OK Älme Endagstävling 02 Maj 2009lö 2009-05-02 14:56
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (7)       3130 m                      

    1          Stig-Allan Jönsson        28     7 Halmstad Garnisons IF        40:28 G        
    2          Rune Isaksson             25    13 Helsingborgs SOK             42:09 G        
    3          Curth Svensson            27    13 Skåneslättens OL             44:15 G        
    4          Ove Nordahl               29    13 Simrishamns OK               49:04 S        
    5          Harry Ahlqvist            24    14 Växjö OK                     49:10 S        
    6          Ragnar Bengtsson          28    13 FK Snapphanarna              57:08 S        

               Nils Andersson            28    13 OK Kompassen              ej start          



H75  (16)      3130 m                      

    1          Ingvar Petersson          32    13 Hässleholms OK               37:31 G        
    2          Lars-Erik Malmqvist       32    14 Växjö OK                     39:58 G        
    3          Ahti Pärssinen            33    13 OK Silva                     41:44 G        
    4          Sven Svensson             31     1 FK Vittus                    41:55 G        
    4          Nils Olle Gustaf Nilsso   34     1 Stigmännen Karlshamns OK     41:55 G        
    6          Kjell-Arne Pettersson     30    13 Härlövs IF                   43:17 S        
    7          Åke Strand                33    13 Örkelljunga FK               45:15 S        
    8          Inge Åkesson              33     1 Stigmännen Karlshamns OK     46:17 S        
    9          Bertil Johansson          30    13 Skåneslättens OL             47:41 S        
   10          Bengt Edvardsson          32    13 OK Torfinn                   48:43 S        
   11          Leo Åkesson               31    13 Härlövs IF                   53:01 S        
   12          Evald Johansson           34    14 Lessebo OK                   54:34 B        

               Nils Rågstedt             30    13 IS Kullen                 ej start          
               Klas Tykesson             34    13 Rävetofta OK              ej start          
               Owe Åkesson               32    13 Härlövs IF                ej start          
               Sven Andersson            30    14 OK Stigen                 ej start          



H70  (20)      3860 m                      

    1          Roland Karlsson           38    22 Skogslöparna                 37:28 G        
    2          Anders Carlsson           39    13 Skåneslättens OL             40:52 G        
    3          Owe Svensson              38     1 OK Orion                     41:03 G        
    4          Peo Bengtsson             33    13 OK Pan-Kristianstad          43:43 S        
    5          Bo Bengtsson              35    13 Hässleholms OK               46:40 S        
    6          Kurt Bergstrand           39    14 Lessebo OK                   47:24 S        
    7          Sven Göran Artur Bengts   39    14 FK Finn                      49:03 S        
    8          Jan-Eric Nelking          35    13 FK Åsen                      51:11 S        
    9          Lennart Johansson         37    13 Hässleholms OK               51:45 S        
   10          Ragnar Olsson             39     1 Ronneby OK                   52:14 S        
   11          Sven-Åke Andertoft        39    14 Markaryds FK                 54:55 B        
   12          Göran Folkesson           37     1 Ronneby OK                   57:02          
   13          Rune Bengtsson            38     1 Ronneby OK                   57:22          
   14          Ruben Edvardsson          39    13 Hästveda OK                  58:51          
   15          Burne Nilsson             37    13 OK Torfinn                 1:01:14          
   16          Bernt Petersson           36    14 Alvesta SOK                1:09:42          

               Bengt Olofsson            36    13 Hjärnarps GH OL           Ej godk.          
               Bernt Roland Ing Ekelöf   37     1 Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk.          
               Ivar Nilsson              37    13 Hässleholms OK            Ej godk.          
               Sven Levin                39    13 Andrarums IF              ej start          



H65  (34)      4180 m                      

    1          Bo Olofsson               44    13 Hästveda OK                  37:08 G        
    2          Inge Persson              43    13 FK Boken                     38:46 G        
    3          Kent Johansson            44    13 Örkelljunga FK               39:02 G        
    4          Göran Andersson           42     1 Stigmännen Karlshamns OK     40:03 G        
    5          Sven-Åke Granquist        42    13 Hästveda OK                  41:40 G        
    6          Benkt Anderson            44    13 Lunds OK                     41:45 G        
    7          Lars Hylén                43    13 Skåneslättens OL             42:08 S        
    8          Waste Byström             43    14 OK Virdarna                  44:43 S        
    9          Stig Karlsson             41    14 Lessebo OK                   45:36 S        
   10          Kjell Månsson             42     1 Ronneby OK                   46:49 S        
   11          Hubert Hugosson           40    13 OK Gynge                     48:38 S        
   12          Peeter-Jaan Kask          44    13 Lunds OK                     48:47 S        
   13          Lars Lindén               42    13 OK Gynge                     49:45 S        
   14          Krister Sandblad          42    14 Växjö OK                     50:27 S        
   15          Roland Eriksson           42    13 Hästveda OK                  52:50 S        
   16          Raimo Salminen            41    14 Växjö OK                     53:02 S        
   17          Bertil Ottosson           42    13 FK Göingarna                 53:16 S        
   18          John-Erik Bergstrand      42    14 Värend GN OL                 53:37 S        
   19          Erling Larsson            42    13 Hässleholms OK               55:20 B        
   20          Nils Mårtensson           41    13 Andrarums IF                 56:07 B        
   21          Roland Edvinsson          40    13 FK Göingarna                 56:11 B        
   22          Sven-Erik Forsell         43    13 Lunds OK                   1:00:32          
   23          Hagbert Persson           41    14 Växjö OK                   1:01:24          
   24          Tom Lindberg              43    13 Lunds OK                   1:01:47          
   25          Christer Grönblad         44    13 Härlövs IF                 1:02:50          
   26          Nils-Åke Nilsson          40    13 Härlövs IF                 1:05:14          
   27          Ronnie Stoltz             43    13 FK Göingarna               1:05:45          
   28          Verner Lönnqvist          42    13 Härlövs IF                 1:16:01          
   29          Christer Ljungquist       43    13 Lunds OK                   1:16:04          
   30          Allan Hammar              40    13 OK Kompassen               1:35:56          

               Kenneth Arvidsson         43    14 Alvesta SOK               Ej godk.          
               Mats Rosén                41    13 Hästveda OK               Ej godk.          
               Göran Bengtsson           44    13 Tockarps IK               Ej godk.          
               Öyvind Jensen             42    13 Andrarums IF              ej start          



