m                      

    1          Elin Svensson             93    14 Nässjö OK                    25:41          
    2          Ylva Gunnarsdotter        92    14 Tenhults SOK                 27:02          
    3          Amanda Leo                92    14 Bredaryds SOK                29:22          
    4          Sofie Svensson            93    14 Vimmerby OK                  29:58          
    5          Emma Rosén                92    14 OK Njudung                   30:00          
    6          Erika Hugoson             92    14 Nässjö OK                    30:23          
    7          Josefin Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                  30:36          
    8          Frida Persson             93    14 Nässjö OK                    32:48          
    9          Julia Lundquist           92    14 Nybro OK                     33:13          
   10          Angelica Jörnling         93    14 Eksjö SOK                    33:48          
   11          Linn Söderström           92     7 Oskarströms OK               34:25          
   12          Eva Adolfsson             93    14 Vimmerby OK                  34:29          
   13          Ellinor Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                  34:43          
   14          Elin Olsson               93    13 FK Göingarna                 34:58          
   15          Agnes Adolfsson           93    14 Vimmerby OK                  35:29          
   16          Elida Ottmer              93    13 Tormestorps IF               37:10          
   17          Erica Knutsson            92    14 Nybro OK                     39:33          
   18          Margrete Aspvall          93     1 Ronneby OK                   39:37          
   19          Karin Smedenmark          92     1 Ronneby OK                   42:50          
   20          Linnea Johansson          92    14 IK Hakarpspojkarna           43:08          
   21          Anna Almgren              93    14 OK Stigen                    43:33          
   22          Emilia Johansson          92    14 OK Gisle                     44:33          
   23          Linnea Östergren          93    14 Växjö OK                     44:39          
   24          Isabell Josefsson         92    14 OK Reftele                   45:46          
   25          Gabriela Iversen          92     1 Ronneby OK                   47:32          
   26          Hanna Håkansson           92    14 OK Gränsen                   47:52          
   27          Stina Anderjon            93    14 Alvesta SOK                  51:45          

               Amanda Persson            93    13 Tockarps IK               Ej godk.          
               Emma Olsson               92    14 Torsås OK                 Ej godk.          
               Linnea Andersson          93    14 IK Vista                  ej start          
               Anna Arvidsson            92    14 Kalmar OK                 ej start          
               Anna Andersson            92     1 OK Orion                  ej start          



D14  (25)      2460 m                      

    1          Josefine Klintberg        94    14 Eksjö SOK                    19:27          
    2          Amanda Hansson            94    14 Bredaryds SOK                20:20          
    3          Emelie Ernér              94    14 OK Reftele                   22:32          
    4          Agnes Leo                 94    14 Bredaryds SOK                24:09          
    5          Josefin Aronsson          94    14 Bredaryds SOK                24:29          
    5          Moa Svensson              95    14 Nässjö OK                    24:29          
    7          Olivia Kollberg           94    14 Eksjö SOK                    24:40          
    8          Emilia Andersson          94    14 Vimmerby OK                  25:40          
    9          Matilda Pettersson        95    14 Vimmerby OK                  25:49          
   10          Joséphine Regnell         94    14 Växjö OK                     26:27          
   11          Johanna Andersson         95    14 SOK Aneby                    27:29          
   12          Irma Håkansson            94    14 OK Gränsen                   27:37          
   13          Emelie Nilsson            95    13 Örkelljunga FK               27:59          
   14          Moa Olofsson              94    14 Värend GN OL                 30:34          
   15          Emilia Karlsson           94    13 OK Gynge                     30:57          
   16          Julia Smedenmark          95     1 Ronneby OK                   33:57          
   17          Malin Lilja               95    14 OK Stigen                    34:28          
   18          Rebecca Ågren             94     1 Ronneby OK                   37:00          
   19          Alicia Persson            95    14 SOK Aneby                    38:57          
   20          Moa Larsson               95    14 Nässjö OK                    40:42          
   21          Linn Ericsson             94    13 OK Gynge                     52:03          

               Kajsa Wetterström         95    13 Tormestorps IF            Ej godk.          
               Frida Hedin               94    13 Hjärnarps GH OL           ej start          
               Johanna Lindgren          95    14 IF Hallby                 ej start          
               Louise Regnell            94    14 Växjö OK                  ej start          