H60  (35)      4820 m                      

    1          Tommy Olsson              46     1 OK Dacke                     38:27 G        
    2          Håkan Viktor Winnberg     49     7 IK Trenne Ullared            38:33 G        
    3          Krister Nilsson           49    14 Växjö OK                     40:02 G        
    4          Stig Johansson            48    14 Bredaryds SOK                40:42 G        
    5          Leif Sandgren             47    13 Frosta OK                    40:45 G        
    6          Per-Olof Fernberg         45    13 IS Skanne                    44:38 S        
    7          Nils Karlsson             45    14 Växjö AIS                    46:20 S        
    8          Owe Nilsson               49     1 Stigmännen Karlshamns OK     47:08 S        
    9          Per Åke Erling Persson    48    13 Hjärnarps GH OL              47:39 S        
   10          Håkan Nilsson             47    13 Malmö OK                     47:58 S        
   11          Eric Tenland              47     1 Stigmännen Karlshamns OK     49:12 S        
   12          Kent Ekdahl               45    14 Emmaboda Verda OK            49:53 S        
   13          Björn Johansson           49    14 Hjortens SK                  51:00 S        
   14          Göran Rundgren            45    14 Lessebo OK                   51:43 S        
   15          Lars-Åke Sjökvist         47    14 Värend GN OL                 51:56 S        
   16          Göran Svensson            45    14 FK Finn                      52:33 S        
   17          Sven-Olof Larsson         49    14 Växjö AIS                    53:23 S        
   18          Jan Hansson               45    13 Lunds OK                     53:53 S        
   19          Kent Åke Stefan Svensso   48     1 OK Skogsfalken               57:11 B        
   20          Anders Wetterling         47     1 Stigmännen Karlshamns OK     57:23 B        
   21          Sven Erik Frick           49    13 FK Göingarna                 58:01 B        
   22          Lars Persson              48    13 OK Kompassen                 58:02 B        
   23          Gustav Johannes Lindgre   48    14 Värend GN OL               1:00:27          
   24          Roland Gustavsson         49    14 Alvesta SOK                1:00:46          
   25          Kenneth Lindblom          48    14 Växjö OK                   1:01:42          
   26          Leif Alfredsson           47    14 Växjö AIS                  1:04:03          
   27          Anders Andreasson         47    14 Emmaboda Verda OK          1:05:59          
   28          Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                  1:07:06          
   29          Lars-Gunnar Bengtsson     48     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:12:23          
   30          Bengt Ståhl               47    13 Hjärnarps GH OL            1:14:36          

               Hans Sjögren              46    14 Alvesta SOK               Ej godk.          
               Ove Thorsson              48     7 IK Trenne Ullared         Ej godk.          
               Gert Olsson               48    13 Skåneslättens OL          Ej godk.          
               Göran Larsson             48    13 OK Kompassen              ej start          
               Björn Engsten             47    17 OK Rodhen                 ej start          



H55  (14)      4940 m                      

    1          Sven-Inge Svensson        53    13 Hässleholms OK               37:46 G        
    2          Ulf Svensson              53    14 OK Njudung                   40:48 G        
    3          Bengt Lennart Erfors      53    13 OK Torfinn                   43:16 S        
    4          Torgny Ottosson           54    13 OK Torfinn                   46:42 S        
    5          Kenneth Fager             52     1 OK Dacke                     47:07 S        
    6          Göran Johnsson            50    13 Skåneslättens OL             47:09 S        
    7          Lars Svensson             50     1 OK Vilse 87                  49:07 S        
    8          Stefan Nilsson            53     1 Stigmännen Karlshamns OK     50:00 S        
    9          Kalle Lindqvist           52    14 Växjö OK                     50:15 S        
   10          Bo Johansson              50     1 OK Vilse 87                  55:04 B        
   11          Per Svensson              54     1 Ronneby OK                   58:48          
   12          Lars-Göran Killander      53    13 Hästveda OK                1:00:23          
   13          Sven Olle Söderberg       50     1 OK Skogsfalken             1:03:27          
   14          Jan-Willy Evaldsson       52    14 SK Graal                   1:03:38          



H50  (17)      5540 m                      

    1          Morgan Eriksson           56     7 Hylte OK                     41:59 G        
    2          Bengt Larsson             56    13 FK Göingarna                 43:04 G        
    3          Ingmar Ekelöv             56    13 Skåneslättens OL             47:01 S        
    4          Roger Thörn               55     1 OK Vilse 87                  48:16 S        
    5          Ingemar Månsson           59     1 Ronneby OK                   49:04 S        
    6          Thomas Nilsson            55    13 FK Göingarna                 49:26 S        
    7          Anders Rådberg            59    14 FK Finn                      49:42 S        
    8          Jan Karlsson              56    13 Hässleholms OK               50:09 S        
    9          Yngve Ernstsson           54    13 FK Göingarna                 51:43 S        
   10          Claes Nilsson             57     6 Göteborg-Majorna OK          51:50 S        
   11          Stellan Martinsson        07    13 OK Tyringe                   52:17 S        
   12          Gert Nielsen              57    13 Lunds OK                     53:25 S        
   13          Peter Schulz              56    13 Helsingborgs SOK             59:01 B        
   14          Ingrid Larsson            56    13 FK Göingarna               1:00:24 B        
   15          Holger Sigbo              55    13 OK Kompassen               1:04:07          
   16          Tore Tjernlund            58     1 OK Vilse 87                1:55:01          