D12  (22)      2660 m                      

    1          Gabriella Gustafsson      97    14 IK Hakarpspojkarna           25:12          
    2          Karin Björnlinger         96    14 IK Vista                     27:01          
    3          Kajsa Hedin               96    13 Hjärnarps GH OL              27:46          
    4          Linnéa Golsäter           97    14 Eksjö SOK                    28:12          
    5          Petra Gunnarsdotter       96    14 Tenhults SOK                 28:25          
    6          Hedwig Almqvist-Haas      96    14 Nybro OK                     28:36          
    7          Emma Andersson            96    13 OK Gynge                     30:12          
    8          Eirin Andersson           96    14 Vimmerby OK                  31:37          
    9          Julia Svensson            96    14 Bredaryds SOK                33:04          
   10          Moa Granstedt             97    14 IK Hakarpspojkarna           36:10          
   11          Linnéa Andersson          96    14 Bredaryds SOK                36:24          
   12          Louise Lundgren           96    14 Värend GN OL                 37:33          
   13          Elisabeth Aronsson        97    14 Bredaryds SOK                38:10          
   14          Kajsa Adolfsson           96    14 Vimmerby OK                  41:37          
   15          Stina Håkansson           96    14 OK Gränsen                   43:32          
   16          Petra Olejnik             96    14 SOK Viljan                   44:28          
   17          Elin Lundqvist            97    14 Nybro OK                     48:45          
   18          Amanda Nilsson            96    13 Skåneslättens OL             50:11          
   19          Sara Freyland             97    14 SOK Aneby                    52:32          

               Linnea Möller Jess                 OK Roskilde               Ej godk.          
               Lina Patriksson           97    14 Bodafors OK               ej start          
               Hanna Olofsson            97    14 Värend GN OL              ej start          



D10  (12)      2260 m                      

    1          Sophia Björnlinger        98    14 IK Vista                     17:37          
    2          Gabriella Bergander       98    14 Eksjö SOK                    18:24          
    3          Elsa Andersson            98    14 Bredaryds SOK                20:26          
    4          Amelia Skalberg           98    14 Bredaryds SOK                21:01          
    5          Myrra Carlsson            98     1 OK Orion                     23:16          
    6          Elinor Dehlin             99    13 Härlövs IF                   26:17          
    7          Rebecka Brorsson          98    13 Tockarps IK                  26:36          
    8          Mathilda Karlsson         99    14 Bredaryds SOK                29:30          
    9          Hilda Svensson            98    14 Nässjö OK                    29:56          
   10          Moa Hansson               98    14 Bredaryds SOK                33:35          

               Sofie Persson             99    13 Härlövs IF                Ej godk.          
               Fanny J-Sundblad          99    14 Eksjö SOK                 ej start          



U4  (3)        2460 m                      

    1          Diana Arvidsson           99    14 Växjö OK                     41:07          
    2          Cajsa Bökman                     1 Ronneby OK                   41:22          
    3          Karl Martinsson           94    14 Bodafors OK                  45:27          



U3  (10)       2660 m                      

    1          Rasmus Nilsson            38     7 Laholms IF OK                42:46          
    2          Patrik Kristensen         94    14 Markaryds FK                 42:58          
    3          Hedvig Siljedahl          95    14 OK Stigen                    43:48          
    4          Hannah Björnlinger        94    14 IK Vista                     45:40          
    5          Erik Lilja                      14 OK Stigen                    46:07          
    6          Julia Johannesson         95    14 Bodafors OK                  47:47          
    7          Robin Emanuelsson         96    14 Målilla OK                   55:43          
    8          Ellinor Olsson            96    13 OK Gynge                   1:08:40          

               Emelie Erickson           93    14 Bodafors OK               Ej godk.          
               Anna Johansson            92     7 Laholms IF OK             ej start          



U2  (17)       2260 m                      

    1          Ida Wihlborg              92    13 OK Gynge                     18:22          
    2          Lukas Sjökvist            99    14 Värend GN OL                 21:10          
    3          Josef Johannesson               14 Bodafors OK                  22:07          
    4          Gustav Runefors           94    14 Växjö OK                     23:02          
    5          Emilia Ernstsson                13 OK Torfinn                   23:03          
    6          Sara Bainbridge           95     7 Laholms IF OK                23:23          
    7          Marcus Fyhr                     14 Eksjö SOK                    23:33          
    8          Emil Wallander                  14 OK Reftele                   25:41          
    9          John Bjerstedt            97     1 Stigmännen Karlshamns OK     26:09          
   10          Embla Bragée                    13 OK Gynge                     26:24          
   11          Love Carlsson                    1 OK Orion                     30:26          
   12          Tova Ericsson             74     1 Ronneby OK                   33:11          
   13          Alma Evertsson            01    14 Lessebo OK                   33:48          
   14          Alicia Lundgren           01    14 Värend GN OL                 33:59          
   15          Nathalie Erickson         93    14 Bodafors OK                  35:52          
   16          Hanna Johansson                 14 Bredaryds SOK                38:03          
   17          Jessica Arvidsson               14 Växjö OK                     40:35          



U1  (14)       1840 m                      

    1          Pontus Ernstsson                13 OK Torfinn                   15:47          
    2          Victor Hansson            00    14 Nässjö OK                    16:11          
    3          Robbie Lindborg                 13 Tormestorps IF               16:35          
    4          Simon Freyland            00    14 SOK Aneby                    17:01          
    5          Gustav Rydholm                  14 Bodafors OK                  20:48          
    6          Axel Rydholm                    14 Bodafors OK                  21:01          
    7          Paulina Gambill                 14 OK Älme                      21:21          
    8          Elin Wihlborg                   13 OK Gynge                     22:03          
    9          Klara Ingelström                13 OK Gynge                     25:06          
   10          Tilde Bragée                    13 OK Gynge                     25:39          
   11          Matilda Rylander          01    13 FK Göingarna                 29:54          
   12          Oskar Karlsson            94    14 Målilla OK                   30:30          
   13          Sandra Lundin                   14 Målilla OK                   31:30          

               Wilma Bergander           01    14 Eksjö SOK                 ej start          



INSKOLNING  (1 1840 m                      

               Gustav Classon                  14 OK Stigen                    Godk.          
               Olivia Nilsson                  14 OK Älme                      Godk.          
               Hugo Nilsson                    14 OK Älme                      Godk.          
               Maja Porle                      14 Växjö OK                     Godk.          
               Nina Ekdahl                     14 Emmaboda Verda OK            Godk.          
               Fabian Evertsson                14 Lessebo OK                   Godk.          
               Elsa Karlsson             02    14 Bredaryds SOK                Godk.          
               Irmalinn Nilsson          00    13 Härlövs IF                   Godk.          
               Maja Tenghagen                  13 Härlövs IF                   Godk.          
               Albin Bengtsson           00     1 OK Vilse 87                  Godk.          
               Linnea Skalberg                 14 Bredaryds SOK                Godk.          
               Elin Patriksson                 14 Bodafors OK                  Godk.          
               Ida Edvardsson            02    14 Eksjö SOK                    Godk.          
               Saga Leo                        14 Bredaryds SOK                Godk.          
               Love Bragée                     13 OK Gynge                     Godk.          



Öppen 1  (7)   2800 m                      

    1          Monika Lindblom                  7 Laholms IF OK                37:05 B        
    2          Josefina Granqvist        97    14 Värend GN OL                 40:23 B        
    3          Erik Granqvist            99    14 Värend GN OL                 40:31 B        
    4          Eva Sundbäck                     1 OK Vilse 87                  51:47          
    5          Carina Hansson            65     7 Oskarströms OK             1:17:05          
    6          Karin Settergren                 7 Oskarströms OK             1:17:07          

               Siw Lindh                 30    13 OK Gynge                  Ej godk.          



Öppen 2  (26)  3410 m                      

    1          Axel Lundquist            94    14 Nybro OK                     34:00 B        
    2          Magnus Nilsson                  14 OK Älme                      41:59 B        
    3          Kjersti Fyhr              77    14 Eksjö SOK                    43:29 B        
    4          Christer Fyhr             97    14 Eksjö SOK                    43:30 B        
    5          Mathias Blomqvist                1 OK Vilse 87                  43:49 B        
    6          Bengt-Åke Nilsson         37     1 Ronneby OK                   47:48          
    7          Siw Blomkvist             48     1 OK Vilse 87                  48:30          
    8          Lotta Ingelström                13 OK Gynge                     49:35          
    9          Britt-Marie Johansson     41    14 Markaryds FK                 51:52          
   10          Ulla Olsson               55    14 Torsås OK                    52:10          
   11          Christer Svensson         62     1 Ronneby OK                   55:32          
   12          Jessica Skrak Granqvist   68    14 Värend GN OL               1:01:59          
   13          Hans Löf                  61    14 IK Hakarpspojkarna         1:02:41          
   14          Margareta Killander       55    13 Hästveda OK                1:04:57          
   15          Annette Bjelk             69    13 Hästveda OK                1:04:58          
   16          Margareta Wikström        46    14 Växjö AIS                  1:06:20          
   17          Ulla Olsson               50    13 FK Boken                   1:07:35          
   18          Elisabeth Ohrlander             13 OK Pan-Kristianstad        1:07:46          
   19          Inger Blomqvist                 14 SK Graal                   1:07:58          
   20          My Larsson                93    14 Nässjö OK                  1:25:46          
   21          Ulla Hjalmarsson          29    13 Hässleholms OK             1:31:26          
   22          Marie-Louise Karlsson           13 OK Torfinn                 1:40:13          
   23          Eva Peterson                    13 OK Torfinn                 1:41:31          
   24          Elsa Larsson                       Klubblös                   2:11:36          