               Arne Karlsson             58    15 Tumba-Mälarhöjden OK      ej start          



H45  (26)      6220 m                      

    1          Ulf Ljungstrand                  1 OK Skogsfalken               45:28 G        
    2          Henrik Larsson            64    13 FK Göingarna                 46:20 G        
    3          Per-Arne Wahlgren         62     6 Sjövalla FK                  46:31 G        
    4          Andersson Mats                   1 OK Orion                     47:38 G        
    5          Göran Persson             62    14 Värend GN OL                 52:34 S        
    6          Pontus Larsson            62     1 OK Skogsfalken               52:39 S        
    7          Mats Lagerblad            60    14 Växjö OK                     52:52 S        
    8          Lars Persson              64     1 OK Skogsfalken               54:08 S        
    9          Magnus Porle              64    14 Växjö OK                     54:18 S        
   10          Sven Giselsson            62     1 Ronneby OK                   54:21 S        
   11          Andreas Oxenstierna       60    13 Skåneslättens OL             55:09 S        
   12          Thomas Beckerin           63    14 Växjö OK                     55:34 S        
   13          Bengt-Åke Jonasson        62    14 FK Finn                      56:08 S        
   14          Mats Carlsson             61     1 OK Vilse 87                  59:11 S        
   15          Sven Erik Dahlberg        61     7 IK Trenne Ullared          1:00:43 S        
   16          Kennie Bjerstedt          60     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:02:19 S        
   17          Sverker Eriksson          60    13 OK Gynge                   1:03:51 S        
   18          Anders Persson            61    13 Tockarps IK                1:04:20 S        
   19          Ulf Nilsson               62     1 OK Skogsfalken             1:04:48 S        
   20          Thommy Bergman            60     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:05:25 B        
   21          Gert-Åke Gunnarsson       64    13 OK Tyringe                 1:05:58 B        
   22          Tomas Nilsson             64    13 Hässleholms OK             1:09:10          
   23          Håkan Karlsson            61    13 OK Gynge                   1:14:00          
   24          Stefan Edvardsson         64    13 OK Torfinn                 1:15:58          
   25          Mats-Ola Persson          64    13 Tormestorps IF             1:21:27          

               Peter Andersson           62     1 OK Orion                  ej start          



H40  (17)      6490 m                      

    1          Thomas Westlund           66    13 OK Pan-Kristianstad          42:06 G        
    2          Patrik Rosén              67    13 Hästveda OK                  47:23 G        
    3          Per-Åke Nilsson           65    13 FK Göingarna                 47:33 G        
    4          Fredrik Smedberg          67     1 OK Skogsfalken               48:02 S        
    5          Per-Olof Andersson        65    13 OK Tyringe                   48:21 S        
    6          Torbjörn Johansson        68    14 Bredaryds SOK                49:22 S        
    7          Urban Anderson            65    14 Kexholms SK                  56:27 S        
    8          Anders Pettersson         65     1 OK Dacke                     56:32 S        
    9          Björn Nilsson             69    13 Härlövs IF                   57:30 S        
   10          Ulf Mattsson              65    13 Malmö OK                     58:14 S        
   11          Håkan Eriksson            67    13 Hästveda OK                  58:52 S        
   12          Håkan Karlsson            67    14 FK Finn                      59:08 S        
   13          Peter Andersson           68     1 Stigmännen Karlshamns OK     59:18 S        
   14          Håkan Fransson            67     1 Ronneby OK                 1:02:03 B        
   15          Jonas Johansson           69     1 OK Skogsfalken             1:02:16 B        
   16          Roger Nilsson             66     7 Laholms IF OK              1:11:05          

               Dan Jensen                66    13 Malmö OK                  Ej godk.          



H35  (7)       7380 m                      

    1          Magnus Granqvist          72    13 FK Göingarna                 49:40 G        
    2          Anders Selin              70    13 FK Göingarna                 51:18 G        
    3          Fabian Ljungquist         70    13 Lunds OK                     55:03 S        
    4          Magnus Wihlborg           70    13 OK Gynge                     56:29 S        
    5          Patrik Wåhlin             68     1 OK Skogsfalken             1:10:11 B        
    6          Patrik Ingelström         73    13 OK Gynge                   1:15:22          

               Fredrik Kivivuori         72    13 Hästveda OK               ej start          



H21 LÅNG  (26) 10450 m                     

    1          Johan Modig               77    13 OK Pan-Kristianstad        1:02:39 G        
    2          Erik Modig                83    13 OK Pan-Kristianstad        1:04:33 G        
    3          Andreas Ferm              78    13 FK Göingarna               1:09:40 G        
    4          Håkan Gunnarsson          76     1 OK Orion                   1:10:49 S        
    5          Thomas Johannesson        67     1 Ronneby OK                 1:11:11 S        
    6          Gustaf Wennerberg         83    20 OK Klyftamo                1:11:12 S        
    7          Jakob Bengtsson           78     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:12:26 S        
    8          David Engström            85     1 OK Orion                   1:14:25 S        
    9          Jonathan Svensson         88    14 Växjö OK                   1:18:02 S        
   10          Dan Winnberg              82     7 IK Trenne Ullared          1:18:59 S        
   11          Rickard Nilsson           86    14 FK Finn                    1:25:39 S        
   12          Gabriel Bengtsson         81     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:26:52 S        
   13          Robert Wetterlöf          91    13 OK Tyringe                 1:31:07 B        
   14          Anders Persson            74    14 Växjö OK                   1:33:22 B        
   15          Marcus Bill               80    13 OK Pan-Kristianstad        1:35:10          
   16          Emil Svensson             88    13 Hjärnarps GH OL            1:37:25          
   17          Mats Svensson             62    13 Hjärnarps GH OL            1:45:32          
   18          Peter Larsson             62    13 FK Boken                   1:49:19          

               Magnus Larsson            67    13 FK Göingarna              Ej godk.          
               Jesper Håkansson          76    13 FK Göingarna              Ej godk.          
               Marcus Andersson          89    13 OK Pan-Kristianstad       Ej godk.          
               Oleksandr Kratov          85     1 OK Orion                  Ej godk.          
               Aleksander Bernaciak      83    14 Nybro OK                  ej start          
               Erik Engsten              81    17 OK Rodhen                 ej start          
               David Pettersson          82    15 Snättringe SK             ej start          
               Markus Klevegård          73    14 Växjö OK                  ej start          



H21  (10)      8110 m                      

    1          Mattias Killander         87    13 Hästveda OK                  56:45 G        
    2          Måns Faxén                76    14 Växjö OK                     58:39 G        
    3          Mikael Pihl               73    13 Lunds OK                     59:00 G        
    4          Patrik Johansson          87    14 Kexholms SK                  59:20 G        
    5          Pär Fridsell              70    13 OK Pan-Kristianstad        1:07:06 S        
    6          Ulrik Karlsson            75    14 Lessebo OK                 1:08:56 S        
    7          Andreas Persson           82    13 Hästveda OK                1:13:02 S        
    8          Henrik Johansson          76    13 OK Pan-Kristianstad        1:14:54 S        
    9          Martin Kriblad            77    13 Hjärnarps GH OL            1:16:07 S        
   10          Per Holmberg              83     1 Ronneby OK                 1:16:20 S        