               Maj Jönsson               31    13 Helsingborgs SOK          Ej godk.          
               Inger Nanneson            60     7 Simlångsdalens IF         Ej godk.          



Öppen 4  (27)  3880 m                      

    1          Torgny Jonsson            41    14 Växjö AIS                    45:15 B        
    2          Björn Nordström           43    13 Hässleholms OK               45:56 B        
    3          Tommy Olsson              53    14 Torsås OK                    47:54 B        
    4          Caroline Lagerblad              14 Växjö OK                     50:44 B        
    5          Anders Philipsson               14 Markaryds FK                 51:18 B        
    6          Conny Andersson                  1 Ronneby OK                   51:27 B        
    7          David Granqvist           94    14 Värend GN OL                 51:40 B        
    8          Anders Granqvist          62    14 Värend GN OL                 51:53 B        
    9          Per-Ola Melander                 1 Stigmännen Karlshamns OK     52:01 B        
   10          Marianne Jönsson          66    14 Bredaryds SOK                53:06 B        
   11          Karina Wahl               65    14 IK Vista                     53:13 B        
   12          Stig Nydahl               46     1 Stigmännen Karlshamns OK     53:49 B        
   13          Göran Rylander            64    13 FK Göingarna                 54:07 B        
   14          Anne K. Aspvall           53     1 Ronneby OK                   56:35 B        
   15          Anneli Wihlborg                 13 OK Gynge                     59:01 B        
   16          Eva Gustavsson            59    14 Alvesta SOK                  59:14 B        
   17          B-G Johansson                   13 Örkelljunga FK               59:32 B        
   18          Marie Palmgren            56    14 Bodafors OK                  59:35 B        
   19          Hanne Möller Jensen                OK Roskilde                1:01:11          
   20          Marie Schultz                   13 Helsingborgs SOK           1:02:34          
   21          Margareta Adamsson        45     7 Halmstad OK                1:05:48          
   22          Amanda Bengtsson          91     1 OK Vilse 87                1:06:30          
   23          Marie Lund                      13 OK Gynge                   1:10:25          
   24          Stig Svensson             37    14 OK Virdarna                1:19:35          
   25          Erika Ohrlander           92    13 OK Pan-Kristianstad        1:21:19          
   26          Eivor Nydahl              48     1 Stigmännen Karlshamns OK   2:02:31          

               Kristina Persson          71    13 Härlövs IF                Ej godk.          



Öppen 5  (31)  4050 m                      

    1          Stellan Martinsson        55    13 OK Tyringe                   36:48 B        
    2          Hans Almgren              62    14 OK Stigen                    38:45 B        
    3          Malin Classon                   14 OK Stigen                    41:33 B        
    4          Kent Hansson              54     7 Halmstad Garnisons IF        41:55 B        
    5          Peter Schulz                    13 Helsingborgs SOK             43:29 B        
    6          Helena Sandberg           58    14 IK Hakarpspojkarna           43:32 B        
    7          Eva Almgren               64    14 OK Stigen                    44:27 B        
    8          Karl-Gustaf Nilsson             14 Markaryds FK                 45:36 B        
    9          Ulf Arvidsson                   14 Växjö OK                     46:15 B        
   10          Anders Holmquist          62    14 IF Hallby                    46:19 B        
   11          Susanne Domby             65    14 OK Stigen                    46:51 B        
   12          Michael Leth Jess                  OK Roskilde                  47:32 B        
   13          Niklas Patriksson               14 Bodafors OK                  48:35 B        
   14          Louise Pihl               76    13 Lunds OK                     51:06          
   15          Ingemar Johansson               14 OK Gisle                     52:17          
   16          Thomas Johnsson           57    13 FK Göingarna                 53:32          
   17          Sven Jonasson             42     1 OK Skogsfalken               58:21          
   18          Bengt Ivarsson            53    13 OK Tyringe                   59:01          
   19          Annika Petersson          62    14 Burseryds IF                 59:31          
   20          Sten Oddmo                      13 Härlövs IF                   59:50          
   21          Gun-Britt Kriblad         54    13 Hjärnarps GH OL            1:01:15          
   22          Benneth Adamsson          42     7 Halmstad OK                1:01:16          
   23          Magnus Karlsson           68    14 Bredaryds SOK              1:02:30          
   24          Jessica Sjögren                 14 Växjö AIS                  1:03:35          
   25          Camilla Carlsson                13 Härlövs IF                 1:05:10          
   26          Kristian Kriblad          48    13 Hjärnarps GH OL            1:06:17          
   27          Sylvain Debaecker               14 Växjö AIS                  1:07:51          
   28          Kurt Olsson                     13 FK Göingarna               1:12:42          

               Patrick Persson           65    13 Härlövs IF                Ej godk.          
               Anna Reimer                     13 Tormestorps IF            Ej godk.          
               Stefan Johansson          63    14 IK Hakarpspojkarna        ej start          



Öppen 7  (54)  3110 m                      

    1          Per Gerdle                       7 Halmstad OK                  26:40 B        
    2          Lisel Arvidsson           61    14 Växjö OK                     28:10 B        
    3          Stefan Lindström          64    14 Bredaryds SOK                29:21 B        
    4          Manfred Olejnik                 14 SOK Viljan                   31:42 B        
    5          Rune Centerwall           62    14 FK Finn                      31:49 B        
    6          Conny Berggren                  14 Växjö AIS                    32:17 B        
    7          Kent Hansson              63     7 Oskarströms OK               32:45 B        
    8          Maria Håkansson           66    14 Växjö OK                     33:03 B        
    9          Bo-Anders Nilsson         50    13 Lunds OK                     34:08 B        
   10          Sven-Olle Söderberg       50     1 OK Skogsfalken               34:50 B        
   11          Therese Högstrom                14 OK Älme                      34:54 B        
   12          Hanna Fager                     14 Växjö OK                     35:44 B        
   13          Åsa Flink-Svensson        66    14 Nässjö OK                    35:45 B        
   14          Leif Axelsson                   14 SK Graal                     36:09          
   15          Kristin Löf               91    14 IK Hakarpspojkarna           36:48          
   16          Per-Olof Nanneson         51     7 Simlångsdalens IF            38:38          
   17          Per Lundberg                    14 OK Bävern                    38:58          
   18          Lars Gunnar Bengtsson     48     1 Stigmännen Karlshamns OK     39:06          
   19          Annika Larsson                  13 FK Göingarna                 39:47          
   20          Morgan Bjelk              66    13 Hästveda OK                  40:25          
   21          Carl-Åke Hansson          29     7 Laholms IF OK                40:52          
   22          Lars Göran Killander      53    13 Hästveda OK                  41:09          
   23          Mats Rosén                41    13 Hästveda OK                  41:22          
   24          Bo Senje                         7 Halmstad OK                  41:38          
   25          Sofia Gustavsson          91    14 Alvesta SOK                  41:55          
   26          Ruben Edvardsson          39    13 Hästveda OK                  45:20          
   27          Bernt Karlsson            62    14 Bredaryds SOK                45:40          
   28          Gert Berggren                   14 Växjö AIS                    46:13          
   29          Marcus Karlsson           89     7 Simlångsdalens IF            46:21          
   30          Jan Eliasson                    13 OK Gynge                     46:50          
   31          Kennerth Gustafsson       40    14 OK Virdarna                  47:05          
   32          Britt Åkesson             47    13 Hässleholms OK               52:21          
   33          Lennart Karlsson          42    14 FK Finn                      54:06          
   34          Roland Akselsson          40    13 Lunds OK                     54:20          
   35          Göran Bengtsson           39    14 FK Finn                      54:44          
   36          Elis Lundqvist            32    13 OK Gynge                     56:02          
   37          Lena Kindlund-Wiberg      60     1 OK Skogsfalken               56:15          
   38          Riccardo Carta                   7 Halmstad OK                  56:54          
   39          Lovisa Senje                     7 Halmstad OK                  56:59          
   40          Helen Nilsson             66    13 Härlövs IF                   57:19          
   41          Tommy Bengtsson           52    13 Hässleholms OK               57:23          
   42          Bengt Halleröd                   1 OK Skogsfalken               59:16          
   43          Bertil Ahlberg            41    13 OK Gynge                     59:56          
   44          Inga Andersson            37    13 Eslövs FK                  1:02:20          
   45          Leif Sandström            46     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:02:49          
   46          Gunilla Lagerlöf          43     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:03:28          
   47          Tinh Sjökvist                   14 Värend GN OL               1:03:46          
   48          Erik Junefjäll            30    14 Jönköpings OK              1:04:28          
   49          Lennart Månsson                 13 Skåneslättens OL           1:05:44          
   50          Ann-Kristin Lenader             14 Växjö OK                   1:06:35          
   51          Mariann Svensson          41    14 Växjö AIS                  1:12:14          
   52          Eva Holmquist             68    14 IF Hallby                  1:23:53          
   53          Viggo Kristiansson              13 Tockarps IK                1:33:56          