H20  (1)       7380 m                      

               Tommy Svensson            89    13 OK Gynge                  ej start          



H18  (8)       6490 m                      

    1          Fredrik Henriksson        92     1 Ronneby OK                   44:48 G        
    2          Anton Österblad           91     1 OK Skogsfalken               51:18 S        
    3          Andreas Nilsson           92    14 Markaryds FK                 51:24 S        
    4          Björn Ikonen              92     1 OK Vilse 87                  52:18 S        
    5          John Rådberg              92    14 FK Finn                    1:15:52          

               Anton Wiberg              91     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Felix Larsson             91     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Tobias Nilsson            92     1 OK Skogsfalken            ej start          



H16  (7)       4920 m                      

    1          Björn Edvinsson           93     1 Ronneby OK                   37:54          
    2          Viktor Tovesson           93     1 OK Orion                     38:03          
    3          Simon Smedberg            93     1 OK Skogsfalken               40:48          
    4          Simon Engel               94    13 Hässleholms OK               44:54          
    5          Joel Kristiansson         94    13 Hässleholms OK               54:36          
    6          David Rådberg             94    14 FK Finn                    1:08:47          
    7          Kristian Oxenstierna      93    13 Skåneslättens OL           1:14:20          



H14  (19)      3710 m                      

    1          Axel Schulz               95    13 Helsingborgs SOK             27:11          
    2          Philip Persson            95     1 OK Orion                     28:40          
    3          Oskar Jensen Sondén       95    13 Malmö OK                     29:18          
    4          Per Edvinsson             95     1 Ronneby OK                   31:04          
    5          Oscar Anderson            95    14 Kexholms SK                  31:11          
    6          Karl-Johan Persson        95    13 Tormestorps IF               31:23          
    7          Albin Karlsson            95     1 OK Vilse 87                  31:29          
    8          Joakim Sjöberg            95    13 Helsingborgs SOK             32:24          
    9          Robin Larsson             95    13 FK Göingarna                 32:59          
   10          Theodor Wahlbom           96     1 OK Orion                     33:17          
   11          Alexander Johansson       95     1 OK Orion                     33:33          
   12          Lukas Bökman              96     1 Ronneby OK                   35:16          
   13          Mattis Ernstsson          95    13 FK Göingarna                 38:12          
   14          Martin Nilsson            95     1 Stigmännen Karlshamns OK     38:49          
   15          Felix Persson             95     1 OK Skogsfalken               41:35          
   16          Erik Andersson            95     1 Stigmännen Karlshamns OK     43:11          
   17          Oskar Jonasson            96    14 FK Finn                      47:16          
   18          Filip Svensson            95     7 Laholms IF OK                48:58          

               Erik Andersson            95     1 OK Orion                  Ej godk.          



H12  (8)       2720 m                      

    1          Henrik Johannesson        98     1 Ronneby OK                   19:54          
    2          Ola Andersson             97     1 Stigmännen Karlshamns OK     21:45          
    3          Melker Larsson            98    13 FK Göingarna                 24:11          
    4          Melker Johansson          98     1 OK Orion                     32:25          
    5          Hampus Larsson            97    13 FK Göingarna                 34:01          
    6          Nils-Joel Persson         97    13 Tormestorps IF               39:09          
    7          Philip Johnsson           98    13 Örkelljunga FK               42:02          
    8          Simon Runefors            97    14 Växjö OK                     54:08          



H10  (2)       2470 m                      

    1          Emil Pettersson           99     1 OK Dacke                     17:18          
    2          Erik Jönsson              99    13 FK Boken                     19:29          



D75  (4)       2460 m                      

    1          Clarie Ek                 32    13 OK Pan-Kristianstad          37:31 G        
    2          Lisa Hedström             30    13 OK Pan-Kristianstad          44:08 S        

               Gunvor Göransson          33     7 Laholms IF OK             Ej godk.          
               Stina Marianne Eriksson   30    13 Tockarps IK               Ej godk.          



D70  (3)       2460 m                      

    1          Gun Hansson               35    13 Andrarums IF                 37:21 G        
    2          Laila Malmqvist           35    14 Växjö OK                     43:15 S        
    3          Anita Nilsson             39    13 OK Torfinn                   51:30 S        



D65  (22)      3130 m                      

    1          Birgitta Olsson           41     1 Ronneby OK                   33:45 G        
    2          Christina Schedwin        44     6 FK Herkules                  34:14 G        
    3          Helen Andertoft           42    14 Markaryds FK                 35:46 G        
    4          Gull Svensson             44    13 Tockarps IK                  36:09 G        
    5          Gullan Svensson           43    13 Hjärnarps GH OL              39:51 S        
    6          Inga-Lill Wikingsson      41     1 Stigmännen Karlshamns OK     41:42 S        
    7          Gunilla Grönblad          42    13 Härlövs IF                   42:53 S        
    8          Britt Rangert             43    14 Växjö AIS                    43:44 S        
    9          Berit Byström             43    14 OK Virdarna                  45:14 S        
   10          Kerstin Nilsson           44    13 OK Gynge                     46:03 S        
   11          Lena Pehrsson             42    13 OK Silva                     46:05 S        
   12          Kerstin Ingegerd Nilsso   44    13 Tormestorps IF               46:18 S        
   13          Gunnel Andersson          43    13 Andrarums IF                 48:23 B        
   14          Torill Svendsen           44    13 Lunds OK                     49:57 B        
   15          Gudrun Olofsson           40    13 Hjärnarps GH OL              51:29          
   16          Gunnel Wester             41    13 Örkelljunga FK               52:54          
   17          Berit Nilsson             43    14 Markaryds FK                 53:24          
   18          Astrid Pärssinen          41    13 OK Silva                     57:45          
   19          Mariann Svensson          41    14 Växjö AIS                    59:07          
   20          Siv Karin Marian Ekelöf   43    14 Värend GN OL                 59:30          

               Ann-Charlotte Jensen      42    13 Andrarums IF              ej start          
               Rose-Marie Johansson      43     7 FK Friskus Varberg        ej start          