               Lennart Magnusson                7 Laholms IF OK             Ej godk.          



Öppen 8  (31)  5080 m                      

    1          Mattias Killander         87    13 Hästveda OK                  36:55 B        
    2          Mikael Hansson            62    14 Bredaryds SOK                37:48 B        
    3          Per Olofsson                    14 Värend GN OL                 40:03 B        
    4          Magnus Wihlborg           70    13 OK Gynge                     40:28 B        
    5          Pontus Johansson                14 Kexholms SK                  41:11 B        
    6          Ulrika Hermansson         71     1 OK Orion                     42:11 B        
    7          Magnus Classon                  14 OK Stigen                    44:30 B        
    8          Srefan Nilsson                     Klubblös                     45:39 B        
    9          Gert Törnqvist                  13 Hässleholms OK               46:20 B        
   10          Anton Oddmo               93    13 Härlövs IF                   46:58 B        
   11          Camilla Ernstsson         67    13 OK Torfinn                   47:22 B        
   12          Åke Olsson                44    13 Hässleholms OK               48:25 B        
   13          Tobias Persson                  13 OK Kompassen                 49:42          
   14          Jonas Fager                     14 Växjö OK                     50:16          
   15          Jan Ottmer                57    13 Tormestorps IF               50:42          
   16          Claes-Göran Petersson           14 Burseryds IF                 51:16          
   16          Stefan Reimer                   13 Tormestorps IF               51:16          
   18          Magnus Johnsson                 13 FK Göingarna                 52:28          
   19          Bo Wetterström                  13 Tormestorps IF               52:50          
   20          Tom Elmersson                   14 Värend GN OL                 53:28          
   21          Carina Törnqvist          65    13 Hässleholms OK               56:17          
   22          Emma Kriblad              80    13 Hjärnarps GH OL              57:20          
   23          Mats Holm                       14 Växjö OK                     59:14          
   24          Patrik Ingelström               13 OK Gynge                     59:34          
   25          Marie Sigbo               84    13 Hjärnarps GH OL            1:00:59          
   26          Lena Strand                     14 Markaryds FK               1:01:42          
   27          Leif Johannesson                14 Markaryds FK               1:02:15          
   28          Susanna Olsson                     Tureborgs IF               1:03:32          
   29          Torsten Grange                     Herluftsholm OK            1:05:40          
   30          Sven Törnqvist            39    13 Tormestorps IF             1:06:26          
   31          Benny Johansson           61    14 OK Reftele                 1:06:55          



Öppen 9  (13)  6740 m                      

    1          Rickard Johansson               13 OK Pan-Kristianstad          50:01 B        
    2          Martin Andersson          81    14 FK Finn                      51:01 B        
    3          Olof Nilsson              78     1 OK Skogsfalken               51:26 B        
    4          Lars Carlsson             65     1 OK Orion                     54:27 B        
    5          Lars-Göran Sjökvist       73    14 Värend GN OL                 57:24 B        
    6          Gert Nielsen              57    13 Lunds OK                   1:00:52 B        
    7          Magnus Tenghagen          68    13 Härlövs IF                 1:01:37 B        
    8          Martin Kriblad            77    13 Hjärnarps GH OL            1:01:54 B        
    9          Fredrik Ståhl             77    13 Hjärnarps GH OL            1:02:21 B        
   10          Nils-Erik Persson                7 Laholms IF OK              1:02:47 B        
   11          Hans Persson              62    13 Andrarums IF               1:06:59 B        
   12          Anders Selin              70    13 FK Göingarna               1:09:24          
   13          Willie Olsson             48    13 Rävetofta OK               1:13:48          



D80  (1)       2850 m                      

    1          Gunborg Carlsson          25    13 OK Gynge                   1:32:25 S