D60  (17)      3640 m                      

    1          Bigge Bengtsson           49     1 Stigmännen Karlshamns OK     39:04 G        
    2          Britt-Marie Magnusson     49     7 Laholms IF OK                41:00 G        
    3          Siv Inger Glans           49    13 OK Torfinn                   44:18 S        
    4          Britt Forsell Pirozzi     45    13 Lunds OK                     45:42 S        
    5          Gullevi Svensson          45    22 Skogslöparna                 52:10 S        
    6          Margret Elisabet Karlss   47     1 OK Skogsfalken               54:16 S        
    7          Ann-Mari Persson          46    14 Växjö OK                     54:26 S        
    8          Anna-Lisa Hansson         47    13 OK Pan-Kristianstad          55:50 S        
    9          Margareta Lindgren        49    14 Värend GN OL                 57:22 B        
   10          Lena Jönsson              48     7 Laholms IF OK                59:46 B        
   11          Solbritt Gustafsson       45    14 OK Virdarna                1:01:54          
   12          Sonja Hammar              49    13 OK Kompassen               1:08:21          
   13          Kristin Lindberg          48    13 Lunds OK                   1:10:22          
   14          Ell-Britt Svensson        47    14 FK Finn                    1:23:36          
   15          Sinikka Kukkohovi         49    14 Anderstorps OK             1:26:03          
   16          Barbro Cassing            45     1 Ronneby OK                 1:40:13          

               Yvonne Kristina Fransso   48    14 OK Virdarna               Ej godk.          



D55  (12)      3640 m                      

    1          Margareta Svensson        50     1 OK Vilse 87                  35:04 G        
    2          Gunnel Månsson            51     1 OK Vilse 87                  38:06 G        
    3          Eva Tykesson              53    13 Rävetofta OK                 38:51 G        
    4          Lena Söderberg            51     1 OK Skogsfalken               43:22 S        
    5          Kristin Johansson         52     1 OK Dacke                     45:25 S        
    6          Ann-Britt Elisab Winnbe   54     7 IK Trenne Ullared            49:37 S        
    7          Åsa Ståhl                 50    13 Hjärnarps GH OL              50:12 S        
    8          Karin Larsson             50    13 OK Kompassen                 53:07 B        
    9          Ingalill Nilsson          50     1 Stigmännen Karlshamns OK     57:42          
   10          Inga-Lill Evaldsson       53    14 SK Graal                     58:29          
   11          Ingrid Nilsson            52    14 Växjö OK                   1:04:36          
   12          Siv Larsson               54    14 Växjö AIS                  1:10:57          



D50  (10)      3640 m                      

    1          Ina Lindeberg             55    13 Skåneslättens OL             35:46 G        
    2          Annika Frantz             55     1 Stigmännen Karlshamns OK     40:05 S        
    3          Bente Käll                56    14 Växjö OK                     41:43 S        
    4          Britt Thörn               58     1 OK Vilse 87                  43:01 S        
    5          Birgitta Nilsson          57     1 Stigmännen Karlshamns OK     45:56 S        
    6          Arja Ingvarsson           56     1 OK Vilse 87                  47:19 S        
    7          Marianne Thorsson         57     7 IK Trenne Ullared            53:29 B        
    8          Berit Runefors            58    14 Växjö OK                     58:23          
    9          Marie Schulz              58    13 Helsingborgs SOK           1:08:35          

               Inger Frick-Norling       57    13 FK Göingarna              ej start          



D45  (19)      4180 m                      

    1          Ann Nilsson               60    14 Markaryds FK                 37:53 G        
    2          Lisel Arvidsson           61    14 Växjö OK                     38:36 G        
    3          Ingela Ekelöv             58    13 Skåneslättens OL             39:51 G        
    4          Ingrid Johansson          64     7 Laholms IF OK                41:31 G        
    5          Britt-Marie Bengtsson     62    13 FK Åsen                      42:22 S        
    6          Christina Olsson          58    13 Skåneslättens OL             44:44 S        
    7          Christina Sterner         63    14 OK Njudung                   45:12 S        
    8          Lotta Gyllensten          63    13 Skåneslättens OL             46:47 S        
    9          Pernilla Larsson          62     1 OK Skogsfalken               48:17 S        
   10          Lena Henriksson           60     1 Ronneby OK                   49:22 S        
   11          Christina Svensson        64    13 Hjärnarps GH OL              49:45 S        
   12          Marita Philipsson         63    14 Markaryds FK                 51:05 S        
   13          Kati Németh               61     1 Stigmännen Karlshamns OK     51:09 S        
   14          Mariann Johansson         61    14 Kexholms SK                  54:09 B        
   15          Kerstin Nilsson           60    14 Markaryds FK                 54:13 B        
   16          Wiveka Ernstsson          61    13 FK Göingarna                 54:30 B        
   17          Eva Karlsson              63    13 OK Gynge                     59:54          
   18          Tina Hagård               60    13 Rävetofta OK               1:01:58          
   19          Eva Tollstern             61    14 Växjö AIS                  1:10:24          



D40  (10)      4170 m                      

    1          Eva Pettersson            66     1 OK Dacke                     38:50 G        
    2          Karin Johansson           67    13 FK Göingarna                 45:57 S        
    3          Åsa Andersson             66     1 OK Orion                     47:00 S        
    4          Anneli Carlsson           66    14 FK Finn                      49:02 S        
    5          Susanne Johannesson       67     1 Ronneby OK                   51:38 S        
    6          Annika Engel              66    13 Hässleholms OK               52:37 S        
    7          Gunilla Gustavsson        65     1 OK Orion                     54:57 S        
    8          Monica Gunnarsson         67    13 OK Tyringe                   55:19 B        
    9          Britt-Marie Stensson      00    13 Helsingborgs SOK             55:28 B        
   10          Marie Melander            68     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:02:00          



D35  (5)       4940 m                      

    1          Susanne Andersson         70    13 Härlövs IF                   40:47 G        
    2          Anna Ljungqvist           71    13 Lunds OK                     47:17 S        
    3          Sara Giselsson            70     1 Ronneby OK                   49:19 S        
    4          Cecilia Rönnfjärd         71     1 OK Skogsfalken               54:30 S        
    5          Josefine Albinsson        69     1 OK Skogsfalken             1:00:19 B        



D21 LÅNG  (8)  7380 m                      

    1          Nadiya Volynska           84     1 OK Orion                     56:17 G        
    2          Christina Smedberg        64     1 OK Skogsfalken               59:49 G        
    3          Lindha Hellner            73    20 Istrums SK                 1:02:22 G        
    4          Jannie Hagård             90    13 Rävetofta OK               1:07:52 S        
    5          Marlene Karlsson          81    13 Malmö OK                   1:08:35 S        
    6          Lisa Jansson              82    14 Växjö OK                   1:10:16 S        
    7          Camilla Sigbo             86    13 FK Boken                   1:13:33 S        

               Ingela Alvmyren           72     7 Halmstad OK               Ej godk.          



D21  (8)       4920 m                      

    1          Angelika Larsson          89    13 Örkelljunga FK               46:03 G        
    2          Marie Säfström            79    13 Hästveda OK                  47:23 G        
    3          Camilla Selin             76    13 FK Göingarna                 51:09 G        
    4          Linda Granqvist           78    13 FK Göingarna                 51:24 G        

               Anna Wikström             78    13 Hästveda OK               ej start          
               Linda Gunnarsson          75    13 Hästveda OK               ej start          
               Susanne DeBourg           88     1 Ronneby OK                ej start          
               Diana Persson             85    13 FK Göingarna              ej start          



D18  (9)       4920 m                      

    1          Ellinor Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                  38:23 G        
    2          Maja Pettersson           92     1 OK Dacke                     44:00 S        
    3          Emma Bergman              91     1 OK Skogsfalken               44:28 S        
    4          Erika Rovina              91     1 OK Skogsfalken               45:41 S        
    5          Ann-Sofie Larsson         91    13 Örkelljunga FK               48:15 S        
    6          Therese Hansen            91    13 Skåneslättens OL             54:47 S        
    7          Hanna Wåhlin              92     1 OK Skogsfalken               56:39 B        
    8          Camilla Nilsson           92    13 OK Torfinn                 1:09:09          
    9          Josefin Tjernlund         92     1 OK Vilse 87                1:19:53          



D16  (6)       3860 m                      

    1          Linnea Wahlgren           94     6 Sjövalla FK                  33:17          
    2          Maja Andersson            93     1 OK Dacke                     37:14          
    3          Ellen Reimer              94    13 Tormestorps IF               44:21          
    4          Matilda Stensson          93    13 Helsingborgs SOK             54:47          
    5          Emilia Karlsson           94    13 OK Gynge                   1:01:25          

               Amanda Persson            93    13 Tockarps IK               ej start          



D14  (5)       3180 m                      

    1          Jessica Nilsson           95    13 OK Torfinn                   28:46          
    2          Moa Pettersson            96     1 OK Dacke                     30:31          
    3          Lovisa Nilsson            95    13 Tormestorps IF               47:50          
    4          Elin Wahlgren             96     6 Sjövalla FK                  48:20          

               Cajsa Bökman              95     1 Ronneby OK                ej start          



D12  (4)       2720 m                      

    1          Hanna Melander            97     1 Stigmännen Karlshamns OK     29:28          
    2          Ida Wihlborg              97    13 OK Gynge                     33:52          
    3          Vilma Persson             98     1 OK Skogsfalken               53:51          
    4          Nellie Henriksson         98    13 Tormestorps IF             1:05:10          



D10  (7)       2460 m                      

    1          Elin Wihlborg             99    13 OK Gynge                     18:28          
    2          Klara Andersson           99    13 Härlövs IF                   20:49          
    3          Ellen Wahlbom             00     1 OK Orion                     21:01          
    4          Elina Andersson           99    13 OK Tyringe                   23:39          
    5          Kajsa Andersson           00     1 OK Orion                     24:28          
    6          Ellen Andersson           99     1 Stigmännen Karlshamns OK     25:29          
    7          Wilma Markholm            00    13 Skåneslättens OL             28:39          



U3  (3)        2720 m                      

    1          Joel Sjöholm              94    13 OK Pan-Kristianstad          43:45          
    2          Sara Bainbridge           95     7 Laholms IF OK                48:12          
    3          Tea Eriksson              96    13 OK Gynge                     53:06          



U2  (10)       2460 m                      

    1          Gustav Runefors           00    14 Växjö OK                     22:28          
    2          Jessica Arvidsson         99    14 Växjö OK                     25:10          
    3          Emelie Petersson                14 Alvesta SOK                  26:36          
    4          Maja Porle                      14 Växjö OK                     27:40          
    5          Tilda Henriksson          01    13 Tormestorps IF               28:14          
    6          Irmalinn Nilsson          00    13 Härlövs IF                   32:19          
    7          Samuel Giselsson          98     1 Ronneby OK                   35:57          
    8          Melker Andersson          02    13 Härlövs IF                   37:37          
    9          Melvin Nilsson                  13 Härlövs IF                   40:48          

               Vanja Bökman                     1 Ronneby OK                Ej godk.          



U1  (6)        2030 m                      

    1          Simon Giselsson           01     1 Ronneby OK                   17:04          
    2          Felix Falk                00     6 Göteborg-Majorna OK          19:44          
    3          Per-Anton Persson         01    13 Tormestorps IF               20:03          
    4          Hanna Johannesson         01     1 Ronneby OK                   21:00          
    5          Lisa Johansson                  14 OK Älme                      25:11          
    6          Klara Ingelström          66    13 OK Gynge                     28:06          



INSKOLNING  (1 2030 m                      

               Leo Johansson             03     1 OK Orion                     Godk.          
               Andreas Oscarsson         95    13 FK Göingarna                 Godk.          
               Linn Wahlfrid Wikingsso          1 Stigmännen Karlshamns OK     Godk.          
               Maja Enghagen                   13 Härlövs IF                   Godk.          
               Linnea Säfstrom           98    13 Hästveda OK                  Godk.          
               Max Persson               03     1 OK Skogsfalken               Godk.          
               Edvin Selin                     13 FK Göingarna                 Godk.          
               Carolin Olsson            93    13 OK Gynge                     Godk.          
               Axel Tenghagen                  13 Härlövs IF                   Godk.          
               Lisa Falk                 66     6 Göteborg-Majorna OK          Godk.          
               Alva Hellner                       Klubb 90001                  Godk.          
               Jakob Ingelström          63    13 OK Gynge                     Godk.          
               Louisa Oscarsson                13 FK Göingarna                 Godk.          



Öppen 1  (13)  2470 m                      

    1          Marit Erixon                     7 Hylte OK                     26:29 B        
    2          Mats Runefors             53    14 Växjö OK                     27:05 B        
    3          Viggo Johansson                 13 Skåneslättens OL             29:32 B        
    4          Anna Johansson            92     7 Laholms IF OK                31:09 B        
    5          Tea Markholm              02    13 Skåneslättens OL             36:19          
    6          Frida Jönsson             96    13 FK Boken                     39:31          
    7          Ingrid Elgebrant                13 Hjärnarps GH OL              42:17          
    8          Eric Elgebrant                  13 Hjärnarps GH OL              46:09          
    9          Ann-Kristin Rådberg       63    14 FK Finn                      48:35          
   10          Maj Jönsson                     13 Helsingborgs SOK             50:45          
   11          Tina Ljungqvist                 13 Lunds OK                     51:50          
   12          Ingrid Gunilla M Werlin   49     7 Simlångsdalens IF            52:02          

               Madeleine Hallstedt             15 Attunda OK                Ej godk.          



Öppen 2  (14)  3360 m                      

    1          Hampus Nilsson                  14 OK Älme                      44:35 B        
    2          Johan Jonasson                  14 FK Finn                      48:01 B        
    3          Helen Persson                   13 Hässleholms OK               49:39 B        
    4          Viggo Johansson                 13 Skåneslättens OL             51:07 B        
    5          Kicki Järvholm            52     1 FK Vittus                    52:59 B        
    6          Helena Schützdeller             13 Hässleholms OK               55:24 B        
    7          Ingela Andersson                 1 OK Orion                     55:37 B        
    8          Helena Jönsson            68    13 FK Boken                   1:02:27          
    9          Johanna Oddmo                   13 Härlövs IF                 1:07:00          
   10          Gunilla Sandström         43     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:27:58          
   11          Monika Lindblom                  7 Laholms IF OK              1:29:43          
   12          Eivor Marianne Nydahl     48     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:36:26          
   13          Helmer Nilsson            36     1 OK Dacke                   2:02:30          

               Johanna Hallstedt               15 Attunda OK                Ej godk.          



Öppen 4  (28)  3180 m                      

    1          Roger Bökman                     1 Ronneby OK                   37:35 B        
    2          Therese Gustafsson              14 OK Virdarna                  39:09 B        
    3          Kent Jönsson              65    13 FK Boken                     39:50 B        
    4          Jan Johansson                   13 Skåneslättens OL             42:17 B        
    5          Rebecca Ågren             94     1 Ronneby OK                   43:02 B        
    6          Anneli Wihlborg           95    13 OK Gynge                     44:13 B        
    7          Ingegärd Lund             45    13 Hästveda OK                  45:21 B        
    8          Krister Andersson               14 OK Virdarna                  45:25 B        
    9          Göran Rylander                  13 FK Göingarna                 45:47 B        
   10          Christer Svensson         62     1 Ronneby OK                   46:17 B        
   11          Stig Nydahl               46     1 Stigmännen Karlshamns OK     46:24 B        
   12          Göran Holmberg            37    14 Markaryds FK                 47:05 B        
   13          Thorwald Fransson         46    14 OK Virdarna                  49:41 B        
   14          Leif Sandström            46     1 Stigmännen Karlshamns OK     50:36          
   15          Elisabet Dahlberg         67     7 IK Trenne Ullared            51:28          
   16          Olle Söderberg            38     7 Halmstad OK                  51:49          
   17          Siw Blomkvist             48     1 OK Vilse 87                  56:05          
   18          Karin Andersson                    Hallaryd Hallaryd            57:36          
   19          Felix Larsson             93    13 FK Göingarna                 58:18          
   20          Annika Johnsson           53     1 OK Vilse 87                  58:54          
   21          Lillemor Blomqvist        52     1 OK Vilse 87                  59:45          
   22          Elis Lundqvist                  13 OK Gynge                     59:53          
   23          Annika Nilsson            92    13 Tormestorps IF             1:03:30          
   24          Karin Lindén                    13 OK Gynge                   1:03:35          
   25          Birgitta Petersson        43    14 Alvesta SOK                1:15:45          
   26          Stig Svensson                   14 OK Virdarna                1:16:43          
   27          Maria Foster                       Ringsjö OK                 1:24:21          

               Astrid Johannesson        45    13 Helsingborgs SOK          Ej godk.          



Öppen 5  (28)  3860 m                      

    1          Anton Oddmo               93    13 Härlövs IF                   32:12 B        
    2          Magnus Järvholm           55     1 FK Vittus                    39:49 B        
    3          Roger Olsson                    13 Andrarums IF                 43:46          
    4          Ulf Arvidsson             60    14 Växjö OK                     46:03          
    5          Anders Svensson                  7 Halmstad Garnisons IF        46:32          
    6          Niklas Henriksson               13 Tormestorps IF               47:39          
    7          Emma Nilsson                    13 Andrarums IF                 49:06          
    8          Sten Bo Lennart Oddmo     57    13 Härlövs IF                   49:20          
    9          Anna Lööf                 91    13 OK Pan-Kristianstad          49:34          
   10          Gösta Svensson            48    13 Rävetofta OK                 49:50          
   11          Louise Pihl               76    13 Lunds OK                     51:48          
   12          Jeanette Andersson        68     1 OK Dacke                     51:56          
   13          Leif Magnusson                  13 OK Torfinn                   52:39          
   14          Ola Markholm              73    13 Skåneslättens OL             53:39          
   15          Håkan Malmgren                  13 Malmö OK                     54:29          
   16          Per-Ola Melander          64     1 Stigmännen Karlshamns OK     54:34          
   17          Carin Anderson            68    14 Kexholms SK                  55:04          
   18          Lotta Sjöberg             73    13 Helsingborgs SOK             55:53          
   19          Camilla Carlsson          69    13 Härlövs IF                   56:11          
   20          Barbro Norrestam          61    13 Helsingborgs SOK             56:29          
   21          Stina Anderjon            93    14 Alvesta SOK                  56:41          
   22          Alfred Karlsson                 13 OK Torfinn                   57:07          
   23          Cristine Karlsson         99    13 OK Torfinn                   57:18          
   24          Christin Olsson           68    13 OK Gynge                     57:39          
   25          Johan Karlsson                  13 OK Torfinn                 1:01:12          
   26          Anna Reimer                     13 Tormestorps IF             1:06:11          
   27          Åsa Kull-Persson          99    13 Tormestorps IF             1:13:01          

               Carl Aspegren             65    13 Tormestorps IF            Ej godk.          



Öppen 7  (43)  3130 m                      

    1          Sven Johansson            65     1 OK Orion                     23:46 B        
    2          Peter Näsholm                   22 Skogslöparna                 26:00 B        
    3          Mikael Wahlbom                   1 OK Orion                     28:35 B        
    4          Erland Martinsson         46    13 OK Tyringe                   31:28 B        
    5          Harry Andersson           45    14 Markaryds FK                 34:14          
    6          Anna Jonson               93     1 Ronneby OK                   34:19          
    7          Bengt Nilsson             42    14 Alvesta SOK                  34:40          
    8          Marie Svensson            86    13 Rävetofta OK                 35:54          
    9          Lena Strand                     14 Markaryds FK                 36:11          
   10          Ola Johansson             69    13 OK Gynge                     36:22          
   11          Leif Axelsson                   14 SK Graal                     36:36          
   12          Leif Johannesson                14 Markaryds FK                 37:03          
   13          Leif Anderjon             59    14 Alvesta SOK                  37:32          
   14          Madeleine Gunnarsson      78    13 OK Pan-Kristianstad          38:33          
   15          Peter Strand                       Klubb 90001                  38:41          
   16          Sussi Jonson              63     1 Ronneby OK                   39:34          
   17          Bo Senje                         7 Halmstad OK                  41:20          
   18          Kerstin Martinsson              13 OK Tyringe                   42:05          
   19          Nils Johannesson          69    13 Helsingborgs SOK             43:46          
   20          Carl-Åke Hansson          29     7 Laholms IF OK                43:54          
   21          Leo Karlsson Forsberg     90     1 OK Vilse 87                  44:51          
   22          Eva Gustavsson            59    14 Alvesta SOK                  46:51          
   23          Bengt Halleröd                   1 OK Skogsfalken               46:54          
   24          Kenneth Werlin            46     7 Simlångsdalens IF            47:03          
   25          Helen Nilsson             66    13 Härlövs IF                   51:06          
   26          Tommy Bengtsson           52    13 Hässleholms OK               52:13          
   27          Eva Arvidsson             49    14 Alvesta SOK                  52:26          
   28          Pi Persson                       1 OK Orion                     54:38          
   29          Lennart Magnusson                7 Laholms IF OK                55:20          
   30          Lisa Nilsson              66    13 OK Torfinn                   57:00          
   31          Torgny Åstedt                   13 Härlövs IF                   58:10          
   32          Inger Martin              52    13 Tormestorps IF             1:01:36          
   33          Eva-Lena Falk             58    14 Värend GN OL               1:05:16          
   34          Hans Falk                 40    14 Värend GN OL               1:05:39          
   35          Sara Jönsson              97    13 Hässleholms OK             1:05:43          
   36          Jan Eliasson              35    13 OK Gynge                   1:05:44          
   37          Patrik Jönsson            65    13 Hässleholms OK             1:05:48          
   38          Ebbe Pehrsson             40    13 OK Silva                   1:13:44          
   39          Gertrud Marita Pusa       44    13 FK Boken                   1:14:22          
   40          Lennart Månsson                    Ringsjö OK                 1:25:13          

               Gudrun Nilsson            52    13 Lunds OK                  Ej godk.          
               Bo Anders Nilsson         50    13 Lunds OK                  Ej godk.          
               Conny Johansson           64     7 Laholms IF OK             Ej godk.          



Öppen 8  (31)  5540 m                      

    1          Jörgen Olsson                   13 Härlövs IF                   37:21 B        
    2          Andreas Westlund          92    13 OK Pan-Kristianstad          46:05 B        
    3          Niklas Edvardsson         67    13 Hästveda OK                  46:31 B        
    4          Nils Erik Persson         65     7 Laholms IF OK                49:46 B        
    5          Joel Käll Karlsson              14 Växjö OK                     50:44          
    6          Roger Svantesson                   Wilmera Wilmera              51:07          
    7          Kjell-Erik Ståhl          46    13 OK Pan-Kristianstad          52:08          
    8          Hans Persson              62    13 Andrarums IF                 52:24          
    9          Håkan Andersson           66     1 OK Dacke                     53:21          
   10          Malin Riis                87    13 Örkelljunga FK               54:11          
   11          Jimmy Säfström            79    13 Hästveda OK                  54:12          
   12          Jan Olof Ferm             52    13 FK Göingarna                 55:21          
   13          Sten Agne Karlsson        53     7 Simlångsdalens IF            56:33          
   14          Tobias Killander          81    13 Hästveda OK                  57:05          
   15          Stefan Norrestam          59    13 Helsingborgs SOK             59:52          
   16          Stefan Reimer                   13 Tormestorps IF             1:00:49          
   16          Per Andersson             65    13 OK Gynge                   1:00:49          
   18          Tobias Persson                  13 OK Kompassen               1:01:06          
   19          Jan Karlsson              59    14 Växjö OK                   1:01:14          
   20          Annie Larsson             84     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:01:37          
   21          Bengt Frantz                     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:01:45          
   22          Sören Andersson           59    13 FK Boken                   1:04:31          
   23          Ola Hansson               63    13 FK Boken                   1:04:46          
   24          Maria Svensson                     Wilmera Wilmera            1:09:30          
   25          Ronny Carlsson                   1 OK Skogsfalken             1:12:43          
   26          Tony Dellros                    13 Hjärnarps GH OL            1:13:13          
   27          Emma Kriblad              80    13 Hjärnarps GH OL            1:14:56          
   28          Rolf Gustafsson           49    13 Helsingborgs SOK           1:20:12          
   29          Robert Simonsen           48    13 Tormestorps IF             1:33:12          
   30          Anders Josefsson                13 OK Pan-Kristianstad        1:40:03          
   31          Kristina Landgren         48    13 Malmö OK                   1:43:18          



Öppen 9  (6)   7380 m                      

    1          Emil Andreasson           78    14 Emmaboda Verda OK            53:01 B        
    2          Magnus Tenghagen          68    13 Härlövs IF                 1:02:43 B        
    3          Jonny Selander                  13 OK Tyringe                 1:02:44 B        
    4          Adné van Opstral                   Klubb 90001                1:09:18 B        
    5          Anders Åberg              60    13 Skåneslättens OL           1:20:17          

               Marco Smulders                     Klubb 90001               Ej godk.          



H 17-20  (2)   4920 m                      

    1          Max Schulz                      13 Helsingborgs SOK             48:23          
    2          Daniel Karlsson           92    13 OK Gynge                     55:45